Kilom azalsın diyorsan depresyondan uzak dur

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve Zehranur tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

29 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : Zehranur
  1. Zehranur

Zehranur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    113
    California'da yapılan bir araştırma, depresyonda olanların daha fazla çikolata yediğini kanıtladı. Diyet uzmanı Yasemin Sancak, mutlu insanların daha az kilo aldığını söylerken pratik önerilerde bulunmayı ihmal etmiyor.

California Üniversitesi Tıp Fakül-tesi'nden Beatrice Golomb, kalp-damar ve şeker hastalığı olmayan bin yetişkin üzerinde çikolata yeme alışkanlığı ile ruh hali arasındaki bağlantı üzerine bir araştırma yaptı. Katılımcıların bir haftada yedikleri çikolata miktarını takip eden Golomb, depresyon seviyelerini değerlendirdi. Sonuç nasıl mı çıktı? Depresyonda olanlar daha çok çikolata yiyor. Archives of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada şiddetli depresyonda olan kadın ve erkek katılımcıların ayda yaklaşık 12 porsiyon (bir porsiyon yaklaşık 28 gram), depresyon belirtisi göstermeyen katılımcıların ise 5 porsiyon çikolata yediği açıklandı. Orta şiddette depresyonda olanların durumu diğerlerine göre daha iç açıcı. Onlar ayda 8 porsiyon çikolata yemiş.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Sancak, masabaşı bir görevde çalışanların kilo alma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Sigara bırakma dönemi atıştırmalık besinlerin tüketimini artırdığı için de tercih edilen yanlış besinler kilo artışına sebep oluyormuş. Sancak, evli çiftleri fazla kilo almamaları için uyarıyor: "Evlilik dönemi düzenli hayatı getirir ama bu noktada besin seçimi doğru yapılmaz ve egzersiz ihmal edilirse kilo alma kaçınılmaz hale gelebilir."

Bazı pratik öneriler

Mutlaka kahvaltı edin. Doğru karbonhidratları seçin. Yağsız et, yarım yağlı veya yağsız süt ürünleri vb. düşük yağlı besinleri tercih edin. Atıştırma yapmak ve tatlı ihtiyacını karşılamak için sebze ve meyveleri tercih edin. Günde yaklaşık 2,0-2,5 litre su tüketimini ihmal etmeyin. İçeceklerinize şeker eklemeyin. Günde 1 adet küp şeker azaltarak yılda yaklaşık 1 kilo verebilirsiniz. Haftada en az 2-3 gün 30 dakika orta şiddette egzersiz yapın. Alışkanlıkları pekiştirmek ve problemleri tespit etmek için bir günlük tutun. Haftada sadece 1 kez tartılın.

AYHAN HÜLAGÜ

2. 29 Mayıs 2010
  3. lifetime

lifetime Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    vallahada doğru tam böyle istediğim kiloda oluyorum
    gayet güzel sonra bi depresyon geliyo gelsin çikolatalar gitsin
    ıvır zıvırlar
    kaydirigubbakcemile3

4. 30 Mayıs 2010
  5. denizkxixzxixl

denizkxixzxixl o bir bücür cadı Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    çok doğru yaa...
    depresyonda ve evlendikten sonra acayip kilo alınıyor...

6. 30 Mayıs 2010
  7. kralichee

kralichee hayırlarla gel miniğim :) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    çok doğru....

depresyonda olunca insan yiyerek kendini mutlu hissediyor.

ayrıca ne hareket edesi geliyor ne de zayıflamak için motive olabiliyor.

8. 30 Mayıs 2010
  9. biromurluk

biromurluk biricigim Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    bende tam tersiyim depresyona girince hiç bişey yiyemiorum.zorla yesemde kusuyorum.üzüntülerim mideme vuruyo...bi haftada 5 kilo verdiği mi bilirim.

10. 30 Mayıs 2010
  11. soffty

soffty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    245
    Ödül Puanları:
    93
    depresyon benımde mıdeme vuruyo o gun bı sey yıyemıyorum ama sonra acısını çıkartıyorum

12. 30 Mayıs 2010
  13. bahar544

bahar544 hakkımda hayırlısı Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    cok zor benım ıcın
    zaten asırı yemek yememın tek nedenı stres
    uzuntu sıkıntı benı abur cubura yonlendırıyo
    sıgara ıcıyo bazıları ama ben sıgaraya baslamak ıstemıyorum hangısı daha kotu bılemedım obezlık mı sıgara kullanmak mı

14. 30 Mayıs 2010
  15. mors

mors cantanem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    asiri moralim bozuksa yemem,su icsem o bile kafi gelir..