Kirletmeyelim....

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve Lereenim tarafından 9 Şubat 2009 başlatılmıştır.

9 Şubat 2009
    Konu Sahibi : Lereenim
  1. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    161
    Ödül Puanları:
    353
    Küçüklüğümde doğa o kadar temizdiki.Ağaçtan kopardığımız meyvaları, hatta yere düşenleri, üzerimize siler korkusuzca yerdik.Annelerimiz bahçelerden topladıkları üzerlerinde tarım ilaçları olmayan faydalı otlarla börekler yaparlardı. Bizler yol kenarlarındaki böğürtlenleri yerdik, kirliliğini umursamadan.

O zamanlar temiz doğa sadece köylerde değildi, kasaba ve şehirlerdede vardı. Ağaçlar,sebzeler doğal gübrelerle yetiştirilirdi. zamanla bu gübreler toprakla karışır ve kaybolurdu.

Piknikler... şimdi gitmeye korktuğumuz, özlediğimiz piknikler. Akan su kenarlarında, büyük ağaçların altında yaptığımız,unutulmaz anılar yaşadığımız, akan sudan avuç, avuç tiksinmeden, korkusuzca içtiğimiz, üzerine bazen birşey sermedende ve kene endişesi olmadan oturup, uzandığımız piknik yerleri.

Doğanın temizliği öten kuşların, uçan kelebeklerin ve arıların bol oluşundan anlaşılırdı. Derin nefes aldığımızda içimize tertemiz mis gibi toprak,çiçek kokuları dolardı. Teknolojinin gürültüsü ve kirliliği henüz doğamızı bozmamıştı.O zamanlar bakkaldan
    aldığımız malzemeleri file yada kese kağıtlarıyla taşırdık.Poşet ve pet şişeler hayatımıza girmemişti.Bugünkü kadar bilinçsizce israf yoktu.Bir ağaç kesen, yerine yenisini fazlasıyla dikerdi.Yaşadığımız çevreyi temiz tutar tahrip etmezdik.

Bizler, herşeyin doğalıyla büyüdük büyümesine ama, çocuklarımız ne yazıkki kirli bir doğada, sunni gübreli, tarım ilaçlı sebze ve meyvaları yemek zorunda. Biz akan suları avuçlarken onlar musluktan akan suyu içmeye hasret.

Hormonlu gıdaların, katkı maddeleriyle dolu yiyeceklerin alternatifi yok ne yazıkki.Artık köylerde yetiştirilen sebze ve meyvalar bile güvenli değil

Bugüne kadar biz insanlar, doğayı, hiç düşünmeden elimizden geldiğince,sınırsızca kullandık, kirlettik ve kararttık. Çocuklarımızı, yeşil alanlara, tertemiz doğaya hasret, bina ormanlarının arasına sıkıştırıp yaşamak zorunda bıraktık.

Daha fazla geç kalmadan değiştirebileceğimiz o kadar çok şey varki, öncelikle "Ben enayimiyim ,herkes kirletirken ben neden mücadele edeyim v.b."düşüncelerimizi değiştirmeliyiz .Herhangi bir faaliyete katılmasak bile kendi çevremizde üzerimize düşeni yapmalıyız. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hertürlü fedakarlığı yapıyoruz. Hemde büyük zorluklara katlanarak.o zaman, çocuklarımız, onların çocukları, hatta bütün insanlık için elimizden geleni yapsak, yapanlarada destek olsak nasıl olur.

Unutmayalımki gidecek başka yerimiz, başka dünyamız yok .

Lereenimden sevgiler....

Müzik: Tarkan - Uyan 2008 - Klip Lütfen izlermisiniz :)

2. 9 Şubat 2009
  3. hadibakem

hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    teşekür ederim lerencim.yazdıkların okadar doğruki.
    elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
    çoçuklarımda güzel yeşil temiz bir ortamda büyüsün istiyorum
    .

4. 10 Şubat 2009
  5. Ev -Hanxixmxix

Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim çok duyarlısın biliyorum yine önemli bir konu açmışsın varol bitanem
    ne yazıkki haklısın dünyamızı acımasızca harcadık kullandık kirlettik tükettik halada devam ediyoruz
    kendi kıyametimizi hazırladığımızın farkındamıyız acaba sanmıyorum
    böyle devam edersek korkarım nefes alacak hava bulamayacağız

6. 10 Şubat 2009
  7. fatmasel

fatmasel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Tebrik ve teşekkürlerimi yolluyorum lereenim bu kadar önemli bir konuya değindiğin için...eline emeğine sağlık...a.s.

8. 10 Şubat 2009
  9. Egem

Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

Beğenildi:
    9.435
    Ödül Puanları:
    238
    lereenim ne güzel anlatmışsın tekrar o günlere döndüm sayende

10. 10 Şubat 2009
  11. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Ne kadar doğru...

Çimlerde koşup, uzanmak, yuvarlanmak hayal oldu..
    Keneler düşman oldu..
    Yenen çileğin tadı yok artık..
    Doğa sevdası videolara kaldı..

12. 10 Şubat 2009
  13. irna

irna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    yüce yaradan bize öyle güzellikler sunmuşken,neden tüketmek için bütün enerjimizi harcıyoruz anlamış değilim lereenim.sonrada sızlanıp dururuz.vicdanımızın rahatlığıyla halada,uğraşırız yok etmek için.acaba doğaya karşı,hiçmi sorumluluk hissedilmiyor.yani o bize bütün olanakları vermek zorundamı.
    ne mecburiyeti var,bizler elbirliğiyle zarar vermek için uğraşsın,doğada,habire bizleri görmezdenmi gelsin.insanlar bunumu ister.acaba.ama...............
    boşa bekliyorlar,işte yavaş yavaş geliyor,doğada bizlerden intikam almaya başladı bile.küresel ısınması,seli,tusunamisi,depremi vs. ve hala bizler diretiyoruz.
    oysaki doğanın bize hiç bir karşılıksız sunduğu hikmetleri güzel bir şekilde koruya biliriz.

tarkanın klibindeki şeyler yapılmasa % 50 oranında azaltmış olunur.bireylerin yanyana gelip işlediği zarardan daha vazla.bu durumda bireyde ben ne yapıyorum tek başıma devletler böyle yapıyorsa benim yaptığım hiç gözüyle bakıyor.
    hak vermesekte,düşünüyorlar işte.umarım tez vakitte,yetkililer,devletler,bireyler akıllarını başlarına alırlarda,gecde kalmış olsak,zararın neresinden dönülse kardır diyebilelim.

lereenim teşekkürler canım.ellerine sağlık.
    a.s.

14. 10 Şubat 2009
  15. esmer gxuxzeli

esmer gxuxzeli Bismillahirrahmanirrahim" Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    ------------------------lereenim teşekkürler canım.ellerine sağlık
    BEN ZATEN KÖY KIZIYIM HALA O SAF TEMİZ ŞEYLERDEN HİÇ Bİ ŞEY YOK YOK OLDULAR
    BAK KÖYÜM GELDİ AKLIMA ŞİMDİ HERŞEY İLAÇLI VE GÜBERLİİİ TADI YOK DEMİİİİ

16. 10 Şubat 2009
  17. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148

Paylaşım için teşekkürler lereenim

Dünyanın tüm dengesi bozuldu maalesef...

Her türlü yozlaşmayı yaşadığımız şu yaşam da, insanlar hangi birini protesto edeceğini şaşırmış vaziyette..

18. 10 Şubat 2009
  19. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    ne kadar güzel,ne kadar içten,ne kadar doğru bir paylaşımda bulunmuşsun sevgili lareenim.. her zamanki gibiŞeniz
    öyle ki içim acıyarak okudum:1no2:
    kendi adıma konuşmak gerekirse ben doğanın bu temiz haline şahit olamadım maalesef.ama annemden olsun,halamdan olsun çok güzel anıları hala dinlemekteyim
    marmara denizinden korkusuzca denize girmelerini,musluktan akan suyu tereddütsüzce içmelerini....
    keşke böyle olmasaydı da biz de bu güzellikleri sonuna kadar endişemiz olmadan yaşayabilseydik şimdi
    en kötüsü de şu ki;
    30 sene sonra bu konuda robin'im ne düşünecek,ne şartlarda yaşıyor olacak onu bilmek bile istemiyorum
    Allah sonumuzu hayır etsin

teşekkürler paylaşım içinŞeniz