Kolon grafisi çektiren var mı?

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve didemdemir tarafından 11 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

11 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : didemdemir
  1. didemdemir

didemdemir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar doktor bana ya kolon grafisi yada kolonoskopi çektirelim dedi ikisindende korkuyorum.Kolon grafisi çektiren arkadaşlar varsa nolur bana biraz nasıl olduğunu anlatsın.İnternette okuyorum ama yaptıran birinden dinlemem daha iyi olacak galiba.:enbuyukkk:

2. 11 Ağustos 2009
  3. Edda_

Edda_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kolon grafisinde bir gece önceden barsaklarını temizleyecek bir şurup içiyorsun ve grafi çekilmeden öncede baryumlu dediğimiz kireç gibi beyaz bi sıvı içiriyorlar ve bildiğimiz röntgen filmi çekiliyor korkma yani ama kolonoskopi zor tabii onu hiç anlatmimmm

4. 11 Ağustos 2009
  5. Yeliz

Yeliz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben kolonoskopi çektirdim..önce bir şurup veriyorlar çekimden iki gün önce içmeye başlıyorsun..çekime bir gün kala yemek yemeyi bırakıyorsun yani bağırsaklarının tam olarak boşalması gerekiyor..çekime gelince bak anlatıcam ama korkma acı veren birşey değil önce onu söyleyeyim..biraz zahmetli sadece..yan yatacaksın ince bir hortumla kireç gibi bir sıvıyı makattan verecekler..çekim yapacaklar sonra wc ye gidip o sıvıyı boşaltacaksın...sonrada bağırsaklarına hava verecekler birde öyle çekim yapacaklar..bu kadar..geçmiş olsun..ne güzel anlattım değilmi..acı yok..çekimi yapan erkekse hemşireler yardım ediyor korkma..ayrıca üstüne örtü örtüyorlar hiç bir yerin görünmüyor..

6. 12 Ağustos 2009
  7. didemdemir

didemdemir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Zaten kolonoskopiden korkmuyorum çünkü uyutarak yapacağım demişti doktorum.Ama şimdilik kolonoskopiye gerek yokmuş.Kolon grafisi çekelim dedi.Kolon grafisinde hava veriyorlarmı.Yoksa sadece rontgen gibi mi çekim oluyor 1-2 sn.