Kızım Ve Ben.. Yardımcı Olurmusunuz?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve nilsu_35 tarafından 2 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

2 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : nilsu_35
  1. nilsu_35

nilsu_35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    senağlama
    slm arkadaşlar..Bir türlü içinden çıkamadığım ve uzunnn süredir hemde tahmin edemiceğiniz kadar uzun bir süredir düşündüğüm ve karar veremediğim bir problemim var..Bu konuda vakit ayırıp okur ve fikir verirseniz çokk ama çokk sevinicem.

Benim 6 yaşında bir kızım var.2004 lü ve son aylar doğumlu.bu yüzden okula bir yıl geç başlatmayı düşünüyorum kendimce..aslında kararımı verdim ama tek düşündüğüm kızımın psikoljisi..kreşteki arkadaşları bu yıl ilkokula başlıyacak.ama çocukların yüzde doksanı 2003 doğumlu ve aileleri tarafından 2004 yılında nüfusa kaydettirilmiş çocuklar..yani 2004 ilk aylar doğumlu bir çocukla bile aralarında 6-7 ay olan kızımın bir yıl önce doğan bi çocukla farkını siz düşünün..şimdii tercih ettiğimiz okulda aynı olunca kızımın farklı durumlar yaşamasından korkuyorum.bilirsiniz çocuklarda olur hep ben büyüğüm sen daha anasınıfına gidiyorsun vs.. türünden..diğerleri bi üst sınıta ben alttayım gibi..kaldıki çocuklarda öyle bir ukalalık varki şimdiden kızım etkileniyor ve bu yaşta kafaya takıyor..üzülüyorum..

şimdi yaşında versem kesinlikle aynı sınıfta olucaklar ve ailelerin tutumu ve çocuklarına aşıladıkları davranışlar çokk çirkin..ukalalık,küçük görme..aşırı bir özgüven var..keşke kızımdada biraz olsaydı..sanırım başaramadım bunu.. ( şimdiden aileler ve çocuklar bir kıyaslama içindeyken okul dönemini düşünemiyorum bile..kızımı yetersiz görmüyorum ancak bahsettiğim çocuklarla aralarında 11 ay gibi bir fark varken tabiki onlar daha başarılı olucak ve hem çocuklar hem aileler bir kıyaslama içine girip bunu dile getiricekler..her ne kadar nezih insalar olarak tanınsalarda malesef çok çirkin davranışlar var..hem kendilerinde hem çocuklarda..bunlar bizim komşularımız ve biraradayız..

kararımı vermş durumdayım aslında hem kızımı diğerlerinden küçük olması hemde diğer çocuklardan biraz ayırmak..ama sevdiği arkadaşlarıda bu yıl okula başlıcak..ve napıcagımı bilmiyorum.en çok korktuğum durum ise;onun içi elimde gelenin en iyisini yapayım derken çok fazla irdeleyip düşünmekten en kötüsünü yapmak :KK43:(
    şimdiden teşekkür ediyorum..opuyorumnanaktan

2. 2 Mayıs 2010
  3. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de bir yeğenim 2003'ün sonunda doğdu,
    Hatta aslında 2004'ün başında doğacaktı da doktoru yılbaşında kazara doğacağı tutar da doktorunu bulamaz falan diye 2003'ün son haftası aldı.
    Diğer yeğenim de 2004 ekim doğumlu.
    ıkisi de bu sene okula başlayacak, bu konuyu çok araştırdı ablamlar.
    Uzmanların dediğine göre eğer çocuk diğerlerinden geri kalmayacak kapasitedeyse ve istekliyse ve de onlar kadar fiziki olarak gelişmişse gönderebilirsiniz.
    2003 sonunda doğan yeğenim erkek ve zayıftır, daha önce kreşlerdeki tecrübelerinden ablam diğerlerinden küçük olacağına büyük olsun diye düşünür.
    2004 Ekim doğumlu olan yeğenim kız ve tombişce, çok da istekli, o da bu yıl başlayacak, karar sizin a.s.

4. 2 Mayıs 2010
  5. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.141
    Ödül Puanları:
    463
    valla canım benim oğlum 2004 eylül doğumlu ve okuma yazmayı ve toplama çıkarmayı bildiği için biz 2. sınıftan başlatmayı bile düşündük, sonra vazgeçtik tabii
    sonuçta hepsinin nufus cüzdanında 2004 yazıcak, zaten ay farkını anlamıcakları için, kimse ona sen küçüksün diyemez, aslında endişelerini anlıyorum ama seneye kalırsada çok geç olcak
    ayrıca diğerlerinden geri kalır diyede hiç korkma valla, büyük ihtimal o onlardan önde olur, boşuna demiyolar 7 çok geç diye, küçükler daha çabuk öğreniyor
    ama tabii kızının özelliklerini bilemiyorum, eğer pasif içine kapanık falan değilse göndermelisin bence
    yada bi okulun rehberlik servisine falan danışmalısın, için rahat etsin, bu konularla çok karşılaşıyodur onlar, uzmanına sormak en iyisi

6. 2 Mayıs 2010
  7. HanimKelesimiGetir

HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

Beğenildi:
    33.097
    Ödül Puanları:
    563
    Benim yeğenimde 2004 aralık doğumlu anne ve babası bu sene yollamayı düşünmüyorlar seneye başlayacak okula ay farkıda olsa bazen sıkıntı yaşayabiliyor çocuklar.
    Tabiki karar size ait yinede ..

8. 2 Mayıs 2010
  9. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.667
    Ödül Puanları:
    163
    Zaten ikamet kayıtlarına göre doğum yılları itibariyle MEB otomatik kayıt yapıyor.
    Ayrıca hiç üzülmeyin, arkadaşımın oğlu 31/12/2003 doğumluydu bu sene benim kızımla birlikte bu sene okula verdik. Maşallah öyle güzel uyum sağladı ki hiç zorlanmadı arkadaşım. Arkadaşımın aklında bir sürü soru vardı ama ben genelde annelerin bu düşüncelerine karşıyım. Çocuğum küçük yılın sonunda doğdu falan demeyin zamanında gönderin okuluna. İnanın öyle güzel adapte oluyorlarki aklınız şaşar.
    Boşuna çocuğa yıl kaybettirmeyin.

10. 2 Mayıs 2010
  11. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.141
    Ödül Puanları:
    463
    bi de şöyle bi yanlış algılama var, yani okula sadece 2003 ün son ayında doğanlarla, 2004 ocak doğumlular başlamıcak ki, yani 2004 ün 12 ayında doğanlarda başlıcak, büyük ihtimalle kızın gibi 2004 ün sonunda doğanlarda olcak 5-6 tane en az

12. 3 Mayıs 2010
  13. zeytin gxoxzlxux

zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kızınızın gelişimleri iyiyse bi problem olmaz....

ama çocuğunu en iyi sen bilirsin benim görümcemde küçük verdi çocuğunu okula hiç bi problem olmadı..ama her çocuk farklıdır ana okulundaki öğretmenleri ne diyor onlardan fikir aldınız mı? eğer onlarla konuşmadıysaız bence onlardan bi fikir alın

14. 3 Mayıs 2010
  15. essmeralda

essmeralda pamuklara sarsam seni... Pro Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    148
    okula 2 sene erken başladım ben.
    19 yaşında üniversiteyi bitirmiştim. -ki liseyle üniversite arasına 1 yıl boşluğum da var-
    ben erken başlamanın avantajlarını çok yaşadım.
    şimdi de çocukların yarım sene geç başlamasındansa yarım sene erken başlaması taraftarıyım o yüzden.

16. 3 Mayıs 2010
  17. blush

blush Beriliçe ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    108
    Ben de okula bir sene erken gidenlerdenim. 1992 Şubat doğumluyum fakat, 1991 lilerle aynı sene yazdırmışlar okula. Eskiden üzülürdüm neden böyle olmuş diye anneme çıkışırdım ama iyiki öyle olmuş çünkü üniversiteye liseyi bitirdikten sonra hazırlanıyorum. Sizin çocuğunuzda böyle olabilir. Hazırlık sınıfı okuması gerekebilir. Belki sınıfta kalabilir. Üniversiteyi ilk girişte kazanamayabilir vs.. bunları da düşünün. O yüzden bu sene başlatın bence. Kardeşimde 2004 Nisan doğumlu bu sene başlayacak ilkokula.

18. 18 Mayıs 2010
  19. kedis

kedis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Eğer küçükse erken başlatmayın derim ben. Biz erken başlattık henüz oyun çağındayken çocuğu yoğun bir ders çalışma programına adapte etmeye çalıştık. Çünkü o oyun oynamak istiyor biz ders yap diyorduk.
    Şimdi ikinci sınıfta ama keşke erken başlatmasaydık oyun çağının tadını çıkartsaydı diyoruz. Çocuklar zaten 1.sınıfla birlikte uzun bir maratona başlıyorlar bir sene daha geç başlasın en azından yaşında.. Sevgiler..