Klavyeler klozet kadar mikroplu

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve DilaNaz tarafından 1 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : DilaNaz
  1. DilaNaz

DilaNaz Körler sağırlar,birbirini ağırlar. Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    153
    Klavyeler klozet kadar mikroplu

33 ayrı klavyeyi inceleyen bilim adamları, klavyelerin üzerindeki bakterilerle klozet ve tuvaletlerin kapı kollarında bulunan bakterileri karşılaştırdı Araştırmalar, bilgisayar klavyelerinde, klozetteki kadar bakteri bulunduğunu ortaya koydu.
    01 Mayıs 2008 12:02
    Yazı boyutunu büyütmek için
    Bilgisayar klavyelerinde bulunan milyonlarca bakterinin kullanıcılarda ishal, kusma ve benzeri pek çok rahatsızlığa yol açabildiğine dikkat çeken bilim adamları, mikrobiyologların sonuçları "Which?" adlı dergide yayımlanan araştırmalarının, klavyelerde bulunan bakterilerin arasında koli basili ve enfeksiyonlara yol açan Staphylococcus aureus bakterilerinin de bulunduğunu gösterdiğini bildirdi.

33 ayrı klavyeyi inceleyen bilim adamları, klavyelerin üzerindeki bakterilerle klozet ve tuvaletlerin kapı kollarında bulunan bakterileri karşılaştırdı. Bilim adamları, araştırmada kullanılan bir klavyenin kesinlikle kullanılmamasını istedi ve bu klavyede, bir klozettekinden 5 kat fazla bakteri bulunduğunu, kirliliğin, kabul edilebilir düzeyin 150 kat üstünde olduğunu belirtti.

Bilim adamları, klavyelerde bakteri üremesinin en önemli sebebinin, kullanıcıların bilgisayar başında yemek yemesi olduğunu kaydetti ve dökülen kırıntıların bakterilerin üremesine yol açtığını ifade etti. Bilim adamları, kullanıcıların kişisel temizliğe dikkat etmemesinin, el yıkamamasının da bakteriyel kirliliğe neden olduğunu bildirdi.

Anketler, her 10 kişiden birinin "asla" klavyesini temizlemediğini gösteriyor. Bilim adamları, bakteriyel kirlilik tehlikesinin telefon ahizelerinde de bulunduğu konusunda uyardı.

2. 30 Mayıs 2008
  3. blur

blur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    bildiğim kadarıyla klozet kadar mikrop barındıran bir diğer şey de plastik ekmek kesme tahtaları. herhangi bişey kesmek için her kullandığımızda üzerinde çizikler oluşuyo bıçak yüzünden. mikroorganizmalar da buralarda birikiyomuş. cam olanları var, onlardan kullanmak gerekiyo.

4. 3 Haziran 2008
  5. XSXimal

XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Valla bende mikrop barındırdığını düşünüyordum.
    Klavye başında yemek yemem ama kahvemi ve sigaramı içerim.
    İçine çok kül düştüğü için hergün makina ile aralarını çekiyorum, toz alırken klavyeyi ihmal etmiyorum.
    Haftada bir ters çevirin bakın içinden neler dökülüyor

6. 20 Haziran 2008
  7. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    kapi kollari wc / klaviyeler/ fare kalem/ isik duymeleri/ tv ve video pultlati(degistirme aleti)hergun kullandigimiz seyler.Bunlar hakkinda film var. Ama burda net olarak yazilmis.Paylasim icin Tsk Klaviye malesef haftada temizlik yaparken silerim bazen iyice bazen oylesine keyfime gore istersem ustun kolonyala bir silerim. Hatta bilgisayar basinda meyve yerim..... Allahim demek hergun bakteri vucuduma girer.... son zamanlari sim dolayisiyla bilgisayarda cok oturuyorum bogaz agrisindan kurtulamadim. belki ondandir.Dr ilac verir gecer baslar.....

ekmek tahtasi hakkinda agac olanlari var iyice yikamak gerekir ve kurutmak lazim.Ama simdi tereddut ettim.....