Kocanız En İyi Arkadaşınız mı?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve nbatur55 tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Kocanız En İyi Arkadaşınız mı?


  Hayır, biz erkeklerin barda aperatif alırken ligdeki son durum hakkında tartıştıkları ya da her Cuma akşamı yaptıkları hali saha maçından sonra meyhanede yeni çıkan cep telefonundan söz ettikleri arkadaşlarını kastetmiyoruz. Size inanılmaz gelebilir ama en azından bu araştırmaya göre Amerikalı erkekler en yakın arkadaşlarının eşleri olduğunu söylüyorlar. Onlar, en gizli duygu ve düşüncelerini eşleriyle paylaşıyor, başları sıkıştığında yine onlara koşuyorlar. Peki, kadınlar bu konuda ne diyorlar?  Kocam arkadaşım mı?

  Kadınlar bu konuda erkeklerle aynı fikirdi değiller. Siz en yakın kız arkadaşınızla yaptığınız uzun telefon konuşmalarını, yeni açılan alışveriş merkezindeki mağazaları konu alan sohbetleri eşinizle de yapabilir misiniz? Tabii ki hayır, çünkü bu onunla asla aynı olmayacaktır. İkili ilişkilerde sınırlar en baştan çizilmiştir ve onları korumak gerekir.
  Zaten arkadaşlık aşkla uyuşamaz. Çoğu zaman çift, arkadaşlığı ayrılık merasimine saklar ve iki taraf da birbirine arkadaş kalma sözü vererek ayrılır. Tabii ki bu söz karşılıklı olarak en baştan unutulacağı bilinerek verilmiş bir sözdür. Özellikle kadınlar 'Biz gerçekten arkadaşız, o benim en iyi arkadaşım' dediklerinde aslında tutku ve erotizmi bitmiş ilişkilerinden kaçmakta olduklarının farkına bile varmazlar. Artık baştan çıkarma, tartışma, barışma, bakışma ve sessizlikte tansiyon ve şefkat bitmiştir. Duygusal gel-gitler yerini bir göl kadar durgun olan arkadaşlığa bırakmıştır. Peki gerçekten bir kadın eşiyle arkadaş olamaz mı?

  Uzmanlar "hayır" diyorlar

  Evlilik danışmanları bunun pek mümkün olmadığını savunuyorlar. Çünkü aşkı paylaşan insanlar birbirlerine daha yakındırlar. Ve dostluk bu yakınlığı kaldırmayabilir. Aynı zamanda arkadaşlık, erotizmi sulandıran bir unsurdur. Demokratik ve yatay eksenli dinamiklere sahiptir; karşılıklı saygıya ve güvene dayanır. Yani erotizmin tam tersidir. O ise dikey dinamiklere, efendi-köle ilişkisine, dengesi sürekli değişen güç savaşlarına dayanır. Erotizm, sürekli baştan çıkarmadır. Karşınızda sizin için hep hazır olan biri varsa onunla oyun oynamaya devam etmek istemezsiniz öyle değil mi? Arkadaşlık ise onun orada olduğunu bilmek ve kendini güvende hissetmektir. İşte bu iki boyut birbiriyle asla uyuşmaz.

  Erkeklerin sözünü ettiği arkadaşlık kavramı ise bundan farklıdır, bu 'hayat arkadaşı' olmakla ilgilidir; iyi temellendirilmiş evliliklerde kadınların spontan olarak erkeklere sunduğu ve onların da içgüdüsel olarak kabul ettiği 'samimiyet'tir. Bu içtenlik dış dünyaya kapalı olmalıdır. Bu nedenle bir çift arasındaki samimiyet ortamına giren bir üçüncü, onları asla anlayamaz, bu ona son derece tuhaf ve mantıksız gelir. Bu içtenlik bedensel ve sözel mesajlardan oluşur. Öpücükler, sarılmalar ve bakışlar göze görünür ya da şifreli olabilir ve sadece partner için anlamlıdır.

  Bunlar, tarafların birbirine arzu dolu ve güven verici mesajlar yollamasını sağlar. Sözcükler de bu özel iliteşim dilinin bir parçasıdır. O banal ve komik cümleler çiftin kendi arasında dış dünyaya karşı sağlam ve sevgi dolu bir bağ oluşturmasını sağlar. İletişim, çift arasındaki birlik ve bütünlüğün güçlenmesini sağlayan en önemli etmendir.

  İletişim Dili

  Sanıldığının aksine, iyi iletişim, gündelik hayattaki konuşma diliyle sağlanır. Aile hakkında tartışmak, ilginç bir film üstüne yorum yapmak ya da ortak bir arkadaşı çekiştirmek çifti yakınlaştırır. Bir çifti samimi kılan bir diğer unsur da mizahtır. Birlikte çocuklar gibi gülebilmek, her şeyi fazla ciddiye almayı bırakarak hayatla dalga geçmeyi bilmek, ilişkinin iyi yürümesi için önemlidir. Sonuç olarak partnerinizi yalnızca arkadaşınız gibi görerek onu küçümsemeyin çünkü o bundan çok daha fazlasını hak ediyor.
   
 2. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 3. elif445

  elif445 anne Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.658
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  öyleydi ama artık değil asabileşti beni çok üzüyor...
   
 4. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 5. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  :roflol::roflol: ben de diyorum ki niye erotizm yok aramızda çok yakın arkadaşız da:roflol::roflol:
   
 6. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 7. sirin melek

  sirin melek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86

  canım ya çok güldürdün beni :roflol::roflol:a.s.
   
 8. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 9. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  Ben eşler arasında her zaman bu anlamda bir mesafe bulunması taraftarıyım..Çünkü o kalkanı kaldırdığınızda erkeklerin bunu kullanabileceğini savunuyorum..
  Elbette eşimle paylaşırız,sohbet ederiz,güleriz ama bu arkadaşca değil tamamen aramızdaki yoğun aşktan dolayı:asigim::asigim:
   
 10. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 11. ozlem28

  ozlem28 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  830
  Beğenildi:
  44
  Ödül Puanları:
  108
  ben evlenmeden önce eşimin hep en yakın arkadaşım olacağını düşünürdüm. ama evlendikten sonra anladımki bu imkansız. erkekler yaradılış itibariyle bizden zaten çok farklılar. kız arkadaşımla yaptığım sohbetle, eşimle yaptığm sohbet çok farklı. aynı tadı alamıyorum. erkekler çok daha farklı bakıyorlar olaylara. biz çok detaycıyız onlar daha basit düşünüyorlar. fazla genişler.. böyle olduğu içinde en iyi arkadaşım olma ihtimali yok..
   
 12. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 13. BenimAdxixmKxixrmxixzxix

  BenimAdxixmKxixrmxixzxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Çok haklısın canım. Bende senin gibi düşünüyorum...
   
 14. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 15. benim en yakın arkadasim bir erkek
   
 16. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 17. GULCXIXCEK

  GULCXIXCEK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  663
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  su an benım en ıyı arkadasım dıyebılırım kı zaten baska secenegım yok ondna baska konusudugm derdımı anlatdıgım kımse yok oda aynı benle konusur sıkıntılarını paylasır bos gunlerını zamanlarını benle gecırır su an hersey yolunda daha yolun basındayız umarım degısmez
   
 18. 12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 19. delikizinturkusuyum

  delikizinturkusuyum Hoşgeldin MİRZA'm... Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.071
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106

  Evet yaa gerçekten bizim de eşimle böyle başkalarına komik ve anlamsız gelen ama kendi aramızda daha samimi iletişim kurmamızı sağlayan değişik cümle ve kelimelerimiz vardır. Bu tür şeylerin ilişkide hem iletişim hem de mizah boyutunu doldurduğunu düşünüyorum.