kızlar tüp bebek yaptırmak ağrılı oluyor

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve peppecura tarafından 11 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : peppecura
 1. peppecura

  peppecura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  167
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar 3 yılllık evliyim 2 kez aşılama yaptırdım tutmadı en son nisan ayında yaptırdım aşılamayı şimdi biraz oluruna bıraktım ama yine dayanamam ben tüp bebek denesem diyorum nasıl oluyor adetin kaçıncı günü tedaviye başlanıyor bu arada yaş 31 geç kalmak istemiyorum bilgilerinize ihtiyacım var ne kadar sürüyor tedavi anlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
   
 2. 11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : peppecura
 3. dervis

  dervis Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.224
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  merhaba, en kısa zamanda bebişine kavuşmanı diliyorum.. doktorun tüp bebek mi öneriyor? aslında tedavi doktorun önereceği protokole, tedavi yöntemine göre değişiyor, en çok uygulanan uzun protokol ve kısa protokol..uzun protokol adet olduktan sonra 21. gün başlıyor, tekrar adet olunca diğer ilaçlar, iğneler başlıyor,yumurta takibi yapılıyor,doktorun takibine göre yumurta toplama, 3 gün sonra da transfer oluyor.. benim toplam 24 gün falan sürdü ilki, bazı arkadaşların daha kısa sürüyor.. bir siteden bulduğum açıklamalar aşağıda, ayrıca topikler arasında da uzun protokol, kısa protokolle ilgili birkaç bölüm var, şimdiden başarılar..

  Tüp bebek uygulamalarında kullanılan uzun ve kısa protokoller hastaya göre değişmektedir. Uzun protokol (long protokol) olarak belirtilen kullanım bir yandan eşit düzeyde ve aynı büyüklükte follikül gelişimini sağlarken, diğer taraftan LH denilen yumurtlamayı tetikleyen hormonun erken ve bizim kontrolümüz dışında yükselmesini önler. Bu tedavi protokolü daha çok yumurtalıklarındaki yumurta sayısı yeterli olan veya beklenenden daha fazla yumurta gelişebilecek hastalara uygulanır. Uzun protokolün diğer bir avantajı tedavi zamanının istenilen şekilde programlanabilmesidir.

  Uzun protokolde tedaviye adetin 21. günü başlanır, ortalama 10-12 gün süre ile yumurta baskılayıcı ilaçlar kullanılıp, yeni adetin 3. günü yumurta geliştirmeye yarayan diğer ilaçlara başlanır ve yumurta çatlatma iğnesine kadar her ikisine de devam edilir.

  Kısa protokol (short protokol) ise yumurtalık cevabı zayıf olan hastalarda tercih edilebilir. Ayrıca zaman problemi olan hastalarda tedavinin daha kısa sürede kolayca tamamlanmasını sağlamak amacı ile de kullanılan bir protokoldür. Adetin 3. günü yumurtayı geliştiren ve büyüten ilaçlara başlanır ,adetin 6-7. günü ya da yumurta belli bir büyüklüğe eriştiğinde ise çatlamayı önleyici ilaçlara başlanır. Yumurta çatlatma iğnesine kadar her iki tedaviye devam edilir.

  Her iki protokol ile pek farklı olmayan gebelik sonuçları elde edilmektedir.