Kolonoskopi

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

  25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.620
  Beğenildi:
  5.147
  Ödül Puanları:
  438
  Kalınbarsak ( Kolon ) –Rektum ve Anüs hastalıklarının incelenmesinde kullanılan Endoskopik yöntemlerden en önemlisidir. Anüsten başlayarak Rektum ve Kolonların tamamının görülerek muayenesidir. Alet, yaklaşık 1 cm kalınlığında olup kolonların tamamını inceleyebilecek uzunlukta (1.75 m) ve barsak kıvrımlarına uygunluk gösterebilecek ( fleksibl) bir yapıdadır. Bu muayene sırasında lezyonu ( hastalıklı kısım )görmenin yanı sıra, gerekir ise buralardan biyopsi yapılabilir. Ayrıca poliplerin çıkarılması (polipektomi) ve kanama odaklarına sklerozan madde (kan durdurucu) enjeksiyonu yapılabilir.
  [​IMG]

  KOLONOSKOPı HANGı KOŞULLARDA YAPILIR ?
  • KOLO-REKTAL HASTALIKLARIN GENEL BELıRTıLERıNDE
  • 50 yaşdan sonra 3-5 yılda bir kez rutin muayene olarak,
  • Karına ait izah edilemeyen müphem belirtilerde,
  • Kolon ve Rektum kanseri veya polipleri nedeni ile daha önce tedavi edilen hastaların izlenmesinde,
  • Ülseratif kolit ve crohn gibi iltihabi barsak hastalığı olanların izlenmesinde,
  • Yakın akrabasında (anne, baba, kardeş ) kolon-rektum kanseri olanlarda
  40 yaşından sonra 2-3 yılda bir kez, yapılır.
  KOLONOSKOPı NASIL YAPILIR ?
  Kolonoskopide kolonların içi gözleneceğinden herhangi bir patolojik oluşumun gözden kaçmaması için barsakların tamamen temiz olması şarttır. Bu nedenle hastalara bir gün önceden barsak hazırlığı yapılır. Bunun için hastalara işlem öncesindeki günde posasız gıdalar verilir ve ayrıca laksatiflerde ( ishal yapıcı ilaçlar) verilerek kolonların tam bir temizliği sağlanır. ışlem ortalama 20-30 dakika sürer. Bazen hastalara hafif bir sedasyon( hafif uyuşturma) yapmak gerekebilir.

  [​IMG][​IMG]
  Resim 1 ve 2 Normal Kolonoskopik Görünüm


  KOLONOSKOPıNıN ÖNEMı NEDıR ?
  Bilindiği gibi Kolon ve Rektum Kanserleri her iki cinste akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu kadar yaygın olan bu kanser türünden büyük çapta korunmak mümkündür. Çünkü bilinmektedir ki bu kanserlerin % 95 i Kolon ve Rektumdaki poliplerden gelişmektedir. Halbuki diğer iç organların kanserlerinde kanserin geliştiği bu tip belirgin bir lezyon yoktur.Bu nedenle poliplerin biran önce saptanması ve henüz kanserleşmeden vücuttan uzaklaştırılmaları ( polipektomi) gelişebilecek bir kolon kanserini kesinlikle önleyecektir. Poliplerin çok yüksek oranda teşhis edilebilmeleri (%95) ve çıkarılmaları (polipektomi) ancak KOLONOSKOPı ile mümkün olmaktadır. Şu halde gereken durumlarda yapılacak kolonoskopi Kolon ve Rektum Kanserlerinden KORUNMADA en önemli teşhis ve tedavi aracıdır.
  tip2000.com
   
 2. 5 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  paylaşımın için teşekkürler 2004 yılında olmuştum kronik kabızlıgımın nedenini ögrenmek için uzun süreli sindirim sorunu,gaz,bagırsak tembelligi olanlar tam nedeninin tespiti olmalı ki dogru tedavi yapılabilsin bu gibi şikayeti olanlar kesinlikle olmalı