Kim, Hangi Vitamini Almali

Konusu 'Vitaminler' forumundadır ve melis tarafından 24 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  24 Nisan 2007
  Konu Sahibi : melis
 1. melis

  melis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Yeterli ve dengeli beslendiğinizi düşünüyor musunuz? Sağlıklı mısınız? Eğer yanıtlarınız evetse, günlük diyetinizde seçtiğiniz besinler günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılıyor ve dışarıdan vitamin ve mineral desteği (supleman) alımına gerek yok demektir.

  Ağır menstrüel (adet) kanaması olanlar: Demir minerali.
  Gebe ve emzikli kadınlar: Demir, folik asit ve kalsiyum.
  Menopoz dönemindeki kadınlar: Kalsiyum minerali.
  Çok düşük kalorili diyetle beslenenler: Multivitamin.
  Vejetaryenler: Kalsiyum, demir, çinko, B12 ve D vitamini.
  Süt ve türevlerini sınırlı alan ve yeterince güneş ışığından yararlanamayanlar: D vitamini.
  Sağlıklı bir diyetle beslenemeyenler: Doktorlarının önereceği bir veya daha fazla vitamin ve mineral alabilir.

  ZARARLARI
  Vitaminlerin azı karar çoğu zarardır. Bazı suplemanların aşırı tüketimi kısa dönemde kusma, ishal, saç dökülmesi gibi sorunlara, uzun dönemde ise böbrek taşları, karaciğer ve sinir sistemi hasarına neden olabilir. Yağda eriyen vitaminler vücutta depolandıkları için yüksek doz alımları durumunda toksik etki göstererek zehirlenmelere hatta ölüme bile neden olabilirler. Örnek olarak aşırı A vitamini alımı durumunda karaciğer ve kemik hasarı, baş ağrısı, ishal ve doğumsal bozukluklar görülebilir. Aşırı D vitamini alımı kemik ve böbrek hasarına neden olabilir.

  Son yıllarda yapılan araştırmalar vitamin ve antioksidanların sanılanın tam aksine kanser riskini artırdığını gösteriyor. Örneğin 2000 yılında yayınlanan bir araştırmada, beta karoten (A vitamininin öncüsü) ve E vitamininin sigara içen erkeklerde akciğer kanser riskini yüzde 18 ve kansere bağlı ölüm riskini yüzde 8 oranında artırdığı kanıtlandı. 2002 yılında kalp hastalığı riski yüksek kişilerde multivitamin kullanımının 5 yıl sonunda ne kalp krizi, felç, kanser ne de diğer ciddi hastalık risklerini azaltmadığı da belirlendi. Ekim 2004'te yayınlanan Lancet isimli tıp dergisinde 170 bin kişi üzerinde yapılan 14 büyük klinik çalışma sonucu A, C, E vitamini ve beta karoten kullananlarda mide-bağırsak kanserlerinden ölümlerin daha fazla olduğu, sadece 4 çalışmada selenyum mineralinin kanser riskini azaltabileceği saptandı.

  İKİ VİTAMİN PİYASADAN ÇEKİLDİ
  2004 yılı sonunda böbrek kanseri ve böbrek yetersizliğine neden olan aristolochic asit içeren Expellin ve Cardioflex isimli 2 doğal beslenme ürünü piyasadan çekildi. Bu veriler ışığında düzenli olarak vitamin hapı kullananların yüzde 9'unun vaktinden önce yaşamlarını yitireceği hesaplandı. "Vitamin, mineral ve antioksidanlar da ilaçtır, asla gelişigüzel kullanılmamalıdır" diyen uzmanlar, besinlerin içerisinde vitamin ve mineraller dengeli olarak bulunduğunu söyledi.
   
 2. 19 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : melis
 3. mirayd

  mirayd Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  bunları yazanın mesleği nedir acaba
   
 4. 19 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : melis
 5. mirayd

  mirayd Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  boshayallersmile