Kitap Okumamak Iin Bahanemiz ok

Konusu 'Kitap Kurdu' forumundadır ve ekrkebkafk tarafından 13 Aralık 2007 başlatılmıştır.

13 Aralık 2007
    Konu Sahibi : ekrkebkafk
  1. ekrkebkafk

ekrkebkafk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    KİTAP OKUMAK İÇİN

Türk’ün ayırdığı zamanın;
    • 300 katını bir norveçli ayırıyor.
    • 210 katını bir Amerika’lı ayırıyor.
    • 87 katını bir İngiliz ayırıyor.
    • 87 katını bir Japon ayırıyor.
    Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla..!

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP (Bir yılda basılan kitap sayısına göre)

• İsrail 1169 kişiye bir kitap
    • Almanya 1022 kişiye bir kitap
    • Japonya 600 kişiye bir kitap
    • Türkiye 10.600 kişiye bir kitap

Türkiye’de 6 Türk’e yılda bir kitap düşüyor.
    Halen Yurdumuzda 95 kişiye bir kahvehane, 65.000 kişiye bir kütüphane düşüyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 1993 yılında yaptırdığı bir ankette niçin kitap okumuyoruz sorusuna verilen cevaplar:
    • %50,2 kitap okuma alışkanlığım yok,
    • %16,6 yeterince zamanım yok,
    • %10,6 Boş zamanım çok yoğun geçiyor.
    • %10,5 T.v. Video... Tercih ediyorum,
    • %4,6 kitap fiyatları pahalı,
    • %3,4 derslerim çok yoğun,
    • %1,9 diğer sebepler ve geriye kalan cevapsız.

TÜRKİYE’DE İŞİN KÖTÜSÜ YARIŞMA KAYGISI DA YOK

• Yılda kişi başına 142 $ harcayarak, dünyada Eğitime en az pay ayıran 5. ülkeyiz.
    • Bilgisayar kullanmada 140 ülke içinde 20. Sıradayız.
    • Bilgi sahibine gerekli değeri vermediğimizden, Üst seviyede yetişmiş her 100 kişiden 59 u yurt dışına gidiyor.

RAKAMLAR S.O.S VERİYOR...

2. 23 Ocak 2008
  3. XAYYUZLUMX

XAYYUZLUMX Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

Evet yazdıkların çok doğru malesef kitap okumaya insan çocukken alışıyor biz anneler herakşam çocuklarımızla oturup yarım saat kitap okusak bu alışkanlık haline geliyor ve bu saatler zamanla yükseliyor bir tavsiye a.s.

4. 23 Ocak 2008
  5. lithium

lithium Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    • Bilgisayar kullanmada 140 ülke içinde 20. Sıradayız.
    bu maddenin degiştigini düşünüyorum. çünkü bilgisayar olmazsa olmaz hale geldi. önemli bir faktör olan fiyat da baya ucuzladı.

kitap konusuna gelirsek. bu konuda bir deneyimim yok ama bana dogru geleni söylemek istiyorum. eger küçük yaştaki çocugumuz kitap okusun diye baskı yapmak yerine, onun yanında karı-koca yanyana kitap okursak. cocukda napıyo bunlar diye merak eder ve okumaya başlar.sonucda cocuk aileden ne görürse onu yapar öyle degilmisengözlerimebaksanab

6. 2 Şubat 2008
  7. gxuxlxuxm12

gxuxlxuxm12 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    safir hanım lise üniversite dönemlerimde bende çok okurdum ev iş derken kaldı valla çok özlüyorum okumayı bakalım başlayacağım tekrar inş dediğiniz gibi dönüşümüz muhteşem olur. yalnız çocuklarımız bunu nasıl aşılıyacağız ailede olan bi alışkanlık gibi gelmşyor bana çünkü bizim ailede(bekarlıktan bahsediyorum gerçi şu anda öğle de) benden başka kimse kitap okumaz. ben bile bazen nasıl okumaya alıştığımı hatırlamıyorum. nasıl öğretcez çocuklarımıza...bence çözmemiz gereken önemli konu

8. 27 Mart 2008
  9. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    ne yazık ki son zamanlarda bende dahil olmak üzere boş zamanlarımızı nette geçiriyoruz artık....ben kızıma şimdiden kitap sevgisini aşılıyorum. bugün il kütüphanesinden aradılar ve kütüphane haftası dolayısıyla kutlama programına davet ettiler. sebep ise en çok kitap okuyan üye seçilmişim ve ödül töreni varmış ödül vereceklermiş 1 nisanda...bu törene kızımıda götüreceğim ki çok güzel bir konuda benimle gurur duysun ve ona örnek olayım...

çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı edindirelim lütfen... bunun tek yoluda onlara model olmak...onlar geleceğimiz ve bilinçli olmaları her zamankinden daha önemli....

10. 27 Mart 2008
  11. Kaguya Hime

Kaguya Hime Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Benim icin cocuklarimin birer kitap kurdu olmalari cok önemli.Cok sükür bu aliskanligi kazandirdim onlara.Oglum pek isteyerek okumuyordu.Kütüphane ye üye olan ablasiyla gide -gele simdi bizleri gecti.Dhilek e katiliyorum,anneler lütfen bu sevgiyi asilayin cocuklariniza.Benim burda birisinden duydugum cümle gibi cümle kurmasin ilerde cocuklarimiz."Mine abla kitaptan ne ögrenicem ki?"

12. 3 Nisan 2008
  13. SataN!c Vamp!Re

SataN!c Vamp!Re Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben bu konuda kendimden eminim
    iyi bir kitap okuyucusuyum
    evimizdede okuma saatleri mevcuttur !!

14. 6 Mayıs 2008
  15. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    bizde okumamak için bahaneler tükenmez bizim evlerimizde tv alışkanlığı hat safhada şimdi bir de bilgisayarlar girdi. evlerimizde kütüphane odamız yok ama misafir ağırlamak için odamız mevcut herşeye para ayırırız ancak kitaplar pahalı eğitimsiz anneleriz ama çok biliriz çocuk yetiştimede üstümüze yok öğretmenlerimiz kendileri iki satır okumaz çoğu nerede alışkanlık kazandıracak sahillere gidin yazın herkes çantasını hazırlar hiç birşeu eksik değildir ama kitap olmaz sahilde tavla okey vs oynarız ancak kitap okumaya vakit kalmaz.. akşam tv başında saatlerce zaplarız ama yatmadan önce elimize kitap alsak uyku basar vs vs vs vs ....
    çözüm : herkes bilir ama çok az insan uygular

16. 21 Mayıs 2008
  17. claire

claire Kızlarım canlarım benim Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bizim ailede de kimse kitap okumazdı ama ilkokulda ki öğretmenim bize her hafta kitap getirirdi ve ben böyle okumayı sevdim. Hatta hala o zamanlar okuduğum kitapların konularını bile hatırlıyorum o kadar beni etkilemişlerdi. Lisedeyken ders kitaplarımın arasına sevdiğim kitapları koyup okurdum hatta bu yüzden ceza alışlığım bile var ama beni kimse yıldıramadı, yıldıramayacak ne internet ne de tv.

18. 13 Haziran 2008
  19. xsxirine_80

xsxirine_80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben kendi adıma konuşursum her akşam yatağımda 1 saat kitap okumadan asla uyuyamam.
    Yatıya gittiğim her yere de mutlaka kitabımı taşırım. Benim için güzel bi alışkanlık.
    Kitap okumayı çok seviyorum, herkese de tavsiye ediyorum. Alışkanlık kazanmak için bi yerlerden başlamak lazım. Ben küçükken hiç kitap okumayı sevmezdim. Bi kitap hayatımı değiştirdi. Orta okulda türkçe öğretmenim dönem ödevi verdi. Çalıkuşunu oku ve tahlilini yap dedi. Ve o kitapla benim kitap okuma serüvenimi başlattı. Reşat Nuri Güntekin'e hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum...