Kızım 1,5 yaşında konuşmuyor

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve askprensesi tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

20 Eylül 2009
    Konu Sahibi : askprensesi
  1. askprensesi

askprensesi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar benimde kizim bir bucuk yasinda konusmuyor bazen anne diyor oda arada sirada onceden daha cok kelime duyuyordum ama simdi duymuyorum ancak anlasilmayacak kelimeler soyluyor ne yapmaliyim sagolun

2. 20 Eylül 2009
  3. minikiz

minikiz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    öncelikle işitme testi yaptır.sonuçlarına göre yönlendirirler zaten seni doktorlar

4. 27 Ocak 2011
  5. puccakanka

puccakanka Canlarım iyiki varsınız Üye

Beğenildi:
    348
    Ödül Puanları:
    153
    aynı sorun bendede var benimde oğlum 19 aylık veANLAŞILIR anne diyo başka bişey demiyo yani herşeyi anlıyo yapıyo ama bir sürü şey söylüyo ama anlaşılır başka bir kelime söylemiyor bende çok ilgileniyorum hatta birde baba desin diye defalarca uğraşıyorum ben baba de diyorum utanıyo gözlerini kapatıyo yani anlıyo bana baba de diyor ama ben baba kelimesini ağzımdan çıkaramıyorum anne diyo gözleriyle anlıyorum ve benim oğlum anne kelimesini bir çağırma gibi algılıyor ve benden başka herkese anne diye sesleniyo ve bu beni çok üzüyor ama şöyleki rahatım çünkü ablamın kızıda 3 yaşında anlaşılır olarak konuşmaya cümle kurmaya başlamıştı bende üstüne gitmiyorum ne öğrenirse kendi konuşur zaten zorlamanın faydası yok

6. 25 Şubat 2011
  7. _ezelneva_

_ezelneva_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.934
    Ödül Puanları:
    148
    benim kızımda 17 aylık hala anne yok , bana baba diyor dede diyor abbe (buda abi demek) diye bağrıyor anlamış değilim . 5 yaşında abimiz var 9 aylıkken anne baba pekçok kelime söylüyordu kızımın böyle olması hakikaten üzüyor beni.
    Birde ağız dolusu bir sürü anlamsız laf hiç durmadan konuşma . Çocuk dr umuza sordum 4 yaşına kadar konuşması gerekir her çocuk bir olmaz dedi.

8. 25 Şubat 2011
  9. mimoza

mimoza Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canım muhakkak bi uzman pisikiyatra git.mümkünse otizim ve benzeri konular üzerinede uzman birine git.eğer problem yok derse rahatlıkla bekle konuşmasını.ama bi sorun varsa unutmaki ne kadar erken teşhis o kadar başarı...

10. 25 Şubat 2011
  11. mimoza

mimoza Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    ama bazen 4 yaş çok geç oluyor.dr diğer olası ihtimallerden bahsetmediyse beklenebilir.ama ortada bi sorun varsa allah korusun ne kadar erken müdahele olursa o kadar başarı sağlanıyor...
    her çocuk tabiki aynı olmaz.benim kızım 2 yaş 7 aylık.isterse hikaye bile anlatabilecek kapasitede kelime haznesi var.ayrıca zaman kullanımı bağlaç kullanımı dahil birçok türkçe kuralını ben hiç öğretmememe rağmen biliyor.ama yaşıtı arkadaşı hem daha az kelimeyle hem daha yavaş hemde bazı zaman ve şahıs kullanım kuralları hatalarıyla konuşuyor....yine aynı yaşta arkadaşımın oğlu hala cümle kuramıyor...dr onayı şart.beklemeyin.şüpheyle beklemektense çocuğunuz için en doğrusunu yapın uzmana başvurun arkadaşlar

12. 5 Mart 2011
  13. mumnes

mumnes Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    88
    merak etme canım benim oğlum 20 aylık anne dedi bende şüpheye düşüp doktora götürmeyi düşündüm ama arkadaşlarımın hepsi doktor onlarlada sık görüşüyorum onların bana dediği her çocuk farklıdır ve dedikleri gibi şu an oğlum 21 aylık her komutu anlıyor bize evde yardımcı oluyor sadece cümle kurmuyor kelime söylüyor yaklaşık 50 kelimesi var sana tavsiyem öncelikle komutlarını anlayıp yerine getiriyor mu ona bak ve birde resimli hikaye kitabı al resimleri göster gerisini boşver benim arkadaşımın kızı 27 aylığa kadar anne haricinde hiç bişi demedi ondan sonra papağan gibi birden döküldü çocuk çok zeki çok akıllı. sende merak etme senden iyi senin çocuğunu kimse tanıyamaz

14. 6 Mart 2011
  15. bursasu

bursasu Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    benim oğlumda nisanda 2 yaşına girecek ama konuşuluyor denilemez
    geç olsun güç olmasın elbet konuşacak Allah ın izniyle..
    her çocuk farklı

16. 26 Mart 2011
  17. selincengiz1

selincengiz1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Benim oğlumda 29 Mart ta 1.5 yaşına girecek, düştü, gitti, bitti, aç papa vs. birtakım kelimeler söylüyor. Ama bazı söylediklerini de artık söylemiyor, mesela anne diyordu şimdi çok az söylüyor yani bazen söylüyor. İşaret dilini kullanıyor yani elimden tutup götürüyor ya da istemeden vermediysek mesela su istiyor fu diyor yine elimizden tutup mutfağa götürüyor. İşine geleni çok iyi anlıyor yoksa tınlamıyor. Benim merak ettiğim söylediği bazı kelimeleri söylememesi normal mi? İlk çocuğum olduğu için tecrübem yok.

18. 24 Nisan 2011
  19. delimelek2170

delimelek2170 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    canim bence normal,cunki onun soyledigi kelimeleri sik -sik soyletmedigimizde bebeklerimiz unutabilirler o kelimeyi diye dusunuyorum.Benim de 1.6 aylik kizim var,1.4 ayinda yeni yeni konusmaya basladi. henuz 8-10 tane kelimeyi soyleye biliyor.Bazen bu kelimelerden bazilarini soyletdirdigimde soyleyemiyor,ama baska bir gun soyletdigimde soyluyor.Insallah devami gelirde daha iyi konusur.Onun icin bildigi kelimeleri bence devamli ona dedirt ki,unutmasin.Unutursada bence bir sey olmaz.:KK54: