Kök hücrelerden kalp kapakcığı yapıldı...

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve selinns tarafından 2 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : selinns
 1. selinns

  selinns Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Kök hücrede müthiş gelişme !
  İngiltere’de bir grup bilim adamı kök hücrelerden kalp kapakçığı yapmayı başardı.02 Nisan 2007 11:20

  İngiltere’de Harefield hastanesinden bir grup bilim adamı kök hücrelerden kalp kapakçığı yapmayı başardı. Kalp hastalıklarının tedavisinde çığır açması beklenen yöntemin, 3 yıl içinde yüzbinlerce insana şifa vermesi bekleniyor.

  Dünyaca tanınmış kalp cerrahlarından oluşan İngiliz ekip, tıpta bir ilke imza attı. Kemik iliğinden alınan kök hücreleri kolajenden yapılma doku iskeletlerinin içine yerleştiren Dr. Magdi Yacoub ve ekibi, 3 santimetre genişliğinde kalp kapakçıkları yapmayı başardı.

  Kalp kapakçıklarının, yıl sonuna kadar koyun ya da domuzlarda denenmesi planlanıyor. Beklendiği gibi başarı sağlanırsa, kapakçıkların 3 ila 5 yıl arasında yüzbinlerce insanın tedavisinde kullanılması öngörülüyor. Bilimadamları, 10 yıl içinde kök hücrelerden bütün bir insan kalbinin yapılmasının da çok uzak bir ihtimal olmadığını düşünüyor.

  Daha önce kalp kapakçığı rahatsızlıkları suni kalp kapakları ile giderilmeye çalışılıyordu. Bu sayede hastaların hayatı kurtarılsa da suni kapakçıklar yaşayan dokuların pek çok işlevini yerine getiremediğinden, hastalar ömür boyu ilaca mahkum oluyor ya da çocuk yaştaki hastalar büyüdükçe kalp kapakçıklarının da yenileri ile değiştirilmesi gerekiyordu.

  Bilim adamları daha önce de amniyo sıvısından aldıkları kök hücrelerden kalp kapakçığı geliştirmeyi başarmıştı.

  Araştırmacılar başarılarını yapay kalp geliştirmenin ilk büyük adımı olarak gördüklerini belirtti.

  Kalp-damar sistemi rahatsızlıkları sadece 2005’te 15 milyon kişinin yaşamına mal oldu. Tahminler 2010 yılına kadar tüm dünyada yaklaşık 600 bin kişinin kalp kapakçığı nakline ihtiyaç duyacağını gösteriyor.
   
 2. 14 Ocak 2010
  Konu Sahibi : selinns
 3. Dora

  Dora KoP Coşş HaYaT ztn boş =) Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  normal insanın vucudunda 3 tane kalp kapakçığı olurmuş. ve benim yiğenim 12 yaşında. bu güne kadar sık sık drlere kalp rahatsızlığı ve epilepsi için gider.
  fakat dünkü çekilen ekosunda kalp kapakçığının birinin olmadığı görülmüş.
  belkide biliyorlardı ama ailesine söylenmiyordu bu durum.
  şu an tahliller ve girmesi gereken birşeyler varmış. hepsine girdikten sonra netice belli olacak:KK43:((