Kocamın isteği-Görüşlerinizi bekliyorum

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve EU2 tarafından 16 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    16 Kasım 2009
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

Nasıl başlıcağımı şaşırdım..şöyle diyim..Eşim yabancı ve 2.5 yıldır evliyim..kendisi hristiyan ben müslüman..eşimi çok seviyorum ve hala aşığım..hiçbir konuda bir anlaşmazlığımız yok..evlenirken de çocuğumuz olduğunda belli bir yaşa geldiğinde kendi dinini kendi seçmesi konusunda hem fikir olmuştuk..
    şimdi geleyim esas konuya..seneye çocuk düşünüyoruz..geçen gün arkadaşının evinde otururken(arkadaşı müslüman)çocuk konusu açıldı..sonra geleneklere falan geldi konu..bende çocuğun kırkı çıkınca mevlüt vermemiz lazım dedim...ama bu müslüman olcağı anlamına gelmiyor gelmiyor sadece kuran okunuyor bebek için dedim..eşim bunu duyunca biz böyle anlaşmamıştık evlenmeden önce dedi...o zaman kilise de kutsanması lazım çocuğun dedi bizim de geleneğimiz bu dedi..tabi ben karşı çıktım..mevlütün müslüman yapmak için değil bebeğe iyi dualarla bir yerde hoşgeldin geleneği olduğunu söyledim.o da kilisede kutsal suyun da çoçuğu kutsamak için yapıldığını söyledi,hristiyan olması için değil...ama ben bu kutsamanın hristiyan yapmak için yapıldığını düşünüyorum haksız mıyım..filmlerde falan hep öle gösterilir..bir yere varmadık...müslüman arkadaşı da beni haksız buldu..ben eğer mevlüt yaparsam onun da kilisede bebeği kutsamasında birşey olmadığını sadece iki tarafı da mutlu etmenin önemli olduğunu söyledi..tabi ben nuh dedim peygamber demedim..öle kaldı muhabbet bir yere varamadan..öle kavga falan da etmedik eşimle ikimizde gayet medenice nedenlerimizi sıraladık falan ama benim hala kafamı kurcalıyor bu durum..çocuğumuz olduktan sonra ne olcaka diye!!

siz ne düşünüyorsunuz...ben mi abartıyorum yoksa haklı mıyım?:sm_confused::sm_confused::sm_confused:

2. 16 Kasım 2009
  3. dicerr

dicerr Guest

kilisede kutsanmış olması hrıstıyan olması anlamına gelmez bence
    her cocuk İslam fıtratı uzerıne dogar ,annesı ya da babası cevresı onu musluman hrıstıyan yapar
    bu durumda cocuga bırakmışşsınız ama bı yonlendırme olmadan dınını secmesını beklıyeceksenız kutsanmayla hrıstıyan olmaz
    cocuklarımıza karsı sorumluluklarımız var ve musluman aılenın bır sorumlulugu da budur
    valla bır sey dıyemedım
    sorunlar cıkacak gıbı

4. 16 Kasım 2009
  5. Cemre

Cemre Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    iyide eşin haklı böyle birşeyi kendi açımdan düşünsem bende kabul etmezdim
    baştan konuşmuşsunuz onun bilmediği bir din adam tabi tereddüt edicek
    ona göre mevlütte bir tür ayin
    baştan tavizkar olmuşsunuz birbirinize
    şimdi iş ciddiye binince asılmalar başlamış
    görüceksinki çocuk doğup biraz büyüncede din konusunda birbirinize misillemeler başlayacak
    çünki ikinizde aslında biraz din konusunda hassas görünüyorsunuz
    hay ALLAH nedense birden yabancı damattaki sünnet kavgası aklıma geldi bak buda sorun yaratacaktır eğer çocuk erkek olursa

6. 16 Kasım 2009
  7. Cemre

Cemre Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    temennim tabikide çocuğunun islam olarak benimsemesidir

Son düzenleme: 16 Kasım 2009
  8. 16 Kasım 2009
  9. EU2

EU2 Guest

yok sünnette sorun olmaz..eşim katolik değil....ailesi onu da bebekken sünnet etmiş..erkek çocuğumuz olursa onu da hemen sünnet ettircez..ismini bile türkçe koymaya razı seviyor zaten türkçe isimleri..ama ailesi açısından ben mevlüt yaparak ailemi mutlu etmiş olcam o da annemde kilise de kutsanmasını ister diyor...tek taraflı düşündüğümü söyledi..hristiyan olsun demiyor zaten...ama ben müslüman olsun istiyorum dedim ona zaten..çocuğun kararı zaten dedi..biz sadece allaha inanmasını öğreticez..o konuda bir sorun olmucak...sadece bu kilise olayı kafama takılıyor..çok mu takıyorum acaba

10. 16 Kasım 2009
  11. EU2

EU2 Guest

yok sünnette sorun olmaz..eşim katolik değil....ailesi onu da bebekken sünnet etmiş..erkek çocuğumuz olursa onu da hemen sünnet ettircez..ismini bile türkçe koymaya razı seviyor zaten türkçe isimleri..ama ailesi açısından ben mevlüt yaparak ailemi mutlu etmiş olcam o da annemde kilise de kutsanmasını ister diyor...tek taraflı düşündüğümü söyledi..hristiyan olsun demiyor zaten...ama ben müslüman olsun istiyorum dedim ona zaten..çocuğun kararı zaten dedi..biz sadece allaha inanmasını öğreticez..o konuda bir sorun olmucak...sadece bu kilise olayı kafama takılıyor..çok mu takıyorum acaba

12. 16 Kasım 2009
  13. prenses006

prenses006 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1.142
    Ödül Puanları:
    188
    canım çocuğu iki taraftan çekiştirmeyin bence birisi mevlüt okutacak birisi kilisede kutsatacak, çocuk ne olduğunu şaşıracak ilerde böle yaparsanız, herkes kendi dininin gereklerini yerine getirmeye kalkacak çocuğun kafası karışır böle olursa, madem diyorsunuzki ileride çocuğumuz kendi karar versin bence böle bir durumda ne mevlüt okutun, ne de kilisede kutsatın, en doğrusu budur, Allah inancını vereceğiz diyorsun zaten en önemlisi en hakkaniyetlisi de bu olur bence.

14. 16 Kasım 2009
  15. suzanna200

suzanna200 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadasım bız müslimanlar yabancılar yanı hırıstıyan olan kısılerle evlenılırse elbette bır çok sorunlar çıkacaktır .öncelıkle dıl derken din .cocuk oluncada hangı dıne mensup bızım bır tanıdık evlendı adam ortadoks dınıne mensuptu kılısede dını olarak sarap suyuyla kutsattı.bıze ters gelıyor ama önemlı olan hayırlı bır evlat olması ılerde kendı seçer dınını allah bırdır ınançlarımız öyle veya böyle bır yerde bulusuyor.her iki dinide bır arada götürür.üzülme.adetlerınızı ıkı tarafta yaparsınız ne mutlu bebege ,

16. 16 Kasım 2009
  17. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    neye takıldığını anlamadım.
    aslında bana gmre en baştan hata yapmışsın.
    ama madem çocuğu din konusunda özgür bırakmayı kabul ettin o halde enişte haklı...
    sen kendi dini ritüellerini yapmaya kalkarsan haklı olarak oda yapacaktır.
    bunun altından kalkamazsınız.
    hem niye o kadar sorun ediyorsunki?
    zaten bu konuda çok hassas olsaydın ta en baştan çocuğum ne olursa olsun müslüman geleneklerine göre yetişecek,müslüman olacak diye tavrını koyar, hatta gerekirse sırf bu yüzden evlenmezdin bile.
    demekki o kadarda sorun olacak bi konu değilmiş senin için.
    bence eşinle didişme ,eşin haklı.
    ya ikinizde inançlarınızı bi kenara bırakın, ya da her ikinizinde her istediğini yapın.

18. 16 Kasım 2009
  19. Feronia

Feronia İyi ki varsın :) ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    47
    Ödül Puanları:
    78
    Haksızsın tabiki de...
    Sen mevlüt okutmak istiyorsun ve o da kutsanmasını ister doğal olarak...
    Ama bunlar bi çocuğu müslüman yada hiristiyan yapmaz ki...
    Ya ikinizinde istediği olucak yada ikinizinkide olmicak... Bu kadar basit...

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.