Kızlar hamilelik öncesi yapılması gerekenleri paylaşır mısınız?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve hanturks tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

20 Kasım 2009
    Konu Sahibi : hanturks
  1. hanturks

hanturks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlar ben bir yıllık evliyim ve artık eşimle bir bebek istiyoruz ama bir arkadaşımın bu nedenle bazı testler yaptırdığını ve vitamin vs. almaya başladığını öğrendim, annemde kızamık aşısı falan diyo. Siz hamile kalmadan önce bu tür şeyler yaptınız mı öğrenmek istedim, paylaşırsanız sevinirim.

2. 20 Kasım 2009
  3. nora2010

nora2010 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    808
    Ödül Puanları:
    153
    canım ben hıcbısey yapmadım.sadece saglıklı beslendım.bol sebze meyve su vs.testlerede hıc gerek yok bence.cok sukur dogal yoldan da hamıle kaldım...bol bol rabbıme dua et.en kısa zamanda hamıs haberını duyarız ınsallah

4. 20 Kasım 2009
  5. AySay

AySay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Öncelikle bir kadın doğum doktoruna git o seni yönlendirecektir.

6. 20 Kasım 2009
  7. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    bence de ilk önce jinekolojik muayene.allah korusun bi enfeksiyon veya bi problem varsa bu hamile kalmanı bile engelleyebilir.doktor seni zaten ne yapman gerektiğin konusunda bilgilendirecektir.çok da fazla bişey yok aslında.dengeli beslenme ve mutlaka folik asit kullanımı yeterli.

8. 20 Kasım 2009
  9. hanturks

hanturks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    sağol canım inşallah :Saruboceq:

10. 20 Kasım 2009
  11. hanturks

hanturks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    evet kızlar tabiki doktor yönlendirir zaten, bende bunu öğrenmek istedim önceden doktora gitmeye gerek var mı acaba, ondan sonra mı denemelere başlamalı yoksa hamilelikten sonra zaten gidiliyor mu gerek yok mu diyeceksiniz onu merak ettim, mesela bu kızamık aşısı olduktan sora bir ay hamilelik olmaması gerekiyormuş diye duydum.

12. 20 Kasım 2009
  13. yercekimlikaranfil

yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    Merhaba, tam bu günlerdeki gündemim, derdim buydu benim de. Mutlaka doktora gitmen gerekiyor.
    Kan ve idrar testleri isteyecek, enfeksiyon olup olmadığına, kan değerlerinin iyi olup olmadığına, şeker riski olup olmadığına ve bazı hastalıklara bağışıklığın olup olmadığına bakacak. ÖZellikle şeker önemli, gebelik şekeri konusunda fikir vermesi açısından. Muayene ile de kist, miyom ya da rahimde bir anormallik olup olmadığını kontrol edecek.
    Ben bir yıl kadar yurtdışında kaldım ama geçici olduğum için orada bazı bürokratik sorunlar nedeniyle gidemedim doktora. Gelince gittim hemen ve çok pişmanın ne yapıp yapıp erken gitmediğime. Çünkü kızamıkçık bağışıklığım yokmuş ve aşı olmam gerek. Ama aşı yapılınca da 3 ay korunmam gerek. Şimdi kararsız kaldım aşı yaptırsam mı, yoksa yaptırmayıp riski göze alsam mı diye? Yaşım çok genç değil, o yüzden. Aynı şekilde hepatit B bağışıklığına da bakılacak. Aşı olmadıysan doktora belirt.
    Yani lafı uzattım mutlaka bir an önce git ki bu tür birşey gerekiyorsa geç kalma benim gibi.
    Özellikle bu kızamıkçık önemli, çünkü eğer bağışıklığın yoksa ve hamileyken yakalanırsan %80 ihtimalle bebekte anormallik oluyor ve bu nedenle gebelik sonlandırılıyor.
    Vitamin dediği de folik asit, onu kullanmanın hiçbir sakıncası filan yok, direk verir zaten doktor.

14. 20 Kasım 2009
  15. hanturks

hanturks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    tinkerbelle canım çok sağol, evet tam olarak da öğrenmek istediğim buydu, özellikle kızamıkçık konusunda bende endişeliydim çünkü dediğin gibi bebek için riskli olduğunu duydum ve bu aşıyı olunca işte bir ay hamile kalmamak gerekiyor diye yazıyor bir doktorun sitesinde, hepatit b için böyle bir şart yokmuş ama dediğin gibi bir an önce bir doktor bulup gideyim o zaman, sosyal güvenlik karşılıyor dimi bunları. Bu arada bence sende riski göze alma üç ay geç olsun güç olmasın, çok daha büyük zorluklar çekme bana sorarsan.

Son düzenleme: 20 Kasım 2009
  16. 20 Kasım 2009
  17. yercekimlikaranfil

yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108

Karşılıyor. Ben sadece rahim ağzı kanseri taraması için yapılan semar testine para verdim. Onu ödemiyor. O da hastanesine bağlı. Benim gittiğim hastanede ödemiyordu. Çok değil 65 Lira verdim. Ama sen özel hastaneye gidersen bir sor, tahlilller konusunda her hastanenin anlaşması farklı olabilir. Benim gititğimde katkı payı istemediler.

18. 20 Kasım 2009
  19. hanturks

hanturks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    bakalım şimdi de onu soruşturucam ankarada bildiğim bir yer de yok, hamile olan bir arkadaşım var ona sorucam özeller karşılıyorsa o daha iyi olur tabiki.