Kısırlık Tedavisi Sizi Olumsuz Etkilemesin (Alıntı Yazı)

Konusu 'İnfertilite / Kısırlık' forumundadır ve nevrosky tarafından 20 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : nevrosky
 1. nevrosky

  nevrosky Doruk Paşa Sen Çok Yaşa Pro Üye

  Katılım:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.988
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  196
  İŞTE TEDAVİ SÜRECİNİ DOĞRU YÖNETMENİN YOLLARI

  Kısırlık tedavisi birçok mesele ile aynı anda uğraşmanızı gerektirir. Fiziksel ve ruhsal sağlığınız, eşinizle, aile büyükleri ile ilişkiler ve tedavinin getirdiği maddi kaygılar gibi. Çalışan bir kadınsanız, iş hayatınızın tedaviden etkilenip etkilenmemesi de yaşayabileceğiniz ve çok gerçekçi bir kaygıdır.Kısırlık tedavisine başladığnız andan itibaren, işinize eskisine oranla daha az vakit ayırmak isteyebilir ya da daha az konsantre olduğunuzu farkedebilirsiniz. İşyerinde kendinizi daha fazla kızgın ve daha az anlaşılmış hissetmeniz de mümkündür. Aşağıda yer verilen fikirler durumla başetmenize yardımcı olabilir.

  Doktor ziyaretleri başlar

  Kısırlık tedavisi boyunca çeşitli testler ve de tedavi sürecinin takibi için sık sık doktorunuzu görmek zorunda kalacaksınız.

  İş trafiğiniz aksayabilir

  Tüp bebek tedavisi söz konusu ise yumurta toplama ve de embriyo transferi işlemleri için işinizden tam gün izin almak durumundasınız. Embriyo transfer işleminin sonrasında da birkaç gün dinlenmek gerekebileceğinden işyerinizden alacağınız izinler artacaktır.

  Yıllık izine denk getirin

  Bu sebeplerden, tedaviniz için işlerinizin daha az yoğun olduğu dönemleri seçebilir ya da doktorunuzla randevu saatinizi gün içinde iş yükünüzün daha az olduğu zamanlara göre ayarlayabilirsiniz.

  Sorular rahatsız etmesin

  Çalışma arkadaşlarınız çocuk sahibi olma planlarınıza yönelik sorular sorabilir ve istemeden sizi rahatsız edebilirler. Eğer bu tip soruları nasıl cevaplayacağınıza dair hazırlıklı olursanız, böyle bir durumla karşılaşmak çok daha az can yakıcı olur. Bu tip sorular sizin üzerinizde çok baskı oluşturuyorsa, cevaplarınızı önceden de prova edebilirsiniz.

  Kontrollere eşinizle gidin

  Çiftlerin birbirine destek olabilmesi amacıyla doktor kontrollerine birlikte gitmesi faydalı olur. Birlikte gitmek hem problemin ortak göğüslendiği hissini pekiştirir hem de doktorun, tedavinin gidişatı ve bundan sonraki aşamaları ile ilgili söylediklerini iki kişi dinlemiş olur. Böylece alınacak kararlar ve atılacak adımlar daha sağlıklı hale gelir.

  Tebrikler Çoğalabilir

  Ofis içerisinde bebek sahibi olmakla ilgili birçok kutlama ya da ziyaretler olacaktır. Birileri gebe kaldığını bildirecek, birileri doğum yapacaktır. Bu tip tebrik ya da kutlamalara katılmanız beklenebilir. Hatta siz de kendinizden bunu bekleyebilir ve aksinin ayıp ya da yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle haberler aldığınızda ya da böyle yerlere gittiğinizde nasıl hissettiğinize dikkat edin. Eğer kendinizi öfkeli, haksızlığa uğramış ya da yalnız hissediyorsanız, bu duygular mutlaka negatif şekilde hayatınıza dönecektir. Kendinizi korumak adına böyle kutlamalara katılmamayı seçebilir ve sadece bir tebrik kartı ya da hediye yollayabilirsiniz.

  Duygularınızı görmezden gelmeyin

  Doktorunuzu aramanız gerektiğinde işyerinizde kendinize ait kişisel bir alanın bulunmaması problem yaratabilir. Ya da kimi zaman duygularınız çok yoğunlaşabilir ve ağlamak ya da duygularınızı bir şekilde dışa vurmak için kendinize ait alana ihtiyaç duyarsınız. Böyle durumlarda, kendinize ait bir alan bulmaya çalışın (tuvalet, kısa süreliğine ofis dışına çıkmak vb). Bir arkadaşınızla öğle yemeğine inin ya da öğle arasında yürüyüş yapın. Duygularınızı görmezden gelmeyin, farkedin ve kendinizi rahatlatmanın yollarını bulmaya çalışın.
   
 2. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : nevrosky
 3. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  cok tesekkürler canim cok güzel bir paylasim olmus,emegine saglik...rabbim herseyi kolayca atlatma gücü versin hepimize insallah
   
 4. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : nevrosky
 5. nergis55

  nergis55 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.097
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Teşekkürler nevrosky çok faydalı bilgiler