Kış öksürüğüne dikkat

Konusu 'Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 9 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  9 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Kronik bronşitin genellikle sigaraya bağlı olarak gelişen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, “üç haftadan daha uzun süren ve tekrarlayan öksürük yakınması önemsenmeli ve mutlaka sebebi araştırılmalı” dedi.

  Özlü, kronik bronşitli hastalarda, özellikle kış aylarında ortaya çıkan, 3-4 ay süren, her yıl tekrarlayan öksürükler olduğunu belirterek, “Bu hastalar, özellikle kış mevsiminde, ayın çoğu günlerinde ve günün değişik zamanlarında ara ara öksürdükleri gibi, bazı geceler uykudan uyandıran öksürükten yakınırlar” dedi.

  Kış mevsiminde ortaya çıkan öksürüğün, kronik bronşit hastalığının bulgusu olabileceğine işaret eden Özlü, “Kronik bronşitte, öksürük balgamla birliktedir. Kronik bronşitli hastaların bazısında nefes darlığı ve hırıltılı solunum varsa da bazılarında öksürük ve balgam dışında bir yakınma olmayabilir” diye konuştu.

  Kronik bronşitin, genellikle sigaraya bağlı olarak gelişen bir hastalık olduğuna dikkati çeken Özlü, “Zamanında teşhis edilip tedavi edilmez ve özellikle hasta sigara içmeye devam ederse ilerleyicidir. Yaşla birlikte solunum yetmezliğine yol açıp hastayı kısıtlayabilir” dedi.

  “ÜÇ HAFTADAN UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK ARAŞTIRILMALI”
  Prof. Dr. Özlü, üç haftadan daha uzun süren ve tekrarlayan öksürük yakınmasının önemsenmesi ve mutlaka sebebinin araştırılması gerektiğini vurgulayarak, uzun süren ve sık sık tekrarlayan öksürüğü olan hastaların, ilgili bir uzman hekime başvurmaları gerektiğini söyledi.

  Kronik öksürüğün altında astım, reflü, sinüzit, KOAH ve kanser gibi hastalıkların yatabileceğini ifade eden Özlü, “Eğer öksürük ciddiye alınıp gereken muayene ve tetkikler yapılmazsa, bu hastalıkların teşhisinde gecikilmiş olur. Bu nedenle, 3-4 haftadır devam eden öksürük, rastgele öksürük şurupları veya haplarıyla tedavi etmeye kalkışılmamalıdır. Doğru olan öksürüğü değil, öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etme