Kızlar bi sorum olacak???

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve withoutnick tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

12 Kasım 2009
    Konu Sahibi : withoutnick
  1. withoutnick

withoutnick Guru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    286
    Kızlar biliyosunuz GDOlu ürünler çıktı. Şimdi ben şöyle bişey düşünüyorum mısır , brokoli ıspanak v.b. sebzeleri alıp buzluğa atmayı en azından bebeğim biraz daha büyüyene kadar GDOlu sebze yemez. Şimdi sorum şu olacak sebzeleri haşladıktan sonramı buzluğa atmalıyım yoksa haşlamadanmı hangi şekilde daha uzun süre dayanır. Birde sebzeler nekadar uzun süre dayanabilir. Şimdiden teşekkür ederim hepinize;

2. 13 Kasım 2009
  3. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.147
    Ödül Puanları:
    463
    iyide canım yaş sebze meyvede gdo yokki, mısır, soya, pirinç gibi gıdalarda var, zaten asıl sorun bunları direk alıp yemekten ziyade, hazır çorbalarda, mamalarda, paketlenmiş yiyeceklerde vs.. de katkı olarak kullanılıyor olması, aldığın herşeyin arkasını oku, içinde mısır yada mısır nişastası, soya falan yazıyosa alamm ben mesela
    bu arada soyada kesin var, çünkü ithal, tr de yetiştirililen soyalarda tohum dışardan olduğu için gdo lu
    bu arada buzluğa atacağın şeyleri, kaynar suya at, bi kaç dk sonra çıkar iyice soğuduktan sonra dolaba at

4. 13 Kasım 2009
  5. withoutnick

withoutnick Guru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    286
    Teşekkür ederim ama bi haberde okudum mercimek bulgur maydanoz tere gibi şeylerdede varmış buda doğal olarak sebzelerdede olabileceğine işaret olarak düşündüm. Teşekkür ederim tekrar yani kaynar suda bir kaç dakika bekletsem daha iyi olacak.

6. 13 Kasım 2009
  7. sxuxtlxux gayfe

sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    cnm nerden bileceksin ki GDO olup olmadığını.
    piyasaya sürülmüş zaten bu sebzeler.

8. 13 Kasım 2009
  9. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.147
    Ödül Puanları:
    463
    yok canlarım bakın:
    Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:

Tüketicilerin her yediğinden şüphe duyar hale geldiğine işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti: “Olası bir talep daralması durumunda, hem ürününü satamayan üreticilerimiz hem de yeterli beslenemeyen tüketicilerimiz zarar görecektir. Bilim adamlarının açıklamaları da göstermektedir ki, Türkiye'de üretilen meyve ve sebzelerin hiçbirisinde GDO bulunmamaktadır. Halk bu konuda rahat olsun ve vücudumuzun ihtiyacı olan meyve ve sebzeleri rahatlıkla tüketsinler.

Hali hazırda Türkiye'ye giren GDO'lu ürünler ise mısır, soya, pamuk ve kanoladır."

Hibrit tohumları ile asla karıştırmayın

Çıkarılan yönetmeliğin, Genetiği Değiştirilmiş Organizma(GDO)'lı üretim izninin önünü açmak için bir basamak olarak kullanılması gerektiğini anlatan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, söz konusu yönetmelikle, önce GDO'lu ürünlerin ithalatının başlaması, arkasından da çıkacak olan kanunla üretiminin yapılmasından korktuklarını kaydetti. Bayraktar,üretimde kullanılan bitki gelişim düzenleyicilerinin, zirai ilaçların, hibrit tohumların GDO'lar ile karıştırıldığına da vurgu yaptı

yani hibritle gdo farklı, yaş sebze meyvede hibrit tohum kullanılıyor ama gdo yok

10. 13 Kasım 2009
  11. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    kesinlikle soya,mısır ve kanola yağı kullanmama kararı aldım.

12. 13 Kasım 2009
  13. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    gdo,hibrit,hormon,radyasyon...... Allah sonumuzu hayır eylesin.