kızlar yazıyı okuyun yardımcı olacaktır

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve derya002 tarafından 14 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 1. derya002

  derya002 derya Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.828
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Yumurlama Günü:
  Gebelik istemek veya gebelik istememek… Her iki durumda da bilinçli kadınların yumurtlama günlerini bilmeleri gerekmektedir. Bazı kadınlar vücutlarındaki çeşitli belirtileri izleyerek, yumurtlama günlerinin tahmin edebilirler.

  Yumurtlama, kadınların ergenlikle birlikte hayatına giren bir döngüdür. Genelde düzenli olarak her ay, yumurtlama döngüsünün işareti olan aybaşı kanamasıyla birlikte yaşamayı öğreniriz. Ancak gebelik isteği ya da gebelik istememe söz konusu olduğunda, düşünülmesi ve bilinmesi gereken olay yumurtlama tarihidir. Kadınlar yumurtlama gününü dikkate alarak gebelik şansını arttırabilirler, ya da hamile kalmaktan korunabilirler. Genel olarak yumurtlama gününün takibi, bilimsel olarak doğum kontrol yöntemi sayılmakla birlikte, çoğu bilinçli kadının uyguladığı takvim yöntemi olarak bilinir. Kadınlar yumurtlama günlerini doğru tahmin ederek riskli günlerde ilişkiye girmezler. Ancak bu yöntem yüzde yüz korunma yöntemi olamaz. Çünkü yumurtlama döngüsü farklı bireylerde farklı biçimdedir. Daha da önemlisi ayda birden fazla yumurta üretilmesi de mümkündür.

  Ayda Birden Fazla Yumurtlama
  İnsanlar arasında sık yapılan espirilerden biridir. “Üstüme şapka atılsa hamile kalırım!” Önemli olan u şakanın bilimsel temelidir. Çünkü uzman araştırmacılara göre, bazı kadınlar ayda bir defa değil, değişik zamanlarda da birden fazla yumurta üretebiliyorlar. Bu nedenle de farklı zamanlarda oluşan yumurtalama döneminin takibi zorlaşıyor.

  Yumurtlama Gününüzü Hesaplayın
  Farklılıklar olmakla birlikte genel olarak döllenme olasılığının daha yüksek olduğu günler adet döneminin ortasındaki günlerdir. Yani genellikle kadınlarda yumurtlama, beklenen adet gününden ondört gün önce oluşur. Ancak bu durum kişiler arasında farklılıklar gösterebilir. Aynı kadının farklı adet dönemlerinde bile yumurtlama tarihi farklılık gösterebilir. Bu sebeple takvim yöntemi ile korunma çabası içinde olan kadınlar, hayal kırıklılığına uğrayabileceklerinden, modern doğum kontrol yöntemleri kullanılması kesinlikle önerilir.Yumurtlama ihtimalinin yüksek olduğu günleri belirlemek amacıyla kullanılan bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden yaygın olarak kullanılanları; vücut ısısı takibi, rahim ağzı salgısı uzama testi, rahim ağzı yumuşama testi, luteinize edici hormon (LH) yükselmesini tespit eden testler (tükürük, kan vb), ultrasonografi ile yumurtlamanın takibidir.

  Yumurtlama günü tespitinde kullanılan yöntemler
  *Vücut Isısı Takibi *Rahim Ağzı Salgısı Uzama Testi *Rahim Ağzı Yumuşama Testi *Ultrasonografi ile yumurtlamanın takibi *Luteinize Edici Hormon (LH) yükselmesini tespit eden testler

  Vücut Isısı Takibi Yöntemi
  Genel olarak kadınlarda bir adet dönemi ortalama 28 gündür. Yumurtlama ortalama olarak beklenen adetten 14 gün önce görülür. Eğer adet dönemi daha uzun veya kısa ise yumurtlama gününün hesabı değişecektir. Örnek olarak; adet dönemi 35 gün ise (33-14=19) 19. gün, adet dönemi 25 gün ise (25-14=11) 11. gün yumurtlama olması beklenir. Kadınlarda vücut ısısının takip edilmesiyle de, yumurtlamanın olup olmadığı ve yumurtlama günü tahmin edilebilir ve gebelik isteği ile yada tersi ile ilgili fikir edinilebilir. Adeti ve yumurtlaması düzenli olan bir kadında 28 günlük bir adet döneminin ilk 14 gününde vücut ısısı, 36-37 derecedir. Yumurtlama zamanından kısa bir süre sonra bu ısı 37 derecenin üstüne çıkar. Vücut ısısı yükseldiği anda, gebelik için genellikle zaman geçmiştir. İlişkiyi vücut ısısı yükselmeden önceki gün içinde gerçekleştirilmelidir.

  Örnek olarak; vücut ısısı takibiyle adet döneminin 15. günü yumurtlama olduğu tespit edilmişse ve hamilelik isteniyorsa bir sonraki adet döneminde adetin 14. günü en ideal ilişki zamanıdır. Bu zaman gebelik isteyenlerce yoğun olarak değerlendirilmeli yada gebelik istemeyenler için ilişkiden uzak durulmalıdır. Yumurtlamanın ardından, luteal faz denilen adet döneminin ikinci yarısı başlar.Bu dönemde hormonların etkisiyle vücut ısısı 37 derecenin üstünde kalır. Beklenen adetin ilk gününden itibaren vücut ısısı düşer. Eğer gebelik olursa, ısı düşmez ve doğuma kadar 37 derecenin üstünde kalmaya devam eder.

  Rahim ağzı pozisyonu ve rahim ağzı yumuşama testi
  Rahim ağzı dediğimiz bölge, rahminin vajina içerisindeki giriş bölümüdür. Her kadında adet dönemi boyunca rahim ağzı farklı kıvamda olur. Rahim ağzının sert veya yumuşak olmasına göre de yumurtlamanın olup olmadığı anlaşılabilir. Yumurtlama sırasında rahim ağzına dokunulduğunda, daha yumuşak olarak ele gelir. Ancak yumurtlama gününün belirlenmesi açısından güvenilir bir yöntem değildir.

  Rahim ağzı salgısı uzama testi
  Rahim ağzındaki sümüksü maddeye rahim ağzı salgısı denilir. Yumurtlamayı izlemenin en iyi yollarından biri de bu salgıdaki değişiklikleri gözlemlemektir. Vajinaya parmak sokularak rahim ağzından bir parça salgı alınarak, iki parmak arasında yoğunluğu ve uzama miktarı kontrol edilir. Adet döneminin başında bu salgı kalın, mat ve uzaması az haldedir. Yumurtlama gününden 1-2 gün önce berrak, kaygan ve elastik durumdadır. Salgıyı parmaklar arasına aldığında kayganlığı hissedilir. İşaret ve baş parmakları arasında bu salgı, parmaklar açıldığında 5-10 cm kadar uzayacaktır. Yumurtlama sonrasında ise rahim ağzı salgısı kaba ve hamur gibi yapışkan hale gelir. Adetten hemen önce çok az salgı vardır ve rahim ağzı neredeyse kuru durumdadır.

  Yumurtlamayı gösteren testler
  Yumurtlamayı gösteren testler eczanelerde hazır kitler halinde satılır. Her kitin içinde 5-7 adet çubuk bulunur. Bu çubuklara damlatılan kan ya da sürülen tükürük sayesinde Luteinize Edici Hormonun yumurtlamadan hemen önce yüksek olduğu dönem belirlenebilir. Hızlı yükselmeden 24-36 saat sonra yumurta çatlamaktadır. Testte pozitif sonuç alındığında yumurtlama bir sonraki gün olacak demektir. Gebelik isteyenler ertesi gün cinsel birleşme planlanlayabilirler.

  Ultrason ile takip
  Ultrasonagrafi yardımı ile yumurtalıklardaki yumurtanın büyümesini takip ederek yumurtlama gününü saptamak en başarılı sonucu verir. Genelde gebelikten korunmak isteyenlerin değil daha çok gebelik planlayanların tercih edebileceği bir yöntemdir. Yumurtlama takibine başlangıç günü değişmekle birlikte (genellikle 7. gün) 1-2 gün aralıklarla, foliküllerin büyüklüğü ve yumurtlama olayı takip edilir. Foliküller genellikle 18-20 mm olduklarında çatlarlar.

  Tüm kadınlar, yumurtlamadan hemen önce güzelleşir
  Kadınlar, yumurtlamadan hemen önce güzelleşiyor! Bu s araştırma, Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir tespit. 48 kadının yumurtlamadan hemen önce ve yumurtlamadan yaklaşık 1 hafta sonra vesikalık fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar, 260 kadın ve erkeğe gösterildi. Deneklere kadınların hangi fotoğraflarının daha çekici olduğu soruldu.Denekler, yumurtlamadan hemen önce çekilen fotoğraflardaki kadınları daha güzel buldular. Güzel bulmalarına neden olan etkenleri ise dudakların kalınlığı ve rengi, göz bebeğinin büyüklüğü ve cilt rengi olarak belirttiler.
  yani kızlar özetle anlatmak istediğim şu. adetimize 10 gün kaldığında acaba hamilemiyim diye kendimizi dinlemeye başlayıp çalışmaları bırakıyoruz ay cildim güzelleşti hamilemiyim göz bebeklerim büyüdü hamilemiyim akıntım arttı hamilemiyim aslında belkide yumurtlama dönemindeyiz de farkında bile değiliz sizden ricam yumurtlama gününü hiç kafanıza takmadan mücadeleye devam bi arkadaşıma doğum doktoru demişki insanlar adetten bikaç gün önce bile yumurtlayabiliyolarmış onun için son on günde kendimizi dinlemek yerine mücadeleye adete kadar devam etmek en mantıklısı bence allah burdaki tüm bebek isteyen arkadaşlarımı bebişlerine en kısa zamanda kavuştursun rabbim umarım yardımcı olabilmişimdir
   
 2. 14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 3. yuzdeyuzakrep

  yuzdeyuzakrep Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.611
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  saol canım arkadaşım
   
 4. 14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 5. jasmin41

  jasmin41 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler...bson paragrafta verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin değildim...iyi oldu bunu bildiğim..çünkü reglime 3-4 gün kala artık birlikte olmuyordum, nasılsa bebek olmaz diye...önemsemiyordum yani..teşekkür ederim..
   
 6. 14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 7. naz_06

  naz_06 Naz_ysn Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  138
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bilgiler için çok sağol gerçekten faydalı..
   
 8. 15 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 9. derya002

  derya002 derya Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.828
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım yaa nerdesin çok özledim seni ben en erken hamilelik belirtileri varya o sayfadayım oraya gel tanıştığımız sayfada gündüzleri girmiyomusun
   
 10. 15 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 11. Ceylan

  Ceylan BiHüzünSaklı ve BinUmutla Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.898
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  198
  konu açmışsın hiç demiyorsun :))) İnşallah canım Kalacağız..
   
 12. 17 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 13. aktasozlem

  aktasozlem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2008
  Mesajlar:
  208
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  cok tesekkur ederızz bızımle paylastıgın ıcın
   
 14. 17 Aralık 2008
  Konu Sahibi : derya002
 15. ilksu

  ilksu Guest

  cok tesekkurler canım ya