kızlar lütfen fikirlerinizi yazın yardımcı olun

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EU2 tarafından 13 Kasım 2008 başlatılmıştır.

13 Kasım 2008
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

ben 4.5 aylık hamileyim ve Allah izin verirse oğlumuz olacak... ismini Buğrahan koymaya karar verdik ama Kur'an da geçiyo mu bilmiyorum... Buğra olarak falan Kur'an da geçiyo mu acaba bilen var mı?????? Anlamı ilk islam devletinde Türk hükümdarlarına verilen isim

2. 13 Kasım 2008
  3. xkardelenx

xkardelenx Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.014
    Ödül Puanları:
    123
    güzel bir isim bence,ama benim eşim beğenmiyor malesef,efe koyacağız biz,buğra erkek deve anlamına geliyor ama kur'an da geçip geçmediğini bilmiyorum canım.

4. 13 Kasım 2008
  5. yercekimlikaranfil

yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    buğra
    is. esk. Erkek deve, iki hörgüçlü deve, buğur.

Güncel Türkçe Sözlük
    --------------------------------------------------------------------------------
    buğra
    1. Hindi. 2. Arslan.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
    --------------------------------------------------------------------------------
    buğra
    Erkek deve, puğur.

Tarama Sözlüğü
    Buğra Köken: T.
    Erkek deve.

Kişi Adları Sözlüğü
    Buğra
    Ankara ili, Kalecik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Kaynak Türk Dil Kurumu büyük Türkçe Sözlük. Link yasak, Türk Dil Kurumu'nun resmi sitesinden bulabilirsiniz ya da evdeki herhangi bir Türkçe sözlükten.
    -------------------------------------------------------
    Buğrahan
    Köken : T.
    Söyleyiş:
    Anlam 1. Erek deve gibi krksuz olan hükmdar.
    2. X. yüzyılın başlarında Orta Asya´daki yağma boyundan çıkan ve ilk İslam devletini kuran Türk hükümdarlarının birçoğuna verilen san.

Bu da Türk Dil Kurumu'nun Kişi Adları Sözlüğü'nden. Bunu da aynı sitede bulabilirsiniz. Evet Hükümdarlara da verilen isim ama kökenini düşününce bence kararınızı birkez daha gözden geçirin diyorum.

6. 13 Kasım 2008
  7. newlife

newlife Guest

canım ben hiç rastlamadım buğra ismine Kuran'da.....ayrıca arkadşında dediği gibi erkek deve demektir Buğra..bide turna kuşu anlamı var..

8. 13 Kasım 2008
  9. meltemkilic

meltemkilic Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    canım ben ramazan ayında televizyonda sohbet veren bir hocadan dinlemiştim. Doğrudur yada yanlıştır bilemem. Hocanın söylediğini aktarıcam. Önemli olan bebeğe koyulan ismin Kur'an da geçip geçmemesi değil. Önemli olan konulan ismin manasının güzel olması demişti. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin canım.

10. 13 Kasım 2008
  11. nursist

nursist PAMUK PRENSİM... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    bende çok begenirdim buğra adını ama anlamını öğrendikten sonra tabiiki listeden çıkardım. isimin anlamı çok önemli çocuğun kişiliğini muhakkak etkiliyor.. adı efe olan çocuklara bi bakın hepsi daha hap kadarken efelik yapıyor.muratlar hep efendi saygılı oluyor hakanlar lider ruhlu v.s kesinlikle anlamı çok önemli bencede dikkatli seçilmeli isimler bir ömür taşıycak çünkü o isimi o çocuk... ben hala bilmiyorum ne koyacagımı eski türk isimlerinden olucak diyor başka bişey demiyor ama eşim..hepimize hayırlı isimlerrr

12. 13 Kasım 2008
  13. newlife

newlife Guest

Asya yeryüzünün en büyük kıtası..:hooray:demekki benim kızım çok büyük adam olucak..:KK46:kimbilir belkide Asyaya hükümdar olur :teytey:

14. 13 Kasım 2008
  15. serçecik

serçecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bir arkadasımda cocugunun adını bugra koydu..bugra bence söylenmesı zor bır ısım..ve anlam olarakta "deve" demek..ve kuranda gecmıyor..