Kitap Seerken Nelere Dikkat Edersiniz?

Konusu 'Kitap Kurdu' forumundadır ve arzuca9432 tarafından 22 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

22 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : arzuca9432
  1. arzuca9432

arzuca9432 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Okumak için seçtiğiniz kitabın hangi özelliklerine bakarsınız?.................

2. 28 Mayıs 2009
  3. Gulay

Gulay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    belgesel olmasına dikkat ederim hayal ürünü olan kitaplar hiç ilgimi çekmez...

4. 30 Mayıs 2009
  5. arzuca9432

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ben tavsiye romanları seçiyorum bu aralar.
    Kitabın yanından geçerken ruhum sanki o kitabı
    bulur vede okumamı söyler.Yani kitapçıda gezerken
    o kitabı görürüm vede mutlaka arkasını vede içini
    okurum.Bir bağ kurulur sanki kitapla aramızda....................................

6. 2 Haziran 2009
  7. _nazz_

_nazz_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    genelde bildiğim yazarların kitaplarına bakarım..hiç bilmiyosam ismi ilgmi çeker,konusunu okur alırım

8. 8 Haziran 2009
  9. Turqueen

Turqueen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Eğer tanımadığım bir yazarsa öncelikle kitabın arka yüzündeki özeti okurum. Eğer o dergi, bu gazeteden alıntı yapılarak özet verilmişse anında bırakırım. En sinir olduğum şey bilmem ne dergisinin yorumuna bakıp kitabı değerlendirmeye çalışmak. Bütün dünya biliyorki bu tür yorumlar satın alınıyor zaten. Özette karakterleri ve olayın genel durumunu anlatırken çekici birşeyle karşılaşırsam yazarın anlatımına göz atmak için içinden herhangi 1-2 sayfaya göz gezdiririm. Uzun, bol renkli, kafama sürekli olarak en derin detayına kadar bir resim çizmeye çalışan anlatımlardan boğulduğum için bu tür birşey olmamasına bakarım. Yazar genel havayı verdikten sonra detayları bana bırakmalı. Sonuçta herkesin zevki farklı :1rolleyes: Hepsinden memnun kaldıysam, kitabın cildine ve kapağına bakarım. Okurken lime lime dağılabilecek, kapağı kırılıp iz bırakacak, baktığımda soğuk bir duygu verecek kitaplarında malesef pek şansı yok :1no2:

10. 10 Haziran 2009
  11. ispanaklikoyyimirtasi

ispanaklikoyyimirtasi NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben kitap satın almıyorum genelde kiralıyorum, zaten kitapçı şu sıralar çok okunan kitapları gösteriyor, ben de arkasını okuyorum. dili ağır olan, betimlemeler, duygular falan fazla olan, fantastik, mitolijik, felsefik, macera tipi kitapları sevmiyorum . (ne çok varmış :KK70: )

12. 10 Haziran 2009
  13. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    fikirlerine değer verdiğim ve zevkerimiz uyuyorsa ben de o kişilerin tavsiye ettiği kitapları okurum..
    B arada aynen senin gibi kitapçıda kitap seçerken ktap beni ben kitabı çekeriz... Garip birşey.. Arkasını okumadan, yazarını tanmadan aldığım ve çok beğenerek okuduğum kitaplar çoktur... Hiçbir zaman zaten kitapçıya şu kitabı alıcam diye gitmem... Kitapçıyı baştan sona gezerim her rafın önünde zaman geçiririm, kitaplara kitap isimlerine yazarlara göz atarım ve mutlaka beni cezbeden 3-5 kitap bulur alır çıkarım....
    Eşim kitaplarım tükenmeye başladığında benimle alışverişe çıkmak istemez, çünkü ben kitapçıda kitaplarla telepati yaparken çok sıkılıyor kendisi.... O yüzden kitap alışverişine hep yanlız çıkarım, böylece hadi hadi diyen yada bşey söyleyip dikkatimi dağıtan kimse olmaz etrafımda....
    Bazan saatin farknda bile olmuyorum... ve kitapçıdan çıkınca acaip rahatlamış, deşarj olmuş dinlenmiş hissediyorum...
    En güzel tterapi benim için, kitap almak ve kitap okumak....

Aaa bu arada asla kitapçıların best seller raflarına bakmam, best seller lar bana hitap etmiyor.... haa aradan 21 sene geçtikten sonra normal rafa düşünce ilgimi çekerse aaa bu bir ara best sellerdi diyerek seçim kriterime giriyor ama bu yaz dar paça pantolonlar moda der gibi bu kitaplar çok popüler die yapılan reklamları protesto ediyorum....

14. 11 Haziran 2009
  15. arzuca9432

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Aynen dediğiniz gibi.Bende kitapçılarda gezerken saatlerimin
    nasıl geçtiğini farkına bile varmam,onun için yalnız giderim.
    Oradaki her kitabı koklarım sanki,hepsine o kadar değer
    veririmki o anda hepsini birden almak vede okumak geçer
    içimden.Benimle aynı duyguları paylaşatığına çok sevindim.
    Maalesef bu duyguları paylaşan insanlar ve de okuma
    alışkanlığı olanlar o kadar az ki...........................

16. 11 Haziran 2009
  17. hacopoli

hacopoli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    dostlarımın tavsiyesine göre bir de kitapçıda dikkatimi çeken bir kitabın içinden bir sayfa okuyarak ...

18. 11 Haziran 2009
  19. seyma88

seyma88 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Sırayla yazıyım:Kitabın adına-Yazarına-Varsa içindekilere-Önsöze veya takdime-Ve en arkasındaki bölüme bakarım.İlgimi çekiyorsa da alırım...(Her türlü kitabı okuyabilirim ama psikoloji olması tercihimdir zemuszemus)