Kisirlik Tedavisinde Psikolojik Yardimin önemi

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve EU2 tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  KISIRLIK TEDAVİSİNDE PSİKOLOJİK YARDIMIN ÖNEMİ

  Çiftlerin yaklaşık % 20 sinde ilk bir yıl içerisinde gebe kalmada sorun yaşanabilmekte ve bu oranda giderek artmaktadır. Bebeği olmayan bir çifte sistematik bir yaklaşım ve psikolojik destek çok önemlidir.

  Toplumsal olarak evli çiftlerden bir an önce bebekleri olması beklenmektedir. Ülkemizde olduğu gibi aile bağlarının güçlü olduğu toplumlarda bebeğin olmaması sadece ilgili çifti değil aynı zamanda ailenin diğer fertlerini de etkilemektedir. Bu durumda çiftlerdeki stresi kat be kat arttırmaktadır.

  Bebeği olmayan çiftlerde önce bu durumu kabullenmeme sonrada öfke gelişmesi olur. Eşler birbirine de öfkelenebilir hele bu sorunda eşlerden biri daha az etkilenmişse diğerinin öfkesi daha fazla olur. İlerleyen zamanlarda kendine güvende azalma, ilgisizlik, hayattan zevk almada azalmada görülmeye başlayabilir. Erkeklerin yaklaşık %15, kadınların ise %50si bebeği olmamayı yaşamlarındaki en kötü, üzücü olay olarak tarif etmişlerdir. Burada kadınların daha fazla etkilendiğini görmekteyiz. Bir kıyaslama yapıldığında bebeğin olmamasının boşanmadan daha fazla duygusal travma yaptığı gösterilmiştir.
  Farklı şekilde etkilenen çiftlerin stresle baş etme yolları da farklı olabilir. Eşler arası iletişim zarar görebilir önce bebeğin olmaması ile ilgili konular daha sonrada diğer pek çok konu konuşulmaz paylaşılmaz olabilir. Eşlerin birbirine öfkesi artar birbirlerinin duygusal gereksinmelerini görmezden gelirler.

  Bebeğin olmamasının strese yol açması kaçınılmazdır. Ama stresin bebeğin olmamasına neden olması yani psikolojik nedenli bebek olmaması yaklasık %-5-15 arasındadır. Psikolojik faktörlerin başka nedenlerle bebeği olmayan çiftlerde uygulanan tedavilere yanıtın zorlaşması ve negatif etkisi yadsınamaz . Stres hormonal dengede bozulmaya yol açarak kısırlığa neden olabilir. Stres prolaktin hormonunun yükselmesine neden olarak kadında ve erkek de üreme sağlığına olumsuz etki yapar. Erkede sperm sayısı hareketliliğinde azalmaya yol açabilir, ejakulasyon , ereksiyon problemleri görülebilir. Kadında stres sadece yumurtlama fonksiyonunu değil tüplerin fonksiyonu üzerinde de spazma yol açarak olumsuz etki yapar. Ayrıca progesteron hormonu üzerindeki kötü etkisi oluşan gebeliğin devamına da engel olabilir.

  Çiftlerde stres faktörünü azaltmak için bebeğin olması için izlenecek yol ve yöntemler ayrıntılarıyla hastaya açıklanmalı bu konulara hakkında akıllarında soru işareti kalmamalıdır. Bilinmezler çiftlerdeki gerilimi arttırır. Kulaktan dolma bilgilerin önemsenerek stresin artmasına neden olabilir. O yüzden kısırlıkla ilgilenen hekim aynı zamanda sabırlı ve ilgili olmalıdır. Çözüm konusunda eşler arası görüşlerde farklılık evlilik ilişkisinde problemlere yol açar bu da var olan gerimi daha da arttırır. Burada evlilik, aile danışmanlığı yapan psikologların devreye girmesi yardımcı olması çok faydalı olmaktadır.
  İyi bilgilendirilmiş kişilerin sorunlarını kabul ederek baş etmeleri, tedaviye uyumları çok daha iyi olur.

  Stresi azaltmak için çiftlerin beraber başvurması önerilir.

  Stresin azalması, psikolojik sorunların ele alınarak başa çıkmanın öğrenilmesi, gevşeme yöntemlerinin çiftlere öğretilmesi çiftler arasında olası bozulan veya sarsılan iletişim , anlayış, birlik ve beraberlik, dayanışmanın yeniden oluşturularak tedaviye daha olumlu bakmayı pozitif düşünmelerinin sağlanması, çok önemlidir. Bu nedenle kısırlığa eşlik eden sosyal psikolojik sorunların tespit edilip konuşulması, çiftlerin birbirlerinden beklentilerini, duygularını açığa çıkartarak konuşmak, bebeğin olmaması nedeniyle eslerin birbirlerini suçlamalarının önlenmesi, için psikolojik yardım alınması çok önemli. Yapılan bir çalışmada gevşeme egzersizleri programına katılan kadınlardan % 34 ünün sonradan gebe kaldığı tespit edilmiştir. Psikolojik danışmanlık yardım çiftlerin yaşam kalitesini yükseltmekte aynı zamanda uygulana tedavilerin basarı şansını da arttırmaktadır.

  Bebeğin olmaması eşlerin ortak sorunudur. Bu sorunla ortak baş etme yöntemlerinin geliştirilmesi aile içi iletişim mutluluk doyum ve başarıyı arttıracaktır. Psikolojik yardım stresi azaltacak pozitif düşünceyi arttıracak ve gebelik oranlarını %30 kadar arttırabilecektir.  • NOT :
  • PROF DR. CEM FIÇICIOĞLU'NUN İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR
   
 2. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : EU2
 3. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Çok faydalı bir bilgi canım .Bizim eşimle problemimiz yok hatta olanca sevgimizi ,ilgimizi birbirimize ve kedilerimize vermişiz mutlu ,huzurlu yaşıyoruz .Yalnız ilişki sırasında kasılmalar yaşıyordum belki stresten olabilir.Ayrıca acaba hamilemiyim diye düşündüğüm an yine kasılmalar yaşıyordum .Şimdi okuyunca acaba tüpleri de etkiliyor mu diye düşündüm .Bakalım bundan sonra ne olacak:)
   
 4. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : EU2
 5. yesimpatdursun

  yesimpatdursun herşeye rağmen Sahte Profil ÜZGÜN

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.057
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Ze nannnn yazdığın bilgiler çok güzel umarım bunlar hastalara yardımcı olur . Ellerine sağlık diyorum
   
 6. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : EU2
 7. EU2

  EU2 Guest

  BENDE EŞİME BU BEBEK MEVZUNDAN SORA 2KAT DAHA FAZLA BAĞLANDIM ÖYLE KENETLENDİK Kİ BU ÇOK GÜSEL AMA BEN KENDİM EŞİME HİÇ BELLİ ETMEKSİZİN KİMİ ZAMAN İÇİMDE FIRTINALAR YAŞIYORUM SANIRIM Kİ EŞİMDE BOYLEDİR BELKİ BUŞEKİLDE OLAN BİÇOK KİŞİ VARDIR DİE YAZIYI PAYLAŞMAK İSTEDİM..yerimseniben