Kolik bebekler

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve nnurayy tarafından 7 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 1. nnurayy

  nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.588
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Ne yaparsanız yapın bebeğiniz sürekli ağlıyorsa kolik olabilir. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Sevim Gülbaş, anne-babaların korkulu rüyası 'kolik bebekler'i anlattı....
  * Kolik ağlaması nedir?
  Kolik ağlaması, 15 gün-3 ay arasındaki sağlıklı bebeklerde, özellikle öğleden sonra akşam saatlerinde ani başlayan ve saatlerce süren ağlamalardır. Bu ağlamalar 6-9 aylığa kadar sürebilir.

  * Belirtileri nelerdir?
  Kolik bebeklerin ağlarken yüzleri kızarır, karın şiş ve gergin olur. Bebek ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker. Ayakları da soğuktur.

  * Sık karşılaşılan bir durum mudur?
  Kolik, bebeklerin yüzde 10-40'ında görülür.

  * Sebepleri nelerdir?
  Nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Ancak beslenme tekniğindeki hataların, hava yutmanın, alerjik nedenlerin ve psikolojik faktörlerin rolü olabileceği ileri sürülmektedir.

  * Bebeğe zararı var mıdır?
  Bu durumun bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  * Kolik bebeğe yaklaşım nasıl olmalıdır?
  Bebeğin dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutularak, sırtına hafif masajla gaz çıkartmasına yardım edilebilir. Kucakta taşımanın, karına sıcak havlu uygulamanın, müzik dinletmenin ağlama süresini kısalttığı bildirilmektedir.

  * Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
  Bebeğin fizik muayenesi yapılarak organik bir nedenin olmadığından emin olunmalıdır. Ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlarda hemen bir uzmana götürülmesi gerekir.

  * Bebeği kolik olan anne-babalara ne önerirsiniz?
  Uzun süren ağlama nöbetleri sırasında aile ortamında doğabilecek endişe ve gerginliklerin semptomları ağırlaştırabileceğini bilinmelidir. Kolik tablosunun bazı bebeklerde görülen bir gelişim süreci olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aşırı gazlı bebeklerin bir kısmı hafif gaz önleyici ilaçlardan yarar görür. Zayıf spazm çözücü bitkisel çaylar (rezene, papatya gibi) az miktarda verilmek kaydıyla denenebilir. Anne; lahana, brokoli, kuru baklagiller gibi bazı besinleri diyetinde azaltarak, çay, kahve gibi uyarıcılardan kaçınarak yardımcı olabilir.

  Ek gıdaya dikkat
  Bebeğin aşırı huzursuz olması, ağlamanın çoğu zaman anne sütünün yetmediği şeklinde yorumlanarak annelerin erken ek besinlere başlamasına neden olmaktadır. En değerli besinin anne sütü olduğu unutulmamalı, bu konuda aceleci davranılmamalıdır.alinti