Kış aylarının gözbebeği!! Açelya

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve UzmaN tarafından 12 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  [​IMG]

  AÇELYA​

  Muhteşem çiçekleriyle kış aylarının gözbebeği olan açelyaların anavatanı Karadeniz bölgesidir. Çok önceleri Romalılar tarafından Avrupa'ya götürülmüş, yüzyıllardır hibrid yoluyla pek çok çeşidi elde edilmiştir.

  Karadeniz ormanlarında halen yaşayan türü pembe ve sarı renklidir. Belkide çok zehirli bir bitki olmasından dolayı Ağu adıyla bilinir. Açelyalar bakımı zor çiçekler olarak ün salmıştır. Bununla beraber uygun şartlar sağlanırsa, açelyalar uzun yıllar göz alıcı çiçekleriyle evinizin süsü olmaya devam edecektir.

  Satın alırken bitkinin gürbüz ve sağlıklı olmasına dikkat edin. Bol tomurcuklu fakat açmış çiçeği çok az olsun. Çiçeklenme dönemi bittikten sonra mutlaka aydınlık ve serin bir yere alın. Yazın açık havada gölgeye yerleştirin. Bahçeniz varsa saksıları gölgeli bir yerde toprağa gömmek çok iyidir.Son bahara kadar devamlı sulayın ve besleyin.

  Hastalıklara karşı zaman zaman bakırlı bir ilaç püskürtün. Cupravit veya Antracol olabilir. Sonbaharda içeride serin ve aydınlık bir yere alın. Çiçek açmaya başlayıncaya kadar burada tutun.

  Sıcaklık: En iyi serin ortamda yetişir. Kışın 15 derece idealdir.

  Işık: Kış aylarında aydınlık fakat direkt günışığından uzak, yazın gölgede bulundurun.

  Sulama: Çok önemlidir. Toprağı sürekli ıslak olmalıdır. Nemli olması yetmez.Susuzluk ve aşırı ısı çiçek ve yapraklarını tamamen dökmesine neden olur.

  Nem: Çiçek zamanında yapraklarını her gün nemlendirin. Saksı değiştirmeyi iki yılda bir çiçekleri biter bitmez yapın.
  Alıntıdır...
   
  mercan1907 bunu beğendi.