Kimliğini kaybedenler dikkat!!!

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve serenn tarafından 6 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : serenn
 1. serenn

  serenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  NÜFUS CÜZDANI KAYBI HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER;

  Zaman zaman önemli evraklarımızı kaybederiz, bunların içinde en önemlisi ise nüfus cüzdanlarımızdır.Ortalıkta bir sürü sahtekar ve dolandırıcı varken çok dikkatli davranmak ve en kısa zamanda bu kayıptan dolayı tedbir almak gerekiyor. Bununla ilgili şöyle bir bilgiyi sizlerle paylaşıyorum.

  Kimliğiniz kötü niyetli birinin eline gecerse yakında dünya kadar vergi borcu bulunan (naylon fatura, sahte kredi) bir yada bir kaç şirketiniz ortaya çıkar. Ya da illegal bir olayda hedef şaşırtmak için sizin kimliğinizi kullanabilirler.

  Şöyleki; kaybettiğiniz nüfus cüzdanı ile neler yapılabilineceğini ve başımıza neler gelebileceğini tahmin ettiğimizde hayretlere düşeriz.

  Kaybettiğiniz nüfus cüzdanı sadece şirket açmak için kullanılmaz. Telefon(sabit-mobil) şirketlerinden üzerinize kayıtlı onlarca telefon alınarak kötü maksatlı kullanılabilir. Tabii ki konuşma bedelini de ödemek zorunda kalırsınız.

  Her nüfus cüzdanının seri numarası farklıdır. Sizler de kaybettiğiniz gün ,eski cüzdanınızın hükümsüz kılınabilmesi için gerekli yasal başvuruları yapmanız gerekmektedir.

  Bununla ilgili bilgi şöyle ki; 1)Nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı vermek.

  2)Emniyete ve 3)Vergi Dairesine nüfus cüzdanı kaybını bildirmek gerekiyor.

  Emniyet birimlerince düzenlenmiş nüfus cüzdanının çalınmış ya da kaybedilmiş olduğuna lişkin belgenin aslının vergi Dairesine ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Kaybedilen nüfus cüzdanını bulan kötüniyetli 3.kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak isterse sistem uyarı veriyor.

  Bu konunun ayrıntılarını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO:2007/1 de bulabilirsiniz.Genelge aşağıdadır.

  Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri ya da çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GİB/Sicil İşlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına İlişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır

  Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

  Bu kontrol sonucunda;

  -İbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

  -İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

  Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.
   
 2. 6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : serenn
 3. serenn

  serenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  VERGı KıMLıK NUMARASI ıÇ GENELGESı SERı NO: 2007/ 1

  Tarih
  06/07/2007

  Sayı
  B.07.1.GıB.0.05.70/7033-158-60338

  Kapsam


  T.C.
  MALıYE BAKANLIĞI
  Gelir ıdaresi Başkanlığı


  Sayı: B.07.1.GıB.0.05.70/7033-158-60338

  VERGı KıMLıK NUMARASI ıÇ GENELGESı
  SERı NO: 2007/ 1

  ..........................VERGı DAıRESı BAŞKANLIĞINA

  Bilindiği üzere 13.06.2003 tarih ve 2003/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası ıç Genelgesinde vergi kimlik numarasının sahte veya çalıntı nüfus cüzdanı ile alındığına dair mahkeme kararının, adli ve güvenlik makamlarınca, sahte nüfus cüzdanları ile vergi kimlik numarası alındığı yada yasalar gereği vergi kimlik numarasına tedbir konulması gerektiği bildirilen yazıların Bakanlığımıza gönderilmesi üzerine söz konusu vergi kimlik numarası ile vergi dairelerinde sicil işlemlerinin yapılmasının engellenmesi amacıyla vergi kimlik numarasının tasarruf yetkisinin kaldırılacağı belirtilmiştir.

  Başkanlığımıza intikal eden olaylardan, gerçek kişilerin nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenmesi yönünde müracaatları olduğu tespit edildiğinden aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek görülmüştür.

  A-Nüfus Cüzdanlarının Kaybolduğu Veya Çalındığına ılişkin Olarak Alınan Dilekçe Üzerine Yapılacak ışlemler

  Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri yada çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile;

  -Vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların (Potansiyel vergi kimlik numarası bulunanlar dahil) herhangi bir vergi dairesine,

  -Vergi mükellefiyeti bulunanların bağlı bulundukları vergi dairesine

  müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GıB/Sicil ışlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına ılişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır.

  Sicil programı aracılığıyla MERNıS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kişinin çalınan veya kaybolan nüfus cüzdan bilgileri sorgulanacak sorgu sonucu MERNıS' den gelen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum yılı bilgileri vergi dairesince kontrol edilip onaylandıktan sonra MERNıS'den gelen bilgiler ile nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin tarih ve/veya sayısının bilgi girişi yapılacaktır.

  ışlemi biten dilekçe ve ekleri; mükellefin bağlı olduğu vergi dairelerinde mükellefin tarh dosyasında, vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların müracaat ettiği vergi dairelerinde ise açılacak klasörlerde tarih sırasına göre saklanacaktır.

  B- Nüfus Cüzdanı Bilgileri ıle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının Bilgi Girişinde Dikkat Edilecek Hususlar

  Vergi dairesine müracaat ederek;

  -Mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin,

  -Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin

  ibraz ettikleri nüfus cüzdanı bilgilerinin bilgi girişi yapılacaktır.

  Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

  Bu kontrol sonucunda;

  -ıbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

  -ıbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

  Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.

  Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

  Başkan a.
   
 4. 6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : serenn
 5. serenn

  serenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Kayıp ılanı Verirken dikkat edilmesi gereken hususlar:

  Bu sayfada verilen bilgiler; gazetede zayi ilanı vermek için önbilgi niteliğindedir, her halukarda ilgili kurum ya da kurulştan kesin bilgi alınması önemle tavsiye edilir.

  Bazen elde olmayan sebepler bu tablo ile karşılaşmamıza yol açıyor.. Bazen tapuda unuttuğumuz nüfus cüzdanı bazen fotokopi çektirirken unuttuğumuz iş yeri kimliği bazen otobüste düşürdüğümüz öğrenci kimliği bazen de tatsız bir olay sonucu elden çıkan herhangi bir cüzdan yada kıymetli evrak. ışte tüm bunların yerine yenisini çıkartmak bizlere nakit kaybı olduğu kadar aynı zamanda vakit kaybına da sebep olmakta. Burada vakit kaybını asgariye indirecek bilgileri paylaşıyoruz.

  Kayıp kimlik ve evrakların yenilerinin çıkartılmasında, ipuçları:

  Kayıp Nüfus cüzdanı (Hüviyet), Bağlı bulunulan muhtarlıklardan nüfus cüzdanı kayıp ilmuhaberi (belgesi) alınır, fotoğrafla beraber, bağlı bulunulan ilçe nüfus idaresine başvurulur.

  · Nüfus Cüzdanı Kaybı Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi
  Nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması durumunda; çalışılan kurum yetkilisince veya yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenerek onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.

  Cüzdanını kaybeden kişinin belge ve bilgi ibraz edememesi veya ibraz edilen belgeden şüpheye düşülmesi durumunda ilgilinin ibraz edeceği fotoğraf ve nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgileri ile ilgili yurt dışında ise Türkiye’de kendisini tanıyanların adı, soyadı ve adres bilgileri ile nüfus müdürlüklerince yapılan tahkikatın olumlu sonuçlanması halinde; yurt içinde başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğünce, yurt dışında dış temsilciliğimizce nüfus cüzdanı talep belgesi düzenlenir. (Nüfus Hizmetleri : Nüfus Cüzdanı )

  * Kayıp sağlık karnelerinde; vesikalık fotoğraf, dilekçe ve ilan edilen “gazete sayfası” ile ilgili kurum yada kuruluşa müracat edilir.

  * Kayıp öğrenci kimliklerinde; vesikalık fotoğraf, dilekçe ve ilan edilen “gazete sayfası” ile ilgili öğrenci işlerine müracat edilir.

  * Kayıp sürücü belgelerinde; vesikalık fotoğraf, dilekçe, kan grubu kartı ile emniyet müdürlüğü gerekli makamlarına müracaat edilir.

  * Kayıp Vergi Levhası, Kayıp Yazar Kasa Ruhsatı, Kayıp Ödeme Kaydedici Cihaz Levhası ilanı ve Kayıp Perakende Satış Fişi ilanlarında dilekçe ve gazete ilan sayfası ile ilgili vergi dairesine müracaat edilir.

  * Diğer kayıp evraklarda Kayıp ilanları; Ödendi Makbuzu ilanı, Kayıp Öğrenci Belgesi ilanı, Kayıp Öğrenim Belgesi ilanı, Kayıp Paso ilanı, Kayıp Sürücü Belgesi ilanı, Kayıp Tabanca Ruhsatı ilanı, Kayıp Tapu ilanı, Kayıp Tasdikname ilanı, Kayıp Taşıt Kartı ilanı, Kayıp Ticaret Sicil Belgesi ilanı, Kayıp Transkript ilanı, Kayıp Tüfek Ruhsatı ilanı, Kayıp Vasıta Ruhsatı ilanı, Kayıp Yeşil Kart ilanı, Evlenme - evlilik cüzdanı zayi ilanı, Bağkur sağlık karnesi zayi ilanı, Hüviyet kayıp ilanı, Güvence makbuzu kayıp ilanı, Kayıp Plaka ilanı, Kayıp Ruhsat ilanı, Kayıp Sağlık Karnesi ilanı, Kayıp Senet ilanı, Kayıp SSK Kartı ilanlarında gazete ilanı ve dilekçe ile başvurulması yeterlidir.


  ...