kışın hamile kalmayın

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve HAYALKIZ tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 1. HAYALKIZ

  HAYALKIZ ece cerenin annesi:) Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  604
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Kışın hamile kalmayın


  Uzmanlar kirli havanın hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerin çeşitli organlarında kalıcı hastalık ve sakatlıklara neden olabileceği yönünde uyarıyorlar.

  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, hamilelikte ilk 3 ayın bebek için çok büyük önem taşıdığını belirterek, bu dönemde bebeğin dışardan gelecek etkilere karşı daha büyük risk altında olduğunu ifade etti.

  Kirli su ve hava ile ilaç gibi benzeri unsurların bebeğe, gebeliğin ilk 3 ayında organları yeni oluştuğu için büyük zararlar verebileceğini anlatan Çolakoğlu, anne adaylarının ileride yaşanabilecek sağlık problemlerini önlemek için dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

  Havayı kirleten sanayi kuruluşlarının yakınlarında oturan hamilelerin oluşan kirlilik nedeniyle önemli ölçüde tehdit altında olduklarını vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

  ''Kirli hava ve suda bulunan toksit içeren maddeler anne karnındaki bebekler üzerinde çok zararlıdır. Bu maddeler bebeğin beyin, kalp gibi iç organlarının gelişimini etkileyerek ciddi hastalıklara neden olur. Çocuk ilerde kalp hastalıklarına yakalanabilir, beyin fonksiyonlarında sıkıntı yaşar ve kafa büyümesi, zeka geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gene bu aylarda benzer etkilere maruz kalan bebekler de lösemi hastalığına daha kolay yakalanabilir.''

  Ekonomik nedenlerle büyük kentlerde fuel-oil'den kömürlü kalorifer kazanlarına geçişlerde büyük artış olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, sitelerde katı yakıtla ısınmaya geçilmesinin de bebekler için büyük risk oluşturduğuna işaret etti.

  Özellikle hamileliğinin ilk 3 ayını kış mevsiminde yaşayan annelerin bebeklerinin bu durumdan daha fazla etkileneceklerini dile getiren Çolakoğlu, ''Böyle bir durumdan endişe eden annelerin bu dönemde sık aralıklarla doktor kontrolüne gitmesinde fayda var'' dedi.

  Hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük kentlerde, hamilelere riskli olarak nitelendirilen bu dönemde mümkün olduğu kadar az dışarı çıkmasını öneren Çolakoğlu, bu durumda çalışan annelerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  Büyük şehirlerde kirlilik oranlarının çeşitli noktalardaki ölçümlerin ortalaması alınarak bulunduğunu anlatan Çolakoğlu, kirliliğin az ve çok olduğu bölgelerin ortalamasının düşük olmasının riski ortadan kaldırmayacağını savundu.

  Yetkililer her ne kadar kabul etmeseler de, yoğun olarak kömürle ısınılan bölgelerde yaşayan herkesin bu risk altında olduğunu belirten Çolakoğlu, çözümün doğalgazın yaygınlaştırılmasından geçtiğini söyledi.

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı gibi, hava kirliliği değerlerini gösteren cihazların kentin işlek semtlerinde herkesin görebileceği yerlere konulmasını isteyen Çolakoğlu, bu konuda şeffaf bir anlayışın herkesi önlem almaya iteceğini sözlerine ekledi.
   
 2. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 3. EU3

  EU3 Guest

  Başlığı görünce yazayım dedimm.Kışın hamile kalmayalım hımm:roflol::roflol:Zaten hamile kalamıyoz bide kışında kalmazsak işimiz iş:roflol::roflol:
   
 4. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 5. zeyhat

  zeyhat sonunda oldu :) Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.085
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  Bende geçen gazete okudum. En doğru zamanlar sonbahar ve ilk baharın ilk aylarıymış. Sağlıksız hormonlu besinlerin en çok piyasaya sürüldüğü zamanlar bunu dışıda kalan dönemler olduğu için ilk üç ayı o zamanlara denk getirmemek gerekmiş. Baya hastalıklar vardı şunlar bunlar olur diye.
   
 6. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 7. ikrar

  ikrar Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.285
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  106
  muhahaha koptum ya:roflol:
   
 8. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 9. EU3

  EU3 Guest

  kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3ehuehuehusırnaşık şey
   
 10. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 11. ceylan83

  ceylan83 boncuk gözlümmmmmm:)) Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.340
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  bal duygularıma tercüman olmuşsun şekerimmmm bende aynını yazmak için girdimki sen yazmışsın hehehhh
   
 12. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 13. fakelove

  fakelove Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.664
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  katılıyorum sana talummmmmmmmmmmmmmm:bbo:
   
 14. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 15. basak 35

  basak 35 iki melek annesi Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.446
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ay zaten 2 senedir gece gündüz çalışıyoruz çocuk yapalım derken ya tutarsa misalli anacım benim kasımda tutu napcaz kendi kendinizi korumayı bilecez kötü havalarda mecbur kalmadıkça dışar çıkmıycez mevsim dışı sebze tüketmiycez bol bol bakliyat yiyicez zaten o zamana kadarda bahar geliyor canınız ne çekerse yiyin anacım yeterki gelsin bebişler
   
 16. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 17. Kurtlu3lmam

  Kurtlu3lmam Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.914
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  148
  :roflol:çok haklısın zaten kalamıyoruz birde ayları ayırırsak işimiş iş valla
   
 18. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : HAYALKIZ
 19. yuzdeyuzakrep

  yuzdeyuzakrep Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.611
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  herseyde bi hayır varmıs cabaladım cabaladım olmadı -tatlicadiarzu-
  ee baharada girdikCADIARZU
  kocişimm nerdeeeeeeeeedelikafadulden