Kolay Doğum Muskalari

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve TATOSH tarafından 22 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  22 Haziran 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  KOLAY DOĞUM MUSKALARI


  Tüm toplumlarda doğuran kadınlar, doğumun kolay olmasını sağlamak için çeşitli muskalar, tılsımlar kullanmışlardır, kullanmaya da devametmektedirler. Tarihte bu konuda çeşitli örnekler bulunmaktadır:

  Eski Mısır : Doğuran kadınlara uğur getirdiğine inanılan, kutsal distrofik cüce Bes. Hamile kadın vücutlu, su aygırı kafalı doğum tanrısı Thoeris’inheykelciği.

  Asur ve Babil : Filistin’in meş’um rüzgar cini, rüzgar cinlerinin kralı Hanbi’nin oğlu, korkunç yüzlü, dört kanatlı, kuş ayaklı, hayvan pençeli ve akrepkuyruklu “Pazuzzu” heykelciği. Pazuzzu, doğum yapan kadınlara saldırıp kötülük yapan dişi cin “Lamaştu”ya karşı hamilelerin koruyucusu idi.

  Eski İtalya : Evren, insan, uterus ve fötusu simgeleyen, çok güzel bir şekilde stilize edilmiş bronz muska.

  İskandinavya : İsveç’in bereket ve doğum tanrısı Frey’in heykeli. Kendisinden bol çocuk ve kolay doğum istenen tanrıçanın kardeşi Freyda, bereketve aşk tanrıçasıdır. Heykelcik, doğum sırasında boyuna asılır ya da avuç içinde tutulurdu.

  Japonya : Japon kadınları ise kolay doğum yapabilmek için “Koyasugai” adlı deniz kabuğunu avuçlarında tutarlar. “Koyasugai” japoncada kolaydoğum anlamına gelmektedir.

  Aetites : Tarih boyunca, doğudan batıya en yaygın kullanılan doğum muskası Aetites ( Kartal Taşı) tir.

  Fatma Ana Eli : Tüm dünyada ve Anadolu’da yaygın olarak kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Bu suya atılınca şişip açılan, ele benzeyen birbitki köküdür. Doğum eylemi sırasında suya konur, şişip açıldıkça collum’un da açılacağına inanılır.

  “Azize Margareth .kuşakları” ve “St. Joseph’in 7 Düğümlü İpi”ni de kolay doğum muskaları arasında sayabiliriz. Muska ve tılsımlar bir kuşak üzerinedizilerek hamilenin beline sarılırdı. Eski Filistin, Almanya ve Danimarka’da yılan derisi kuşaklar kullanılırdı.

  Ayrıca Eski Roma’dan beri gelen, hamileye kocasının yün kuşağının sarılması adeti Anadolu’da halen yaşamaktadır. Günümüzde de içinde okunmuşkağıtların olduğu üçgen şeklide katlanmış muskalara rastlanmaktadır.
   
 2. 22 Haziran 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  sağol tatoşcum..
  ben muskaya çok inanırım..
   
 4. 22 Haziran 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  bende inanırım..fatma ana eli ni daha öncede duymuştum ama hiç uygulamadım...