kıskançlıktan deliriyormusunuz?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve EU1 tarafından 5 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Telefonu meşgul, chat mi yapıyor, şu karşıdan gelen kadının bacaklarına mı baktı, telefonundaki bu mesaj da neyin nesi?Psikolojideki geleneksel anlayış kıskançlığı güvensizliğe bağlar. Çoğu sevgili ise aşkın yoğunluğuna. Psikologlar kıskançlığın aşırısının ciddi bir rahatsızlık olduğunu söylüyor ama flörtçüler işin tuzu biberi diyor. Kıskançlık ne zaman tuz, biber, ne zaman hastalık? Bilen bilir, ya da herkes bilir; kıskançlık ürkütücüdür. Birinden şüphe duymak insanı korkutur. Bir rakibin ya da rakibenin varlığından kuşkulanır
  , onu kaybetmekten korkarsınız. Bunu ona itiraf da edemezsiniz. Boğazınızda konuşmanızı engelleyen kocaman bir lokma vardır, mideniz bulanır, kafanız karmakarışıktır.
  İleri safhalarda telefonlar dinlenir, defterler karıştırılır, bilgisayardaki kayıtlar okunur. Bir nev'i casus olunur, sevgilinin ceplerini karıştırılır. Aslında neredeyse herkesin hissettiği bu ortak bulanıklık duygusu, insan doğasının bir parçası olarak görülebilir. Tıpkı kızgınlık, öfke, umut, üzüntü gibi. Bu, hayvanların kendi alanlarını korumak için içgüdüsel olarak mücadele etmesine benzer. İnsan da "kendisine ait" birini başka birine kaptırmama kaygısındandır.

  Ancak sorun, bu duygunun aşırı bir sahiplenmeyle karıştığı ve her an diken üstünde ihanet beklendiği an başlar. Kadın ya da adam, niyeyse en basit şekliyle, sevmenin güvenmeyi de kapsadığını kabul etmek istemez. Çok aşıktır; o kadar aşıktır ki sevgilisi iş arkadaşıyla yemeğe çıkamaz, sağa sola bakınamaz. İşte bu arkadaşımızda kıskançlık, insani bir duygu olmanın ötesinde, psikolojik bir sorun halini almıştır. Bu noktada ki bu nokta kişiden kişiye çiftten çifte değişir, profesyonel bir danışmanlık yardımı almakta fayda vardır.

  Kadınlar daha mı kıskanç?
  Kimse kimseye benzemez ya, kıskançlık konusunda da herkesin vereceği tepkiyi tahmin etmek zordur. Iskalayanların tepkileri farklı farklıdır. Bunların bir ucunda, "başkasının yanımdaki kişiye bakması bana gurur verir" diyenler durur, diğer ucunda da kıskançlık cinayetlerinin failleri.

  Erkeklerin ve kadınların kıskançlık halleri çoğu kez birbirinden oldukça farklıdır. Şöyle ki…
  Erkeklerin birçoğu bu konuda kadınlara oranla çok daha 'cool'dur. Bir kadına onu ne kadar kıskandığını söylemek bir tür güçsüzlük olduğundan bunu belli etmezler. Kadının kafasını döndürüp başka birine bakmış olma ihtimali onları gerse de bunu kendilerine yedirmeleri zordur. Acı çekmekten korktukları için "ben hiç kıskanmam" derler.

  Kadınlarsa kıskandıklarında depresif ve fazlaca hareketli görünürler. Maalesef ki birçok kadın kendi kimliğini erkeğe bağlı olarak tanımlar ve kadınlar erkekleri olmadan kendilerini toplum içinde "eksik" ya da "başarısız" hisseder. Bu toplumsal gerçek yüzünden kadınlar sevgililerini kaybetmekten daha çok korkarlar. Ne de olsa, "yalnız bir kadın olmak, yalnız bir erkek olmaktan daha kötüdür."

  Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki ne kadın ne de erkek diğerinden daha kıskanç. Ama ikisini de tahrik eden, çileden çıkaran şeyler farklı. Mesela kadınlar bir erkeğin kendisiyle sevişirken başkasını düşünmesinin, fiziksel bir aldatmadan daha vahim olduğunu düşünüyor. Diğer yandan erkekler daha ziyade kadının başka biriyle sevişip sevişmediğini önemsiyor.

  Son olarak, Roland Barthes'ın kıskançlığın kendi içindeki karmaşıklığını, çelişkisini ve doğallığını anlatan bir sözü var: "Kıskançlık duyduğumda dört kez acı çektim: Kıskanç olduğum için, kıskançlığım nedeniyle kendimi kınadığım için, kıskançlığımın kıskandığım insanı etkilemeyeceğini bildiğim için, bir klişeye kapıldığım için: Dışlandığım, saldırgan, deli ve bayağı olduğum için acı çekiyorum."
   
 2. 5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Hiçbir zaman telefonu neden meşgul?chat mi yapıyor ?, şu kadına neden baktı gibi paranoya derecesinde kıskançlıklarım olmadı.. Herşeyin aşırısına karşıyım..

  Teşekkürler arkadasım
   
 4. 5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. julied

  julied Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2007
  Mesajlar:
  61
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Yooo hayır hiç birzaman bu kadar aşırı kıskançlıklarım olmadı. Benim kıskanmam için onun bariz birşey yapması gerekir. Saolsun canım kocacım da bunlara hiç mehal vermez.
   
 6. 5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. CitlembiK

  CitlembiK Bir kalbe girmek nasip, kalmak marifet... Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.152
  Beğenildi:
  1.167
  Ödül Puanları:
  188
  aman Allahım... bu kadarına tahammül edilebilir mi....
  Kolay kolay kıskanmam.. tabiki her seven kadar kıskançlık var ama...
   
 8. 6 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. BeLLa

  BeLLa Sevgi neydi?Sevgi emekti Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.390
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Oldukca kiskancim.. Demek gercekten hastayim:1shok:
   
 10. 7 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. rxuxyagibixsxeker

  rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  çok şükür kıskançlık gibi bir sorunumuz yok
   
 12. 7 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 13. aLLeGRia

  aLLeGRia Yeni Üye Üye

  Katılım:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  9.764
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  çok aşırı kıskançtım yaklaşık 3 ay öncesine kadar ama birçok şeyi aştım..inşallah nüksetmez yine bu kıskançlık damarım :Roflol:
   
 14. 7 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 15. melek elif

  melek elif Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  154
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Ben Hiç Kiskanmam Ama Seven Kiskanir Diyorlar Anlayamadim Gitti Hem Seviyom Ama Kiskanmiyom.
   
 16. 7 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 17. KALB!M

  KALB!M Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ana ben kıskancım ve bende hastayım :1shok: ama zaten ben bunun farkındayım :Roflol:
   
 18. 7 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 19. RedRose

  RedRose Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  788
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  sen zaten önde gidenisin :Roflol:

  bende eskiden aşırıydım ama zamanla geçmişti ve bittide zaten :)tatlicadiarzulülülülülülü:icecream: