Kızım masturbasyon yapıyor ne yapıcam bilemiyorum

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve notr tarafından 27 Ekim 2011 başlatılmıştır.

27 Ekim 2011
    Konu Sahibi : notr
  1. notr

notr Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum

2. 27 Ekim 2011
  3. notr

notr Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar kimse yok mu bana fikir vericek lütfen ,

4. 1 Kasım 2011
  5. notr

notr Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kimse yokmuuuuuuuuuuuuuuuuuuu bana cevap vericek

6. 1 Kasım 2011
  7. ezgicik90

ezgicik90 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    walla ne bu konuda bi bilgim war ne de fikrim ama şunu söliim :) küçükken bende yapardım :) bi sakıncasını görmedm :) çoluk cocuk farketmez insanın içinden geliyo :)

8. 1 Kasım 2011
  9. notr

notr Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    daha ne yaptığının farkında değil anne gıdıklanabilirmiyim diyo yavrum.herkesin içinde yapıyor bazen yüz ifadesi de değiştiği için ne yapacağımı bilemiyorum

10. 1 Kasım 2011
  11. ezgicik90

ezgicik90 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dediğim gibi aynı durum bendede wardı. annem hala bilmez :) belkide biliyodur :) koltuk kenarlarına sürtrerdim :) gelip gecici seyler. aklı basına gelmeye baslayınca yapmaz. ya da benm gibi unutur ilerleyen zamanda . sıkma canını

12. 1 Kasım 2011
  13. HepBaharOlsa

HepBaharOlsa Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cok zor bir durum. Cocugunuza bunu bir sekilde yanlis oldugunu anlatmaniz lazim.
    Yastikla oynamak istediginde onu mesgul edecek ilgisini cekecek baska oyunlar uydurun.
    Kiziniz hangi s/klikla yastikla oynamak istiyor? Aceba kasintisimi var.
    Insanin surekli aklina gelmez zevk almasi cunku.

14. 1 Kasım 2011
  15. sweet_baby

sweet_baby Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tatlım bence bu cok dogal ve bu esnada ona sert bır davranısta bulunursanız..gelecekte bır takım sorunlar olabılır...

o esnada onun dıkkatını baska bır yone cevırecek bısıler bulmaya calısın..

ayrıca yavrunuza kıyamadım..canım benım ne kadar saf oluyorlar...

kendınıze dert etmeyın ..bence bu donemsel bısey olabılır...gececektır bence...

16. 1 Kasım 2011
  17. freud

freud Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2. Neden mastürbasyon yaparlar?

Çocukların mastürbasyon yapmasının iki sebebi vardır:

a. Çocuğun boş kalması

b. Duygusal ihtiyaçların giderilmemesi

a. Çocuğun Boş Kalması

Çocuklar boş kaldıklarında yani yapacak bir şeyleri olmadığında bedenleriyle ilgili böyle bir keşifte bulunurlar. Örneğin; uyumadan önce ya da artık öğlen uykusuna gereksinimi kalmayan bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda bu durum ortaya çıkabilir. Çocuk uyumaya çalışırken pelüş oyuncağı veya yorganının ucu ile oyalanabilir. Bunlardan sıkıldığında, bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çekebilir. Canı sıkıldıkça da çekici bir uğraş olarak bunu yinelemesi mümkündür.

b. Duygusal İhtiyaçların Giderilmemesi

“Bütün anne babalar çocuklarını sever. Fakat sadece sevmek, çocuklara yeterli değildir; onlar sevildiklerini fark etmek ister. Sevgimizi onlara; onlara ayırdığımız zamanla, ilgileniş tarzımızla ifade edebiliriz. Sağlıklı bir duygusal sıcaklık, ruhsal açıdan sağlıklı bir insan yetiştirmek için vazgeçilmez ön koşuldur. "Sevginin sağlıklı ifadesi" ile, çocuğu şımartmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Yanımızda otururken birbirimize sokulmak, başını okşamak, yanağına sevgi dolu dokunarak gözlerinin içine "İyi ki sen varsın!" der gibi bakmak, kucağımıza oturtmak, beden sıcaklığımızı hissettirmek, sevginin en uygun ifade şekillerindendir. Böyle yaparsak çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimi ortadan kalkar.” (4)

3. Ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun genital bölgesiyle gereğinden fazla ilgilediğini düşündüğümüzde, durumun farkında değilmiş gibi davranarak, ilgisini başka bir yöne çekmeliyiz. Birlikte bir oyun oynayabiliriz; ona hikaye anlatabiliriz; parmak oyunu oynayabiliriz vb. gibi. Sadece çocuk genital bölgesiyle ilgilendiği sırada böyle davranılması sorunu kökten çözmeye yeterli değildir. Evde anne babaları yeterince ve gerektiği şekilde ilgilenemeyen çocuklara, diğer "yakın yetişkinlerin" doğru destek vermesi de durumu değiştirememektedir. Ayrıca mastürbasyona başka problemlerin eşlik edip etmediğinin araştırılması gerekmektedir.

4. Ne yapmamalıyız?

· Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın.

· Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının.

· Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın.

· Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın.

· Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin.

· Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin.

Psikolog Elçin EĞERCİOĞLU

18. 1 Kasım 2011
  19. afmir

afmir sensiz asla... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu konuyu bir kitapta okumuştum kişisel gelişim kitabında aynen arkadaşın dediğin gibi yazıyordu bunların doğal olduğu çocuğun kendini tanımaya başladığını vede bu sırada dikkatini başka yöne çevirip çocuğa kızılmaması gerektiği yazıyordu aklımda kalanlar bunlar size de tavsiye ederim o kitabı