kolay doğum için

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve kibela24 tarafından 28 Ocak 2008 başlatılmıştır.

28 Ocak 2008
    Konu Sahibi : kibela24
  1. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    KOLAY BİR DOĞUM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

-Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır.
    -Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın.
    -Sularınız geldiyse ayakta durmayın, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
    -Korkmayın. Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur.
    -İki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve bebeğinizi rahatlatın.
    -Zamanı gelmeden ıkınmayın.
    -Derin derin nefes alın. Sancı geldiğinde ağzınızı kapatın, çenenizi göğsünüze dayayıp, ellerinizle bir yerden (doğum masası veya yatağın kenardan) destek alarak bütün gücünüzle aşağıya doğru ıkının.
    -Bebeğinizin başı doğuncaya kadar ıkınmalara devam edin.
    -Bebeğinizin doğmasıyla doğum olayı henüz bitmemiştir. Sıra plasentanın (eşin) doğumuna gelmiştir. Bu safhada fazla ağrı hissedilmez.
    -Karnınıza yapılacak masajla eşin ayrılması kolaylaşır.
    -Derin derin nefes alın.
    -İlk yarım saat içerisinde bebeğin eşi ayrılacaktır.
    -Böylece doğum olayı sizin de yardımınızla sağlıklı ve kolay bir şekilde tamamlanmıştır.
    -Doğumdan sonra rahim eski haline dönmek için kasılır. Buna bağlı olarak da karnınızda hafif sertlik ve ağrı oluşur. Bu durum normaldir. Karnınıza yapacağınız hafif masaj rahimin çabuk toplanmasını sağlayarak doğum sonu kanamalarını azaltır.
    -Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayın. Bu hem doğum kanamalarını azaltır hem de bebeğinizle aranızda iyi bir bağ kurar.

UNUTMAYIN !

Bu bilgiler doğrultusunda göstereceğiniz gayretlerle rahat ve kolay bir doğum yapabilirsiniz!

2. 28 Ocak 2008
  3. Sersoy

Sersoy www.ebruhane.blogcu.com Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kolay doğum için yukarda sayılanların dışında eğer sağlık açısından bir anormallik yoksa hamilelik boyunca bol hareket öneririm ben 9 ayllıkken halay çekerdim mesela:teytey: ha doğum ne kadar kolaylalış o kişiye göre şüpheli tabi ama özellikle gebeliğin 5-6-7 aylarını iyi değerlendirin çünkü annenin en rahat geçirdiği dönemdir.:nazar:

4. 28 Ocak 2008
  5. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148

senın normal mı oldu canım dogum

6. 28 Ocak 2008
  7. Sersoy

Sersoy www.ebruhane.blogcu.com Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    evet canım normal doğum oldu

8. 28 Ocak 2008
  9. 19KasimBhr

19KasimBhr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Benim arkadaşım dün normal doğumla kızını dünyaya getirdi..Tamam biraz (!)
    sancılı ve stresli geçti ama bak şimdi hiç birşeyim yok dedi bende normal doğum istiyorum ama insan daha önce yaşamadığı için illaki endişeleniyor birde doğum yapanlar genelde normal doğumu anlatırken resmen tırsıyorum ya..Ama dün arkadaşımın ufacık pes pembe kızını görünce herşeye değeceğini anladım..

Öyle bir etkilenmişim ki bütün gece de bebeğimin dünyaya geldiğini ve emzirdiğimi gördümm..:KK46::nazar::KK46:

10. 28 Ocak 2008
  11. ceko

ceko Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    öyle ama epidural anesteziyidegeçen akşam arkadaşım anlattım.ben ondanda tırstım.normal doğumdanda çok korkuorum ne yapacağımı bilmiyorum.daha 11. hafta çok var diyor bi tarafım bi tarafımda hep içinde kalcak değilde bi şekilde doğacak kendini birine hazırlamaya çalış diyor.annelik güzel bi o kadarda zor galiba:))

12. 28 Ocak 2008
  13. ilkyas

ilkyas Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben de ilk defa anne olacam ama doğum maceraları dinlememeye karar verdim çünkü korku doğumu zorlaştırır diye dşünüyorum o yüzden iyi şeyler düşünün ve kolay olacağını ben öyle düşünüyorum ve hiç korku gelmiyor aklıma...

14. 28 Ocak 2008
  15. cicek35

cicek35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet bende yeni hamileyim daha şimdiden düşünüyorum bende nasıl doğurucam diye inşallah bir cesaret gelirde normal doğum yaparım en güzeli normal yollar ama ....

16. 29 Ocak 2008
  17. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    normal dogum ıstıyorum bende ya sorunsuz olur ınsanlaahh