Kızım hiperaktif mi onun için ne yapabilirim.

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Kayra tarafından 26 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 1. Kayra

  Kayra Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.106
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  108
  merhabalar. 5 yaşında bir kızım var ama tabiri caizse 5 oğlana bedel. yani erkek çocukları gibi çok hareketli. gün içinde hiç oturmuyor. sadece yemek saatlerinde oturtabiliyoruz ama otursa bile ya bacağını ya elini kolunu kıpırdatmadan duramıyor. yemeğini bile başka şeylerle ilgilenmekten yiyemiyor. hiç bir şeye adapte olamıyor. bir oyuncakla yada kitapla yada arkadaşlarıyla oynadığı oyunda en fazla 5 dakika uğraşıyor sonra sıkılıyor. yeni alınan oyuncaklara bile 5 dakikadan fazla ilgi göstermiyor. birlikte vakit geçiremiyoruz çünkü zorlanıyorum . hemen bıkıyor. peşinden hiç ayrılamıyorum çünkü kendine zarar verecek şeyler yapıyor yani hoplarken zıplarken yada tehlikeli şeyleri kurcalıyor elektrik düğmesi gibi....dışarıda bile oynarken en tehlikeli yerleri seçiyor. okula başladı ama okuldada aynıymış öğretmeni dinlemiyor ayakta geziyormuş. hikaye okurken oturuyor ama bir süre sonra bacaklarım ağrıyo artık kalkmak istiyorum diyormuş. çevremdeki insanlar bile ilk tanıdığnda normal diyor mesela komşularım ama tanıdıkça sen nasıl başediyorsun diyorlar. bazen bu halleri çevreden tepki alıyor. çocuklarını oynatmak istemiyor anneleri bunu farkedebiliyorum. ayrıca evimizdeki eşyalara oyuncaklarına zarar veriyor oturup hususi kırıyor. öyleki bazen ilgisini çekmek için ev işlerine yardım et diye oyalamaya çalışıyorum mesela odanı toplayalım mutfakta buzdolabından birşey istiyorum ama onun aklı hep muzurlukta oluyor buzdolabının kapısında asılı durmaya çalışıyor kolu kırıyor. 5 yaşına gelene kadar küçük kazalar hariç kolu çıktı, ayağı yandı, 6 kez tv yi devirdi. yanlış anlamayın ilgisiz bir anne değilim ama bunları bile inanın kaşla göz arasında yaptı. kızım için endişeleniyorum 5 yaşında bir çocuğun arkasında geziyorum sanki yeni yürüyen çocuk arkasında gezer gibi. benmi abartıyorum bunlar normalmi bilmiyorum ama kızımn okula başlayıp başarısız olmasından gözümün önünde olmamasından dolayı çok korkuyorum. kızım için ne yapabilirm yardımcı olurmusunuz. çok uzun yazdım biliyorum kusura bakmayın inşallah kendimi ifade edebilmişimdir. şimdiden teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 26 Ekim 2008
 2. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 3. selma_selma

  selma_selma karanfil... Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesajlar:
  84
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  senin yazdıklarını okuyunca biran oğlum gözümün önüne geldi.Acaba oğlumdan mı bahsediyor diye düşündüm:))) Bende de aynı sorun var,bende ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Ayrıca yenidoğan kardeşinide çok aşırı kıskanıyor ve sevmek bahanesiyle zarar veriyor.
   
 4. 27 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 5. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Kayra, ben çocukcu değilim, ama yazdıklarınızdan görünen; kızınızda hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu olabilir. Lütfen kızınızı çocuklarla çalışan bir meslektaşıma götürün. Okula başlamadan gerekli teşhis konsun, tedavi başlasın.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem Kavcar Sırmalı
   
 6. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 7. suhuba

  suhuba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhabalar, 7 yaşındaki oğlumun okulunun ilk senesindeyiz. Okula uyumsuzluk sorunumuz var. Düşünmeden itiyor ve kavga yönü kuvvetli. Hiperaktif olabileceğini söylediler. Oğlum düz duvara tırmanacak yada heryeri karıştıran bir çocuk değil. Ama bir şeylerle uğraşır boş durmaz. Bense daha çok öfke kontrolü sorunu yaşıyor. Ben ve babası çalışıyoruz ve çok yoğun tempoda evet demek zorunda kaldığımız iş hayatında sabırsızlığımız ve yorgunluğumuzla bağırabileceğimiz yegane varlık çocuğumuza bunu bizde öğretmiş olabiliriz diye düşünüyorum.

  Ön araştırmam sonucunda ise Hiperaktiflik teşhisinin çocuğa gerekli gözlemler yapılmadan ve çok objektif olmayan testlerle ilk yapıştırılan damga olduğu izlenimine vardım. İlacın kullanımıyla ilgili zıt görüşleride biliyorsunuz. Derdim ilaç kullanmayı son çare düşünen bir uzmandan istanbulda destek almak. Nereye nasıl gitmeliyim. Bana yol gösterir misiniz?

  Birde ben bu ilaç tedavisinin yanısıra çocuğa kontrolü öğretmenin başka yollarının olduğunu ve bunun için ebeveynler olarak bizlere destek veren sürekli gidip çocuğun gelişimini takip edebileceğimiz bizi bilinçlendiren dernekler yada psikoloji klinikleri varmı? İl(Çocuk konusunda Psikolojik destek almak günümüz koşullarında oldukça pahalı ama bunu klinik şeklinde uygulayarak daha uygun maddi imkanlarla sunan yerler varsa nasıl ulaşabilirim?)

  Çok şey sordum değil mi?

  Birde bu tür ailelerin buluştuğu bir organizayonlar varsa bilgisi olanlar bana bilgi verebilirlermi?
  Bu konulara yakın biri olarak bilgilerinizi paylaşırsanız sevineceğim
  Tşk
   
 8. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 9. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Suhuba, Selma_Selma'ya yazdığım cevapta da ifade ettiğim gibi, ben çocukçu değilim. Sorularınıza sağlıklı cevaplar veremem.
  Bildiğim kadarıyla Marmara Üniversitesi bu konuda çalışıyor. Oradan detaylı bilgiye ulaşabilirisniz.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem Kavcar Sırmalı
  Online Terapi
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.