Kıskançlık güvensizlikten mi gelir?

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve PasakliMinikTanrica tarafından 4 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : PasakliMinikTanrica
 1. PasakliMinikTanrica

  PasakliMinikTanrica her şey güzel olacak... Pro Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  12.797
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  198
  Meltem Hanım,
  Bu sayfalarda kıskançlıkla ilgili yazılar dikkatimi çekiyor okuyor araştırıyorum ancak hepsinde ortak bir nokta var beni rahatsız eden.
  Kıskançlık güvensizliğin oluşması ile mi ortaya çıkar?
  Ben eşime gerçekten çok güveniyorum ama onu deli gibide kıskanıyorum.
  Hiçbir şey bu duygumu azaltmaya ya da köreltmeye yetmiyor.
  Tabii evliliğimde de kıskançlığım problem yaşatıyor bize. Eşim her seferinde bana neden güvenmiyorsun diye soruyor sitemini dile getiriyor bana ama inanın bunun güvensizlikle bir ilgisi yok anlatamıyorum eşime bunu. Annesi kardeşi dahi olsa arkadaşlarından bile herkesten her şeyden kıskanıyorum onu benimle daha çok ilgilensin daha çok benimle dertleşsin istiyorum, bana anlatsın her şeyi benimle paylaşsın istiyorum. Satış işi yapıyor gittiği müşterilerinin içerisinde elbette ki kadınlar da var bu gayet normal bir durum ama ben bunun için bile kıskançlık duyguma hakim olamıyorum.
  Size daha öncede yazmıştım öfkemi kontrol edemiyorum, kendime hakim olamıyorum diye.
  Bu durumum hala devam etmekte profesyonel bir destek almayı düşünüyorum çünkü artık gerçekten kendi başıma aşabileceğim bir durumun dışına çıktı. Geceleri kabuslar görüyorum, ağlayarak uyanıyorum. Eşim bu durumumun onu korkuttuğunu söylüyor. Gecenin bir yarısı hıçkırıklarla yanında uyanan birinin olması endişelendiriyor onu. Ayrıca sinirlerime ne yapsam da hakim olamıyorum geçen hafta sonu hiç yapmadığım bir şey yaptım ve bir delirme anında elime geçen bir iki şeyi duvarlara fırlattım. Şimdi kırılan çerçevemizin tamir edilmesini bekliyorum. Bunların bana zarar verdiğinin bilincimdeyim ama ne kadar mantıklı düşünürsem düşüneyim olmuyor yapamıyorum.
  İş yerimde de birçok sorun yaşıyorum. En başta istemediğim bir işi yapıyor olmam var. Kriz dönemi de malum… Yaklaşık altı yedi aydır iş arıyorum ama bulamadım, mesleğime uygun bir iş bulsam asla burada durmayacağım ama bulamıyorum. İşverenler bu durumu bir avantaj olarak görüyorlar sanırım. Evde oturma gibi bir lüksümde yok maalesef çalışmak zorundayım. Eşim bu konuda da hep destekliyor beni çok yardımcı elinden geleni yapıyor ama hala bir şey yok. Hiç iş bulamamaktan çok korkuyorum. Yine de halime şükrediyorum işsiz olanlar da var.
  Nasıl davranmalıyım, ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : PasakliMinikTanrica
 3. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Pasaklıminiktanrıça, kıskançlıktaki güvensizlik eşinize değil, kendinize güvensizliktir.
  Yapmanız gereken yakıknınzda bulunan bir meslektaşıma başvurak. Hem öfkeniz hem de eşinizden kaynaklı olmayan kıskançlığınız için alacağınız profesyonel yardım, sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem
   
 4. 6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : PasakliMinikTanrica
 5. PasakliMinikTanrica

  PasakliMinikTanrica her şey güzel olacak... Pro Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  12.797
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  198
  Teşekkür ederim Meltem Hanım. Bende profesyonel bir yardım almayı düşünüyorum ama eşim buna karşı çıkıyo ihtiyacım olmadığını söylüyor ne yapacağımı bilemiyorum.
   
 6. 6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : PasakliMinikTanrica
 7. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Rica ederim. Eşinizin bu konuda bir uzmanlığı olmasa gerek. Nasıl karar veriyor sizin böyle bir ihtiyacınız olmadığına? Kendisi size durumunuzun kendisini korkuttuğunu söylemişti, verdiğiniz ilk bilgide. Eşinizi bir şekilde ikna etmeniz gerekiyorsa doktora gitmek için, ikna edin.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem