kizler hakknda ...

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve EU2 tarafından 31 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  İkizler aynı sınıfta olmalı mı?

  Aynı sınıfta olmaları ya da farklı sınıfta bulunmalarına karar vermek belki de ikizlerin geleceğine yönelik alınacak en zor karar.

  İkizlerin aynı sınıfta olması bazı avantajlar getirir. Örneğin ev ödevleri, sınıf içi davranışları ve derslere ilgileri hep aynıdır.

  Pek çok şeyi aynı anda ve aynı şekilde yaparlar. Bu da ebeveynlerin işini kolaylaştırır ve çocuklar içinde beraber çalışma ortamı ve birbirlerine yardım etme olanağını sağlar.

  Bireysel gelişimi için ayrı sınıf
  Ayrı sınıflarda olmak ise; ikizlerin bireysel olarak gelişmelerini sağlar çünkü ayrı sınıflarda olmak onlara bağımsız hareket etme fırsatını verir, etrafta ona bakan bir ikinci olmadan hareket etme imkanı sağlar.

  Karar onların olmalı
  Oyunlarda ortak arkadaşlıklar kurabilmelerine rağmen, ayrı sınıflarda farklı arkadaşlara sahip olabilirler. Ayrı sınıflarda olsalar bile yemek ve dinlenme zamanlarında birbirlerini görme imkanları olur.

  Sınıflar ve kıyafetler ayrılmalı mı; İkizlere aynı kıyafetler ve eşyalar alınması anne-babanın bir çeşit eşitlik sağlamaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Kişilikleri, gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması çok doğaldır. Aynı giysiyi giymek ikisinin karıştırılmasına, ayırt edilememelerine neden olur. Kıyafetlerin ayrılması, kendi kıyafetleri olmasını sağlamak, aynı giyimleri engellemek, aynı şeylere sahipseler ayrı günlerde giymelerini sağlamak gereklidir. Aynı okul ve sınıfa gönderilmeleri gelişimleri açısından sakıncalıdır. Sınıf içinde kıyaslama ikizlerden zayıf olanın kendini yetersiz görmesine, özgüveninin düşmesine neden olur. Koşullar uygunsa ayrı okula, değilse ayrı sınıfa verilmeleri birey olmalarının desteklenmesi açısından gereklidir...

  ALINTIDIR...
   
 2. 12 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU2
 3. kaswa

  kaswa GÜLBEŞEKER Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.162
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Eğitmen ve psikolog olarak önerim şudur?ıkizleriniz farklı bireyler ,onları mutlaka ayrı sınıflar da okutun.Kişisel gelişimleri için