Kış Aylarında Çocuk Giyimi

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve yaramas tarafından 16 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaramas
 1. yaramas

  yaramas Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  952
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Soğuk havaların gelmesiyle birlikte, anne-babalar gözü gibi korudukları çocuklarının üşümesi konusunda tedirgin olmaya başlarlar. Acaba bebeğimi dışarı çıkartsam mı? Çocuğumu üşütür müyüm? Doğru giydirebilecek miyim? gibi soruları düşünmeden edemezler. Hafif ve hareketlerini sınırlamayan yazlık giysilerden sonra kalın üst üste giyilen giysiler, şapkalar, eldivenler, atkılar, ayakkabılar çocuk tarafından oyun oynamayı zorlaştırır ve anne-baba-çocuk arasında giysi tartışmalarına neden olur.
  Bebeklerde yağ tabakası henüz oluşmadığından
  vücut sıcaklıklarını tam dengeleyemezler. Kısa süreli de olsa soğukta kaldıklarında vücut sıcaklıkları hemen düşer. Bu yüzden ilk aylarda bebekler için gerekli önlemler alındıktan sonra dışarı çıkarılabilir, hava aldırılabilir veya gezmeye götürülebilir.

  Yeni doğan bebeklerin bünyeleri çok daha zayıf olduğundan, rüzgar ve yağmur korumalı bir bebek arabasıyla ve bebeği sıcak tutacak ve rüzgar geçirmeyecek bir örtü ile dışarı çıkarılmalıdır.
  Ayrıca, mümkün olduğu kadar soğuğun
  az olduğu saatlerde ve kısa süreli olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin giysilerini planlarken, her yerde ısınabileceği, onu rahat ve sıcak tutacak giysiler seçilmelidir.

  Çocuğu kış aylarında, hem soğuktan etkilenmeyecek hem de normal vücut aktivitelerini yaparken terlemeyecek şekilde giydirmek için, uzmanlar annelere çocuğu kat kat giydirmelerini önermektedir.
  Tek kat çok kalın bir giysi yerine, daha ince bir yapıda birkaç kat giysi soğuk havaya karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlarken, gerektiğinde de çıkarılarak çocuğun vücut ısısının aşırı artması engellenebilir.

  Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da, bazı çocukların yün ve benzeri maddelere karşı aşırı hassas olduğudur. Yün ısıtıcıdır ama hassas ciltleri tahriş ettiğinden çocuğun cildine doğrudan temas eden kıyafetlerin %100 pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.
  Vücut ısısının büyük bir bölümü baş yoluyla kaybedildiğinden, dışarıda hava sıcaklığı eksili derecelerdeyse, mutlaka şapka giydirilmelidir.

  Soğuk havaya ve sert rüzgarlara maruz kalan bebeklerin ve çocukların boyun bölgeleri, kulakları ve burunları donma tehlikesine karşı duyarlı olduğundan atkı da takılmalıdır. Ayrıca, minik ellerinin soğuk havada donmaması için, hareketi engellemeyen ve kaba olmayan tek parmaklı veya normal bir eldiven tercih edilebilir.
  Küçük çocukların özellikle parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına duyarlıdır ve soğuk çarpması durumunda çocuğun teni beyaz, sarı, gri arası bir renk alır ve beyaz lekeler oluşur.

  Bu gibi durumlarda ısıtıcıya ya da kalorifere yaklaştırmayıp, doktora götürünceye kadar, donan bölgeye ılık hava üflemek, çocuğu bir battaniyeye sarmak ve ılık birşeyler içirmek gerekebilir.
  Kışın bebeklerin ayaklarına çorapla birlikte yün
  ya da benzeri patikler giydirilebilir. Karda ve yağmurda yürüyen çocuklar için, su geçirmeyen, dikişsiz ve ayağa tam oturan yalıtkan botlar seçilmelidir.

  Soğuk ve ıslanmış ayaklar sadece çocuğu rahatsız etmekle kalmaz, kolaylıkla donma tehlikesi de yaratabilir. Ayrıca çocuğun ayağına pamuklu, terletmeyen ve çok kalın olmayan çoraplar giydirilmelidir.
  alıntı