Kolay doğum için hurma..!

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve esraaydin tarafından 13 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 1. esraaydin

  esraaydin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  132
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  selam kısslar bu hurma meselesini bilen arkadaşlar konuyu biraz daha açabilirlermi. bu hurma kesin olarak medine hurmasımı sanki kuran da bahsedilen taze hurma gibi geldi bana. inşallah medine hurmasıdır ramazandan dolayı heryerde bol bol var , ayrıca marketten aldığımız hurmaya güvenebilirmiyiz yoksa dikkat etmemiz gereken bir marka veya kalite varmı ? mesela ben bugün BİM den aldım bayağı iyi birşeye benziyo ama tabii bilemiyorum katkısı falan varmıdır.. bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız çok seviniirim. 36+3 teyim şuan zamanı sanırım ve normal doğumu çoookk istiyorum..
   
 2. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 3. poti

  poti rabbim sana hamd osun Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.521
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  daha önce hic duymadim böyle bir sey
   
 4. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 5. clochette

  clochette Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  866
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  hic duymamistim ama Allah hicbir nimeti bosa yaratmamis vardir heralde bi faydasi bizde bebek dusunuyoruzda basliga bakinca atladim hemen bende dogum korkusu varda :çok üzgünüm:
   
 6. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 7. esraaydin

  esraaydin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  132
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar bu sitede duydum bende bol bol bahsediliyor hatta arkadaşın biri bayağı geniş yer vermişti KURAN dan alıntı falan yapmıştı ama ben onu hangi başlık altında okudum bilemiyorum bulamadım tekrar yani.. ben doğum sancısından çok değilde sancım olmazda sezaryana alınırım diye korkuyorum daha çok. hurmada bi hormon varmış kasılmaları sağlayan ve annede süt yapan ama anlayamadığım taze hurmamı medine hurmasımı onu bilemiyorum neyse bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır...:enbuyukkk:
   
 8. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 9. ZuZuu

  ZuZuu kelebeğimm koynumda Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.335
  Beğenildi:
  79
  Ödül Puanları:
  153
  tazesinde de kurusunda da wardır canım o olması gereken özellik her neyse..bol hurmya yedim açılmam kolay oldu yazılarını ben de çok okuyorum,herkes tazesini bulamaz,medine hurması diye satılanlardandır...ben zaten çok sewerim bayıla bayıla yerim:)))
   
 10. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 11. Dike

  Dike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2008
  Mesajlar:
  118
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar,okuduğum bir dini kitapta yazıyordu,Kuran'da Allah'ın Hz Meryem'e hurma ağacının altında doğum yapmasını söylediği(ve yemesini sanırım tam hatırlamıyorum)yazıyordu.bilimsel olarak da hurmanın içindeki bir etken maddenin doğumu kolaylaştırıcı etkisi olduğunun kanıtlandığı yazıyordu.son 1-2ay bol yemek gerekiyormuş o yüzden.önümüz ramazan bol yiyelim
   
 12. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 13. daphneIsLife

  daphneIsLife ..hem uzak hem yakın.. Pro Üye

  Katılım:
  14 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.689
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Hurmanın Faydaları

  Protein Yüklü Lezzetli Bir Meyve - Hurma -

  Özellikle Ramazan sofralarının baş tacı olan hurma, insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biridir. Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika'da üretilerek hem o bölgelerin ekonomisine büyük katkı sağlar, hem de önemli bir gıda maddesi olarak tüketilir. Türkiyemizde ise; Akdeniz, Batı ve Güney Doğu'da yetiştirilir. Çok lezzetli ve tatlı bir meyve olarak bildiğimiz hurmanın çekirdekleri, yakacak olarak değerlendirildiği gibi lifleri de kumaş üretiminde kullanılır.
  Hurma, Kur'ân-ı Kerîm'de En'am Sûresi 99., Meryem Sûresi 23-26., Rahman Sûresi 68. âyetlerde hem dünya, hem de cennet nîmeti olarak geçmektedir.
  Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de hurmayı çok sevmişler, onu hem katık, hem meyve olarak yemeyi tavsiye etmişlerdir. Kendileri hurmayı tek adetli yerler, çekirdeğini de baş ve orta parmaklarıyla tutup çıkarırlardı. Nebiyy-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hurmanın her çeşidine; yaşına da, kurusuna da bereketli olması için duâ etmişlerdir. Yine zehir ve sihre karşı şifa olması için de duâ ettikleri nakledilmiştir. Nitekim bir defasında:
  "Her kim sabah aç karnına yaş hurmadan (Medine hurması) yedi adet yerse, o gün ona zehir yahut sihir zarar vermez." Buyurmuşlardır.
  Hurmayı, yaşını kurusuyla karıştırarak yemek, salatalıkla beraber yemek ve yine cevizle birlikte yemek sünnet sayılmıştır.
  Hurma, besin değeri yüksek bir gıdadır. Bunu şöyle tablolaştırmak mümkündür:

  100 Gr. Hurmanın Besin Değeri

  Besin Birim/ Değer
  Protein 1.5 gr
  Karbonhidrat 50 gr.
  Kalori 275 kcal

  100 Gr. Kuru Hurmanın Besin Değeri

  Besin Birim/ Değer
  Protein 3 gr.
  Karbonhidrat 75 gr.
  Kalori 275 kcal

  Tablodan, hurmanın çok yüksek enerji sağladığını görmekteyiz. Bu enerji, içinde bulunan % 50-75 oranındaki meyve şekerinden kaynaklanmaktadır. Protein oranı da azımsanmayacak ölçüdedir. Çünkü diğer meyveler, protein bakımından oldukça fakirdir.
  Özellikle modern tıbbın yaptığı araştırmalara baktığımızda hurmanın hamile, lohusa ve yeni doğan bebekle ilgili her türlü ihtiyaca cevap verdiği kolaylıkla görülür. Oysa 14 asır önce Sevgili Peygamber'imize verilmiş en büyük mûcize olan Kur'ân-ı Kerîm de buna işaret etmiştir. Meryem Sûresi'nde hurmanın hem gıda, hem de ilaç olarak kullanılabileceği ifade edilmiştir. 23-26. âyetlerde Allah Teâlâ'nın, Hazret-i Meryem'e, bebeği Hazret-i Îsâ'yı doğuracağı sırada hurma yemesini tavsiye etmesinin türlü hikmetleri, ancak yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Son araştırmalara göre hurmanın faydalarını şöyle açıklayabiliriz:

  HURMANIN FAYDALARI
  Hurma, hâmile annenin vücudunda taşıdığı yavrunun gelişmesine yardım eden en önemli yiyeceklerden birisidir. Aynı zamanda annenin sağlığını koruyarak ona gerekli zindeliği sağlar. ıçeriğindeki şeker, bildiğimiz kan şekerini yükselten glikoz değildir. Hurmada fruktoz denilen meyve şekeri bulunur. Fruktoz, vücutta kolayca parçalanan ve organizmaya kısa sürede enerji veren bir şekerdir. Hurmadaki fruktoz, hâmilelik döneminde özellikle de doğum sonrası süreçte zayıf düşen annenin enerji ihtiyacını karşılayarak ona canlılık ve zindelik kazandırır.
  Aynı şekilde doğumla kan kaybeden anne, vücut şekerinin düşmesi ve tansiyon düşüklüğüyle karşı karşıya kalır. Anne, hurma yiyerek bu durumun önüne geçebileceği gibi yeni doğan bebeğin beslenme ihtiyacını da kolayca karşılayabilir.
  Hurma; lif, yağ ve mineral bakımından da zengindir. Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor ihtiva eder. Vitamin olarak da hurmada en çok A, B1, B2, B3, B6, B11 vitaminleri bulunur. B11 yani "folikasit", hâmilelikte alınması gereken önemli bir vitamindir. Çünkü bu dönemde günlük folikasit ihtiyacı iki katına çıkar. Folikasit kan hücresi yapımında, aminoasitlerin yapımında ve hücre yenilenmesinde görevlidir. B11 yetersizliğinde kansızlık belirtileri görülür. Yani hurmanın bol tüketilmesi, annenin en tabii yoldan folikasit ihtiyacını gidermiş olur.
  Hâmilelikteki uzun süreli bulantılar ve fizikî değişiklikler sonucu, potasyum eksikliğine rastlanır. Hurmada bulunan potasyum sayesinde bunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca potasyum vücudun su dengesini sağlayarak, zehirli atıkların dışarı atılması için böbrekleri uyarır.
  Hurmadaki diğer önemli bir mineral de "demir"dir. Hâmilelikte ve doğum sonrasında kansızlık sık rastlanan bir durumdur. Demir, alyuvarların dengesini sağladığı ve hemoglobin sentezini kontrol ettiği için kansızlığı da gidermiş olur. Bir insan günde 15 hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir.
  Hurma yine "oksitosin" adlı bir madde içerir. Oksitosin aslında beyinde salgılanan ve doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Bu hormonun en önemli etkisi ana rahmindeki kaslarla anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas hücrelerinde görülür. Doğum esnasında oksitosin salgılanmasıyla doğum daha kısa zamanda ve kolayca yapılmış olur. Hatta kimyasal olarak oksitosin doğumu kolaylaştırıcı ilaç olarak kullanılmaktadır. Pek çok kaynakta oksitosin "rapid birth" yani "hızlı doğum" adıyla tanımlanır.
  Hurma için "Her öğünde yenilebilir." demek asla yanlış olmaz. Hatta bir insan, hurma ve suyla yıllarca yaşayabilir. Tanınmış bilim adamlarından W. Dowson bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılayacağını söyler.
  Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor; kemik gelişimi ve iskelet oluşumunda görevli en önemli elementlerdir. Bol miktarda hurma tüketimiyle kemik zayıflığı ve ileri yaşlardaki kemik hastalıklarına karşı tedbir alınmış olur.
  Kasların çalışmasında ve B6 vitamininin işlevini yapmasında önemli rolü olan element de yine hurmada bulunan magnezyumdur. Günde sadece 2-3 hurma yiyerek magnezyum ihtiyacı karşılanır. B6 vitamini, sinirleri güçlendiren bir vitamin olduğu için dolayısıyla hurmanın stres giderici özelliği de ortaya çıkmış olur.
  Hurma, A vitamini ihtiva etmesiyle görme gücünü de artırır. Bunun yanı sıra A vitamininin vücut direncini koruma, kemik ve dişlerin güçlenmesi gibi faydaları da vardır.
  Hurma, beta-karoten bakımından da zengindir. Beta-karoten oranının kanda belirli bir düzeyde olması gerekir. Bu oranın düşük olduğu kişilerde akciğer kanserine yakalanma riski dört kat daha yüksektir. Bundan başka beta-karoten tıpta "anti-tümöral" yani "kanser önleyici" olarak bilinmektedir. Bunun sonucunda hurmanın kansere karşı koruyucu olma özelliğiyle önemi bir kat daha artmaktadır.
  Netice itibarı ile, Rabbimizin bizlere sunduğu bu kıymetli nîmetten yeterli ve dengeli oranda yiyerek, hem lezzetinden ve şifasından istifade etmeliyiz, hem de şükrümüzü artırmalıyız.
   
 14. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 15. daphneIsLife

  daphneIsLife ..hem uzak hem yakın.. Pro Üye

  Katılım:
  14 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.689
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaslar, ben hurmayı yine bu sitedeki bazı forumlarda çok duydum ve araştırdım. bu yazıyı hamileyseniz mutlaka okumalısınız.
  herkese iyi ve kolay dogumlar.
   
 16. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 17. nuraa

  nuraa sukurler olsun Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  564
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaslar ben arap ulkesinde yasiyorum.kuranda bahsedilen medine hurmasi.hurma rahim kaslarinin calismasini sagliyor, ayrica bi cok faydasi var. burdaki insanlar sabahlari ac karnina 6-7 adet mutlaka hurma yerler. ve masallahlari var. ama ben hamileligim boyunca yemedim kaslari calistimasin erken dogum olur korkusuyla. 36. haftadan sonra gunde 10 -15 adet yemegi dusunuyorum.

  ayrica burda yeni dogan bebege anne sutunden once agzina hurma veriyorlar sunnetmis. sadece bi iki emdiriolar yanlis anlasilmasin yedirmiorlar,
   
 18. 13 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : esraaydin
 19. fb_qirL

  fb_qirL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2008
  Mesajlar:
  613
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  bende duydum hurmanın doguma kolaylık sagladıgı burdan okumustum hatta zaten hurmayı cok severım bayadır da canım cekıyordu :KK70:D ama kızlar 30. haftama gırdım cok sukur sımdıden yesem bısı olurmu?