Kızamıkçık

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mart 2009 başlatılmıştır.

  30 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.624
  Beğenildi:
  5.154
  Ödül Puanları:
  438
  Kızamıkçık hamile kadınlar açısından çok tehlikeli bir hastalıktır: Virüs doğmamış bebekte görme sorunları, sağırlık ya da beyinde hasar gibi ciddi oluşum bozukluklarına yol açabilir (kızamıkçık embriyopatisi).
  Çocuklar için kızamıkçık (rubella) zararsız bir hastalıktır. Hastalığa kızamıkçık virüsü neden olur ve virüs havadan geçen damlalarla aktarılır. 14 ila 21 gün içinde hastalık belirtileri baş gösterir. Ancak hastalık başarıyla bir insana bulaştıysa, bunu takip eden yedinci günden itibaren ondan başkalarına da bulaşabilir.

  Hafif soğuk algınlığı belirtilerini (uzuv ağrıları, hastalık hissi) takiben açık kırmızı, küçük lekeli, lekelerin birbirinin içine geçmediği bir döküntü ortaya çıkar. Döküntü kulakların arkasında başlar ve yüz, boyun, bedenin orta kısmı, kol ve bacaklara doğru yayılır. Lekeler çıkma sırasına uygun bir şekilde, yaklaşık on gün içinde yeniden gözden kaybolur. Bazı çocuklarda hafif ateş olabilir. Kızamıkçığa özgü bir belirti, boynun iki tarafındaki lenf düğümlerinin şişmesidir; bunlar dokununca inci gerdanlık gibi hissedilebilir hale gelir. Bulaşma tehlikesi ancak döküntünün çıkmasından on gün sonra geçer.

  Hastalık Belirtileri:
  Soğuk algınlığı benzeri ön aşama.
  Kulakların arkasında başlayan ve sonunda bütün bedeni kaplayan, kırmızı lekeli döküntü.
  Boyunda şişmiş ve basınca duyarlı lenf düğümleri.
  Bazı vakalarda hafif ateş.

  DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
  Lütfen teşhisi kesinleştirmek için doktora başvurun.

  DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ Bu hastalığa karşı belli bir tedavi yoktur. Doktor size, hasta çocuğunuzu bebek bekleyen hanımlardan uzak tutmanızı önerecektir.

  SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ

  Çocuğunuzun sürekli evde kalması gerekmez, ama tanımadığınız kadınların yanına gitmesini engellemeye çalışın, çünkü hamileliğin ilk üç ayı boyunca bu virüs büyük bir tehlike oluşturur. O yüzden alışverişe giderken çocuğunuzu yanınızda götürmeyin. Kızamıkçık geçirmiş arkadaşları çocuğunuzla oynamaya gelebilir. Kızamıkçıktan korunmanın en güvenli yolu, 13. aydan itibaren yapılabilen, suçiçeği ve kabakulak aşısıyla birleştirilerek de verilebilen kızamıkçık aşısının uygulanmasıdır. Aşı on, on iki yaş arasında ve yetişkinlikte tazelenebilir.
  Uyarı: Sitede yer alan her türlü içerik sitemizin telif hakları kapsamında olup, koruma altındaki bilgilerin aynen kullanılması, 5846 sayılı FSEK ve 5651 sa. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Suçun Önlenmesi' ne ilişkin yasalara göre maddi ve manevi tazminat talep etme hakkımızı doğurmakta ve ceza davalarına muhatap olmanız yanında sitenizin kapatılmasını da sonuçlamaktadır.