Kızgınlıkla Başa Çıkma - Özet - Rebecca R. Luhn

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  Kızgınlıkla Başa Çıkma / Rebecca R. Luhn


  Yaşadığımız kızgınlıkların sebep ve sonuçlarına yönelik bireysel değerlendirmelerde bulunmak, duygularımızla başa çıkmada ve kızgınlıklarımızı olumlu bir şekilde ele almada yardımcı yöntemler öğretmektir.

  Kitap bize sadece kızgınlığın sebebini bulmada yardım etmekle kalmayıp,uygun ve etkin iletişimi kullanan çözümler de sunmaktadır.


  Kızgınlık Nasıl Ortaya Çıkıyor?
  Kızgınlık, içinde karmaşık hisler barındırmaktadır. Kızgınlık ;sinirlenmemize, hiddetlenmemize öfkelenmemize, engellenmiş ve hatta incinmiş hissetmemize neden olan farklı tepkilerden meydana gelmektedir. Kızgınlığa sebep olan olaylar muhakkak olumsuz olmak zorunda değildir.

  Neden belli bir şekilde tepki verdiğimizi anlamak önemlidir ancak daha önemlisi kızgınlığımızı kontrol altına almaktır. Kızgınlık çoğunlukla bir haksızlığa uğradığımızda, birisi kendi çıkarı için bizden faydalandığında ya da önemli bir şeyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımızda ortaya çıkmaktadır. Bu duygular sağlıksız ve tahrip edici bir şekilde sürebilir.

  Zihnimizdeki bu durumdan kurtulmanın tek yolu, düşüncelerimiz ve duygularımız arasındaki bağlantının farkına varmamızdır.

  Kızgın olmak mutlaka hiddet göstermek anlamına gelmemektedir. Yaşadığımız kızgınlık çoğu kez şiddet öğesi içermez, hatta kontrolümüz dışına bile çıkmaz. Kızgınlık basit bir irkilme, sıkıntı hissi ya da günlük problemlere verdiğimiz tepki olarak kendini gösterebilir. Bununla birlikte kızgınlığın ; ilişkilerimize ve sağlığımıza zarar verdiği unutulmamalıdır.

  Kızgınlık gerektiği gibi kontrol edilmese hayatımız boyunca bizimle kalabilir. Bir ilişkiden diğerine taşınır. Aynı zamanda kızgınlık hissini DOĞRU YÖNLENDİREBİLİRSEK belki de üretkenliğimizi tam kapasite kullanmamıza yarayabilir.

  Kızgınlıkla Başa Çıkma
  Kızgınlık durumlarında her birimiz tepkilerimizi bize zamanında örnek model oluşturmuş ve şu an kızgınlığımızla baş etmemizi zorlaştıracak belli davranışlar üzerine inşa ederiz. Örneğin; ailemizde kızgınlıkla başa çıkma yolunun bağırıp - çağırmak olduğuna tanık olduysak büyük ihtimalle biz de bu gibi durumlarda benzer tepkiler veririz.

  Kızgınlıkla Başa Çıkma Yöntemleri

  1. GERİ ÇEKİLME; Eğer kızgınlığımızı geri çekilme yöntemiyle engelleme gayreti içindeysek sorumluluklarımızı yerine getirmiyor ve kendimizi hayatın getirdiklerinden uzak tutuyoruz demektir. Bu; kızgınlık ve engellenme hissine yol açabilir.

  DEĞİŞİM İÇİN GEREKENLER;
  a ) Küçük başarılar için kendimize ödül vermeli
  b ) Korkularımızı listelemeli, başarı halinde ödüllendirmeli
  c ) Yapılmasını istediğimiz şeyi gözümüzde canlandırmalı ve bunun yararlarını hissetmeye çalışmalı.

  2. İÇSELLEŞTİRME; Eğer kızgınlığımızı içselleştirme yöntemiyle engelleme gayreti içindeysek kendi kendimize sadece gücenme ve kızgınlık yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda büyük olasılıkla baskıyı hafifletmek için büyük miktarda stres de yaratıyoruz demektir.

  DEĞİŞİM İÇİN GEREKENLER;
  a ) İçimize attığımız duyguların bazılarını kağıda dökmeli.
  b ) Başkalarının ne düşüneceği ile ilgili olarak fazla kafa yormamalı.

  3. PATLAMA; Eğer kızgınlığımızı patlama yöntemiyle engelleme gayreti içindeysek suçun ve sorumluluğun yönünü değiştirip kızgınlığın başka bir kişiye boşaltılması yolunu seçiyoruz demektir.

  DEĞİŞİM İÇİN GEREKENLER;
  a ) Bu patlamaları tetikleyen duyguların farkına varılmalı.
  b ) Kendimizi daha iyi ifade etmek için neler yapılabileceği düşünülmeli.

  4. KONTROL; Eğer kızgınlığımızı kontrol yöntemiyle engelleme gayreti içindeysek her şeyi kontrol etmeye ve her tür muhtemel sorunu planlamaya çalışıyoruz demektir. Kişinin kendisine ait dünyasının başka biri tarafından planlanması çok sıkıntı yaratır ve bunun sonucunda kızgınlık doğar. Etrafımızdaki sorunlarla ilgilenmeye çalışmak kendimizi yorgun ve engellenmiş hissetmemize neden olacaktır.

  DEĞİŞİM İÇİN GEREKENLER;
  a ) Tüm öncelikli işleri ve görevleri değerlendirmeli.
  b ) Kontrolü kaybetme korkusuyla yüzleşmeli.
  c ) Bizi bu davranışa yönelten inanç ve duygularımıza bakmalı.

  Vücudumuz ve Öfke:

  Bizi kızdıran faktörlerin büyük kısmı aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir ;

  Adaletsizlik - Acı- Hayal Kırıklığı - Sıkıntılar
  Yukarıdaki durumlarla karşı karşıya kaldığımızda başlayan gerginlik hali öfkelenme sürecinin ilk safhasıdır. Öfkenin artması; kan şekerinin yükselmesi, nabzın ve kan basıncının artması, kesik ve zor nefes alma, baş ağrısı ve terleme gibi fiziksel etkilere yol açar. Bu etkiler daha sonra depresyon, çöküntü, asabiyet ve endişe gibi duygusal problemlere yol açabilir.

  Kronik öfkenin yol açtığı toplumsal etkiler ise; İş yapamaz hale gelme, tatminsizlik, sürekli mahkemelik olmak, zayıf ilişkiler, sık sık iş değiştirmek ve kaza yapmak sayılabilir.

  Etkili Liderlik Kurumsal Öfkeyi Azaltabilir
  Bir yönetici yada lider isek davranışlarımız etrafımızdaki insanlar için önem taşır. Etkili liderlik üretken ve mutlu çalışanlar için ortam hazırlar.

  İş yerinde süreklilik gösteren sorunlar mevcut olduğunda, Kurumlar öfkenin hakim olduğu bir ortama doğru sürüklenirler.

  Gurup kızgınlığına neden olabilecek sorunlar ;

  1. Gözetim eksikliği.
  2. Adam kayıran yöneticiler.
  3. İtibar görmemek.
  4. Aşırı çalışma.
  5. İletişim eksikliği.
  6. Otoritenin yanlış kullanımı.
  7. Dinlemeyen ve söz hakkı vermeyen yöneticiler.
  8. Eğitimsizlik.
  9. Hedefsizlik.
  10 Zayıf planlama.

  Çalışanlar; Kurumun kendilerinden daha önemli olduğunu ve ihtiyaçlarının daha az önemsendiğini algıladıklarında motivasyonlarını kaybeder ve öfkelenirler.

  İhtiyaçları kurumun ihtiyaçları ile bütünleştirildiğinde ise hem kurum hem de çalışanlar daha üretken hale geleceklerdir.

  Kurumunuz İçin Önlem Teknikleri:
  1. Kendi tavrınızı inceleyin.
  2. Gurup tartışmalarına yer verin.
  3. Katılımı teşvik edin.
  4. Canlı tutun.
  5. Ulaşılabilir olun.
  6. Adil ve tarafsız disiplin uygulayın.
  7. İtibar gösterin.
  8. Beklentilerinizi ve Hedeflerinizi açıklayın.

  Sonuç:
  Kızgınlığınızla başa çıkarken yoldan şaşmamamızı sağlayacak bazı öneriler:

  1. Kızgınlığınıza neyin yol açtığını bilin - inanç ve değerlerinizi tanıyın.
  2. Bu duyguyu henüz yoğunlaşmadan değiştirmeye karar verin.
  3. Size uygun olan birini bulana kadar yeni yaklaşımları deneyin.
  4. Önlemek istediğiniz davranışı göz önünde canlandırın.
  5. Durumu nasıl daha iyi ele alabileceğinizi keşfedin - geçmişi unutun.
  6. Yapıcı davranışınızla tutarcı olun.  -alıntı-