kızlar öğünleriniz ve menüleriniz nasıl??

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve sevdicicegim tarafından 8 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

8 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : sevdicicegim
  1. sevdicicegim

sevdicicegim ANNEYİM MUTLUYUM :) Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    biz daha yeni başladık ek gıdaya..:icecream:
    bebeğim tam 6 aylık oldu..meyve suyu yoğurt muhallebi çorbalardan başlamam gerektiğini söylüyorlar.tatlı kaşığıyla 2 kaşık her hafta farklı bir tatla azar azar ama bu seferde geç kalmayacakmıyım acaba katı ve pütürlü şeyleri yedirmekte aklım karıştı çokfisfisfis
    birde öğünleriniz nasıl sabah öğle akşam dr muz elimize sadece bi dosya şeklinde menü verdi açıklama falan yok netten araştırdıım kadar işte ne yapcam nasıl yapcam bi açıklama yok dr değiştircem buyüzden zaten siz nasıl yapıyosunuz menüleriniz nasıl kızlar:asigim::asigim:

2. 8 Temmuz 2010
  3. sevdicicegim

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    sanırım bana kimse yardım etme:çok üzgünüm::çok üzgünüm:yecek

4. 8 Temmuz 2010
  5. nicole78

nicole78 pamuk şekerlerim.... Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    153
    canım önce meyve püresiyle başla..şeftali kayısı muz püre şeklinde verebilirsin..ilk 2 tatlı kaşığı her gün 2 şer arttırarak 1 kavanoz mamaları kadar ver 1 haftanın sonunda...evde yoğurt mayala günlük sütten...onuda aynı miktarda arttırarak ver...ilk hafta için bunlar yeter..2.hafta patates ve havucu haşla..içine 1 çay kaşığı irmik yada pirinç at...ez çatalla ver 2 kaşık..yine arttır 1 hafta boyunca...ama 3.günü bu sebze püresinin içine bir tane sebze daha ekle...her hafta değişik sebzelerle yap..tek çeşit olsun patates ve havucun yanında ki alerjisi varmı anlarsın...yoğurda bebe bisküvisi meyve koyabilirsin sade yemesze...3.haftada gece muhallebiye geçebilirsin...ya pirinç unu yada hazır kaşık mamaları...azar azar başlarsın gene...umarım yardımcı olmuşumdur...

6. 8 Temmuz 2010
  7. sevdicicegim

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    tşk ederim benim mesajımı kaale alıp beni aydınlattığın için canıma.s.
    burda herkes birbirine yardım ediyo ben bişi sorunca kimse cevaplamıyoo neden anlamadım ama :sm_cool:

8. 9 Temmuz 2010
  9. nilim

nilim Popüler Üye Editor

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    bebegin daha kucuk bence muzu biraz ertele hazmetmesi zor bir meyve kabizliga yol acabilir once elma armut puresiyle basla ben oyle yaptim yogurt mayala kendin onu ver ahh benimkide yese keske bende yapsam inek sutu alerjisi var bebegimde, corba olarakta patates havuc biraz pirinc koy icine yumusayincaya kadar pisir blendirdan gecirip icine 1 cay kasigi zeytin yagi koy oyle yedin eger alerji yapmazsa icine yeni sebze ekle hergun ornegin kabak,ispanak,pirasa,semizotu gibi afiyet olsun bebisine

10. 9 Temmuz 2010
  11. sezince

sezince Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben her gıdayı tattırdım, istediğini yedirdim. kademeli bir düzene oturtmadım. yiyorsa neden vermeyeyim ki, diye düşündüm. muz çok az verebilirsin. çilek, kivi ve üzüm verme henüz. sebzelerden patlıcanı da verme. kolay gelsin.

12. 9 Temmuz 2010
  13. sevdicicegim

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    teşekkürler yardımlarınız için bana vakit ayırdığınız için a.s.

14. 13 Temmuz 2010
  15. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Her yeni besini tek tek deneyin.
    Bir hafta uzun bir süre o kdr beklemeye gerek yok.
    Örneğin elma püresi azcık deneyin ilk gün ikinci gün arttırın.
    Baktını vücut herhangi bir reaksiyon göstermiyor öğün haline getirin.
    Ertesi gün içine başka bir meyve ekleyin.
    Kivi, muz, çilek, portakal 1 yaşına kadar yasaktır.
    Meyve öğün haline gelince çorba başlayın. Önce patates ve havuç. Tuz eklemeyin aman. Merak etmeyin yiyecekse tuzsuz da yer. Tuz tadını bilmiyor çünkü.
    İlk 2 gün böyle sonrasında başka sebzeler ekleyin.
    Çorba da öğün haline gelmiş olmalı. Yoğurt başlayın azıcık yine. Ve içine sakın bişiy katmayın. Her gıdaya tek tek alışsın ve tadlarını tek tek bilsin.
    Ve kahvaltı başlama zamanı. Bu arada öğün düzeni şöyle olmuş olacaktır.
    Sabah
    Anne sütü yada mama
    Ara
    Meyve
    Öğlen
    Çorba
    Ara Yoğurt
    Akşam
    Anne sütü yada mama yada muhallebi

En çok dikkat gerektiren öğün kahvaltıdır. İlk gün azcık peynir deneyin ikinci gün azcık yumurta sarısı.
    Üçüncü gün ikisi birlikte. Ve ertesi gün taze meyve suyuna karışım yapın. Zamanla içine pekmez, zeytin ezmesi, tereyağ, ev reçeli azıcık ekleyebilirsiniz.
    Bal 1 yaşına kdr yasaktır.
    7-8 ay civarı çorbalarına 4-5 kez çekilmiş yağsız kıyma ekleyin.
    8-9 ay civarı balık başlayın.
    Yine 9-10 ay civarı bakliyat ve makarna başlanabilir. Mercimek çorbası, tarhana çorbası, yayla çorbası, makarna, pilav vs.
    Her yeni ek gıdada vücudunu inceleyin. Herhangi bir alerjik belirti varsa hemen kesin bikaç gün sonra yeniden deneyin.
    1 yaşında aile sofrasında sizinle yesin. Sofra adabını öğrenmeye başlasın.
    Öğün saatlerine sadık kalın ve öğün dışı beslemeyin.
    Reddedebilir asla ısrarcı olmayın sabırlı olun ve konuşun bebeğinizle sizi anlar.

Sevgiler.

16. 13 Temmuz 2010
  17. edamine

edamine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    Bu anlattığın menü 4. aydan itibaren uygulanabilir mi arkadaşım. Dün doktorumuza gittik ama kaşık maması dışında verme, yok yoğurt verme 5. ay başla gaz yapar, aman elma kabızlık yapabilir, cartt curtt deyip durdu.. Biz sadece mamayla besleniyoruz ve ben zaten 10 gün önce elma suyuna 3 gün önce de kaşık mamasına geçmiştim. Bilgi verirsen sevinirim.. Tam 4 aylığızz..

18. 13 Temmuz 2010
  19. Gulguzeli33

Gulguzeli33 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    irem özge arkadaşım ne güzel ayrıntılı anlatmışsın,bende yeni başlıyorum ek gıdalara bu mesajını kağıda aktarıp buzdolabına asıcam teşekkür ederim.ben oğluma herşeyden önce yoğurt yedirdim,çocuk fenalaştı ağlaya ağlaya mahvoldu,kusup durdu.korkumdan günlerce bişey vermedim sadece emzirdim.şimdi meyve püresi veriyorum bir haftadır ama toplasan yediği 1çorba kaşığı.sonra dudaklarını mühürlüyor