Kızım henüz 7 yaşında,göz tembelliği teşhisi kondu

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve XIXzotop tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

15 Eylül 2008
    Konu Sahibi : XIXzotop
  1. XIXzotop

XIXzotop Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Kızım bu sene 1. sınıfa başladı.Ben de okullar açılmadan bir göz kontrolü yaptırayım dedim.Ah aklım keşke daha önce düşünseydim bunu.Neler değişecekti o zaman.Yavrumun sol gözünde % 80 görme kaybı olduğunu ve yaşının kapama tedavisi ile çok da verim alamayacağımız bir dönemde olduğunu hattaaa ileride gözünde kayma olabileceğini söyledi.Şok oldum.3 farklı doktora gittim,araştırdım.Farklı sonuçlar elde ettim.Bir tanesi günde 2 saat kapama ile egzersizin yeterli olacağını, bir diğeri mümkün olduğu kadar uzun süre kapatmamız gerektiğini, sonuncusu da lensle tedaviyi önerdi.
    Kendimi suçladım durdum şimdiye kadar nasıl farketmedim diye,doktor doğuştan olduğu için kızımın bunu anlamayıp şikayet etmediğini söyleyip teselli etmeye çalıştı.Gözlerinde kayma yok hiç.Gitiiğimiz prof. bu yaştan sonra kayma olmayacağını söyledi.İnşallah öyledir.
    Ama şu kapama tedavisi hakkında anlamadığım 6-7 yaşından sonra tedavinin zor olduğu, fakat okuduğum her kaynak göz kaslarının gelişimini 9-10 yaşına kadar tamamladığını söylüyor.Bir de kapama tedavisini neden gözlükle yapıyoruz amaç görmeyen gözün beyine çalışıyor komutunu göndermek değil mi?Kandırmaca değil mi bu?Bu durumda göz kasları nasıl gelişecek???:bbo:
    İyi bir doktor biliyor musunuz kızlar?3 doktor da kafamı karıştırdı.Dünya göz hastanesine gitmeyi düşünüyorum.Orada takibe alınsın istiyorum.Ama memnun olan da var olmayan da,çocuk bölümü nasıldır?Bilen var mı?
    Düşünün gözünü kapatıp 2 saat boyama yaptıracağım diye canım çıkıyor.Bir taraftan ödevler,okuma yazmayı öğrenmeye çalışıyor.Bir de 16 aylık küçük kızım.Akşama kadar ter içinde kalıyorum.
    Allah beterinden saklasın diyorum elbette.Ama belki bilmediğim beni daha doğru yola iletecek bir şey vardır.Belki biriniz biliyordur.Bilginizi, tecrübenizi esirgemeyin lütfen.Zamanla yarışıyoruz.senağlama

2. 17 Eylül 2008
  3. Erence

Erence sensiz olamam...... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    slm canım bende de göz tembelliği var ama işin garip tarafı öğrendiğimde 20 yaşındaydım ve herşey için çok geçti dr tedaviis 9 yaşına kadar oluyo 1 gözü kapattıruyoruz demişti ama benim için çok geçti yapacak bişey yok annem hala der ve çok pişman naısl anlamdık şuçlunu benim diye tv bilg fazla bakamam algılamam çok zor oluyo tembellik beyinle alakalı olduğu için beyin yoruluyo amaa ne güzeldirki erken farketmişsin bence yaşı küçük düzelir bide ırsi olabilir diyolar bizde kimsede yok nasıl oldu nasıl anlamadım bilmiyorm

4. 17 Eylül 2008
  5. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    canım önce geçmiş olsun benim 2 yaşında kızım var 3 ay önce merdivenden düştü gözlerinde kayma oldu bende 3 dr götürdüm internette araştırma yapıyorum şimdi başka bir dr götürecem hepsi farklı şeyler söylediler sebebini hala anlayamadım ama sonuç hepsinde aynı gözlük kullanacak yaşıda küçük takmak istemiyo beni çok yoruyo ama görme kaybı yok çünkü hiçbirisi kapama tedavisi vermedi iki gözde kayma daha iyi çünkü gözler birbirini dengeler dediler tedavisi daha kolay olur dediler.yinede içim rahat değil daha iyi bir dr önerdiler oraya götürecem kız çocuğu sonuçta ilerde bu kaymayı çok sorun eder o yüzden küçükken gerekirse ameliyetla düzelsin istiyorum
    kızına acil şifalar

6. 17 Eylül 2008
  7. serena-

serena- Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    cok gecmis olsun. ayni sorundan bende muzdaribim. ne yazikki benimde 7 yasindaki oglum ben degil (ogretmeni farketti. sag olsun )ileri derece hipermetrop asigmatda var. 6.75 sag 5.50 sol gozu derece yuksek ailede kimsede yok allah baska dert vermesinde bende cok uzuluyor ve kafama takiyorum ama elden gelen bi sey yok!!!! bununla gecmis olsun allah baska dert vermesin yavrularimiza....a.s.

8. 1 Ekim 2008
  9. nasd

nasd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar
    benim de 12 yaşındaki oğluma da %70 göz tembelliği teşhisi kondu. kapatma tedavisiyle beraber gözlük kullanıyor. bu konuda tecrübesi olan, ya da konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olanlar beni bilgilendirirlerse çok sevinirim..

10. 1 Ekim 2008
  11. loralei

loralei Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    öncelikle geçmiş olsun aynı sorunu benim kardeşimde yaşadı:çok üzgünüm: 2 yaşından 20 yaşına kadar gözlük kullandı 12 yaşında kaymasının düzeltilmesi için bi ameliyat oldu ama gözlükten kurtulamadı 20 yaşında lazer ameliyatı oldu şuan gözlük kullanmıyo
    kapama tedavisi göz tembelliğinde çooooookk önemli kardeşim çok küçük yaşta oldugu için sıkılıyodu aglıyodu gözündeki bandı çıkarıp atıyodu bu yüzden çok fazla yapamamıştık malesef ve çok zararını gördü büyüdükçe keşke dedi ama iş işten geçmişti yaş çok önemli ve uzun süre kapalı tutmaya çalışın elinizden geldiğince durumu ona anlatın kendisi gönüllü olarak yaparsa tedaviye daha uzun süre devam edebilirsiniz göz tembelliği yaşayanların büyük bi çogunlugunda göz kayması oluyo hatta çogu aile bu şekilde fark ediyo bu hastalıgı ama inşallah sizde olmaz başka sorularınız olursa cvplamaya çalışırım :teselli:

12. 1 Ekim 2008
  13. meryem hazal

meryem hazal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    geçmiş olsun canım allahım acil şifa versin

14. 1 Ekim 2008
  15. nasd

nasd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    paylaştığınız bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ederim. durumu yeni farkettiğimiz için çok üzgünüm, ne yapacağımı bilemiyorum. kapama bu yaşta ne kadar etkili olur bilemiyorum ama ısrarla kapatmaya devam edeceğim. şu an için günde 6 saat kapatıyoruz. ilerleyen zamanlarda sizinle sohbetten büyük keyif alacağıma eminim.çok çok çok teşekkür ediyorum..sıkıntımı biraz da olsa hafiflettiniz..

16. 2 Ekim 2008
  17. erguvan

erguvan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    benim oğlum da 6 yaşında fark ettik dünya göze götürdük hemen gözlük verdi ve sağlam gözü kapatma tevadisi verdi böylece tembel göz çalışmaya başladı.önce 6 hafta 9 saat--sonra 6 hafta 4 saat--sonra 6 hafta 2 saat bant taktık şimdi bu hafta doluyor ama hiç aksatmadan takılacak görme tamamen açıldı gözlük 9 yaşına kadar takıp bırakacak.6 hafta olmasının nedeni 6 yaşında olması.dünya gözü tavsiye ederim işinde 1 numara sağlık ihmale gelmez hele göz..acil şifalar dilerin canım

18. 2 Ekim 2008
  19. gelmesendeolur

gelmesendeolur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    108
    bizim bir tanıdığın çocuğunda da göz tembelliği olmuştu.çocuk küçük olduğundan gözündeki bantı tutup atıyordu bu yüzden doktor geçici bir süre için göz kapağını dikmişti..sonra düzeldi..geçmiş olsun...