Kızım büyüyor...baş edemiyorum...imdat

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve MonaPisa tarafından 5 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    5 Kasım 2008
    Konu Sahibi : MonaPisa
  1. MonaPisa

MonaPisa Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    46
    Ödül Puanları:
    148
    Hanımlar, bilenler bilir eşimden ayrıyım ve şu anda 13'ünün içinde bir kızım var. Malum artık ergenlik çağına girdi ama çok zorluyor bizi. Nasıl davranmam gerektiği konusunda çok çelişkiliyim. Bana bir akıl verin.

Her şeyden önce derslerle ilgisi alakası yok. Çok tembel. SBS'den de oldukça düşük puan aldığı için iyi bir dershaneye de yazdırdık ama şu ana kadar aman aman bir faydasını görmüş değilim.

Aklı 5 karış havada, kesinlikle derslere konsantre olamıyor. Asıl kötü olan da aşk meşk davaları. Kendinden 4 yaş büyük bir çocuğa aşık olmuş ve gidip konuşmuş. Çocuk da reddedince kollarını çizmiş iğnelerle. Bizden saklamış, tesadüf eseri öğrendik. Arkadaşlarıyla yaptığı msn konuşmalarını okudum ve orada "ben onun için ölümü bile göze aldım, onsuz yaşayamam" gibilerinden şeyler yazmış. Bir ara çocuk içiyor diye nefret ettiği sigarayı bile içmiş, zaten babası çantasında da yakaladı. Kimle konuşsa çok aşığım, kötüyüm, mutsuzum demiş durmuş. Baskıcı, sinirli ve otoriter bir anne hiç değilim, arkadaş gibi yanaşırım hep, yüzlerce defa konuştum, benden korkmamasını, bana ne olursa olsun açık davranmasını benim onu anlayacağımı, yardımcı olacağımı, benim de bu dönemleri geçirdiğimi anlattım, ama ı-ıh. Sözler veriyor bana ama hiçbirini tutmuyor. Çok ketum. Asla konuşup açılmıyor. Sürekli yalan söylüyor, her şeye bahaneleri var. Daha neler neler. Babasıyla da aramız iyi ama o da erkek tabii, kabullenemiyor bazı şeyleri, sürekli arayıp bana çıkışıyor. Babaannesi keza öyle. Kaldım aralarında.

Bu devreleri geçirmiş arkadaşlar, siz nasıl atlattınız bana fikir verebilir misiniz?

2. 5 Kasım 2008
  3. xixtxixr&buse

xixtxixr&buse Sana ait bütünüm :))) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    çocuğum yok ama şunu diyebilirim okulda rehber öğretmle görüşün ya da çocuk psiko.yardım alın bu durumda onunla rahat iletişime geçebilirsiniz

4. 5 Kasım 2008
  5. EU1

EU1 Guest

offf canim yaa bi anne icin cok zor olsa gerekk
    dusunuyorumda ben o yaslardaykenn ask mesk nedir bilmezdim bileee
    zamane genclerii
    benimde bi kizim olucakk rabbim hayirlisini versinn bakalim biz nasil basedecegizz
    biraz sikistirsann yuz vermesenn diycem ama kotu etkilenebilirrr
    oturup konusaan ablacimm
    iyisini kotusunu herseyinii derdini dinlesenn ama anlamaz maglum ergenlikk offf allah yardimcin olsunn

6. 5 Kasım 2008
  7. pamugum

pamugum Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benimde cocugum yok ama bu dönbemleri hepimiz yasadık tabi biz böyle seyler yapamazdık ailemizden korkumuza:)
    23 yasında biri olarak bence cok üstüne gitmeyin ama bosda bırakmayın derim arkadaslarını kontrol edin mümkünse onlarla kızınızdan habersiz görüsün ve ıtır&buseninde dedigi gibi bi psikologdan yardım alın cünkü kızınızın durumu sizin tek basınıza cözebilceginiz bişey gibi görünmüyor.belki esinizle ayrı oldugunuz için kendince anne babaya acı cektirme duygusu hakim içinde buda olabilir kendinden 4 yas büyük biri demişsiniz kızlar genelde babadan gereken ilgiyi göremezlerse yada söyle söyleyim bekledigini alamazlarsa kendinden büyük erkeklere ilgi duyarlar ve siz nekadar konusursanız konusun hepsi bostur böyle durumlarda kızınızın kendine zarar vermesinden durumunun görünenden ciddi oldunu düsünüyorum bence aksatmadan bian önce psikolgla görüsün inşş sorununuz cözülür

8. 5 Kasım 2008
  9. cedrina

cedrina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    allah kolaylık versin,benim kızımda 11 yaşında şimdiden sıkıntılar yaşıyorum ben ve çok korkuyorum.sizin yerinizde olsam hemen bi psikologdan yardım alırdım.çünkü insan nasıl davranacağını ve nasıl tepkilerle karşılacağını bilmiyor.benim kızımda sizin kızınız gibi sanki aklı 5 karış havada,sorumsuz davranışları var.çok kızıyorum konuşuyorum ama değişen hiç bişey yok.dersleriylede çok fazla ilgilenmiyor sadece ödevini yapıyor o kadar,okulda olup bitenleride hiç anlatmaz aynı sizinki gibi ketum.bakalım ben ne yapacağım bir iki sene sonra.yarıyıl tatilinde bende psikologtan yardım alamayı düşünüyorum.umarım en az zararla atlatırsınız bu dönemi.sevgilerimle

10. 5 Kasım 2008
  11. loneliness_1986

loneliness_1986 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de o dönemlerden geçtim gerçekten şimdi annemi dinlemediğim için pişmanim annecim kizim bak ilerde pişman olursun derslerine çaliş oku bi mesleğin olsun ondan sonra evlen kocana minnet etme derdi ben hiç dediklerini yapmadim okumadim şimdi de pişmanim ama allaha şükür iyi bir evlilik yaptim eşim çok anlayişli tek sorun şimdi sekreterlik yapiyorum ona buna hizmetçilik yapiyorum çok zoruma gidiyor keşke annemin sözünü tutsaymişim.o zamanlar annem ne derse desin bir kulağimdan girer diğerinden çikardi bende kiziniz gibi kendime çok zarar verdim iğne neki ben cam kiriklariyla çizerdim bileklerimi kaç kez ilçalar içtim gizli gizli benim babam vardi ama hiç şefkatini görmedim içtiğim ilaçlarida belki hastalanirsam babam beni sever başimi okşar ve bana kizim der diye içtim ama olmadi.

12. 5 Kasım 2008
  13. snookie

snookie Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    153
    Allahım benimde bir kızım var çocuklarımıza sen doğru yolu, iyiliği göster hayırlı evlat olsunlar dualarım hep bu yönde...

çözümüne gelince her anne gibi sizde elinizden geleni yapıyorsunuzdur bundan eminim...

ama inanın şimdi çocuklarla baş etmek dah zor dışarı çıktığımda neler görüyorum...

Allah yardımcımız olsun...

14. 5 Kasım 2008
  15. MonaPisa

MonaPisa Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    46
    Ödül Puanları:
    148
    Kollarını çizmesini ve sigara içmesi konusunu da kendisiyle konuştuğumuzda bunun ne kadar yanlış olduğunu bildiğini ve çok pişman olduğunu söyledi bize. Üzerine gitmedik.

Konuşurken falan dünyanın en anlayışlı ve akıllı çocuğu görseniz sen büyütüyorsun dersiniz bana. Onaylar, tabii anne, haklısın anne, tamam anne der.
    Ama iş pratiğe gelince fos...daha konuşma biter bitmez aynı tas aynı hamam :KK43:

Zaman zaman ben yeterince annelik yapamıyormuşum, eksikmişim gibi hissediyorum ve bu ben çok üzüyor çok.

16. 5 Kasım 2008
  17. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Ah arkadasim ah, bu dönemler daha hep benim önümde!!

Bende ikitane bar biri 7 biride henüz 2 yasinda...

Kizlar muhtemelen bu ergenlik dönemini daha agir geciriyor daha asi oluyorlar!!

Bunun bir recetesi yok sanirsam, her cocuk farkli oldugu gibi farkli davranislar olmasi gerek, kizini sen tanirsin sen bilirsin neyen hoslandigni neyi sevdigni! Dikkatini oralara cekmeye bak!

Birde en önemlisi sürekli iltibada kalmaya calis hem onunla hem arkadaslarinla, cünkü simdi herseyini onlarla paylasiyordur, sana söylemek istemediklerini onlara söylüyordur!

Ben bir anne ile kizin arkadas gibi olmasi taraftari degilim nedense! Tabiki benimle konussun derdini benle paylassin isterim fakat ne olursa olsun beni arkadasi gibi görmesini istemem, her zaman annesi oldugmu unutmamasi gerekir diye düsünüyorum.
    Belkide azda olsa otoriter olmak gerekiyor bu dönemler...:nazar:

Allah yardimcimiz olsun canim mutlaka zordur...:Saruboceq:

18. 5 Kasım 2008
  19. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Allahım, beni neler bekliyor böyle:çok üzgünüm:

Bu dönemler hakkaten iyi dönemlerimizmiş. Ergenlikte napıcaz:a015: