Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır; Komşuluk İlişkilerinizin Paylaşım Alanı...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve terlik tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

18 Aralık 2008
    Konu Sahibi : terlik
  1. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Apartmanınızda, mahallenizde, işyerinizde kısacası çevrenizdeki komşularınızla ilişkileriniz nasıl?... Eski bir atasözü vardır ya : ''Komşu komşunun külüne muhtaçtır.'' diye.
    Ben 13 yaşlarındayken bu atasözünü doğrulayacak bir anı yaşamıştık annemle. O zamanlar kek yapmak istediğinizde tencereden bir kap vardı üzerinde camdan iki gözü olan, tencerenin ortası şimdiki kek kalıpları gibi çıkıntısı olan. Evimiz kaloriferliydi. Çoğu kişinin evinde kömür sobası vardı. Derken birgün annem kek yapacak oldu ve kül yok. Annemin yatak odası yan bina ile bitişikti ve yandaki binadaki bayanlada çamaşır asarken vs muhabbet ederlerdi. Birden annem hanıma (onlar soba yakıyorlardı) külün varmı komşu deyince kadında bakayım dedi ve kül var dedi. Annemin o kek kalıbının altına konan kül konulması gereken kaba külü koydu. Ve komşu teyzeyle annem güle güle bir hal oldular bak atasözü gerçek oldu komşu diye.
    Evet böyle bir anektotdan yola çıkarak sizlerin komşuluk ilişkileriniz nasıl? Şimdilerde kapı komşusunu tanımıyor insanlar. Gerçi bu da çok katlı apartmanlardan kaynaklanıyor deniyor ama sizlerin komşuluk ilişkilerinden anılarınızı, yaşanmışlıklarınızı paylaşmaya davet ediyorum sizleri.... Buyrun... a.s.

Son düzenleme: 18 Aralık 2008
  2. 18 Aralık 2008
  3. newlife

newlife Guest

Toplum olarak güzel olan,değerli olan,kalıcı olan ne kadar alışkanlıklarımız varsa yavaş yavaş kayboluyor hepsi..komşulukda bunlardan biri..özellikle büyük şehirlerde,turistik yerlerde ,sitelerde oturan insanların komşuluk ilişkileri nerdeyse yok gibi..bende sitede oturuyorum,45 daire var bu blokda.ama sadece kapı komşumla görüşüyorum..eskiden çok faklıydı herşey..bi yemek yapılırdı,börek açlırdı yada bunun gibi şeyler işte,bi tabağa konur götürülürdü komşuya..ötekini çağır berikini çağır derken bir sürü komşu muhabbete otururlardı..bi sıkıntıda komşu kapısı çalınırdı..ya bambaşkaydı yani..ben kapı komşumla hala böyleyim ama bir kişi işte sonuçta..asansörde selam verip geçiyoruz diğerlerine..insan ilişkileri bile değişti..herkesde hata var aslında..tahammülümüz kalmadı hiçbişeye..yeni bi insan tanımaya,yeni bi komşuluğa başlamaya üşeniyoruz sanki..amann kim gidicek şimdi ya..ay bi selam versem alır çocuğunu gelir ikide bir,ay çok yorgunum zaten,aman kapım çalmasın diye diye böyle olduk...hayırlısı bakalım

not: bu bir özeleştiridir :))

4. 18 Aralık 2008
  5. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Biz hala yaşıyoruz bu komşuluğu.Bulunduğum yer nefes alamayacak kadar kalabalıklaştı buradan daha sakin bir yere taşınmak istiyorum ama komşularımdan vazgeçemiyorum

6. 18 Aralık 2008
  7. arzuco

arzuco Biri Beni Durdursun Canım Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    benim pek görüştüğüm yok. yolda görürsem selamlaşırız ama ben evlendiğimden beri bu muhite alışamadım ve bunun bir sebebide burdaki insanlar. aslında apartmandaki komşularım iyi insanlar ama nasıl desem biraz yapışkan tipler. biraz yüz versem kocalarını uyutup gecenin 12sinde çay içmeye gelirler . benim annemlerden gördüğüm mesela evin erkeğiinin olduğu bi saatte gidiyorsak kesinlikle erkeksiz misafirliğe gidilmez. bunlar böyle değil. herbişeyleri ortak onun tenceresi öbüründe falan dağınık tipler onun için mesafeliyim. kimseyle malesef fazla görüşmüyorum.

8. 18 Aralık 2008
  9. Nadas

Nadas Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    bizim komşuluk ilişkilerimiz de çok iyidir
    hepsiyle çok iyi aramız
    başka biryere taşıncaz ama komşuluklarımız
    bitcek diye gitmek bile istemiyoruz
    bayra olur bir baklava açılır herkes bir yere toplanır
    kucucuk ocaklarda yufka yapılır kımse kımseyı kırmadan üzmeden
    bir de bütün komşularımız bizim köylü onun etkisi var mı bilemiyorum
    ama hepimiz her konuda birbirimize yardımcı oluruz gül gibi geçinir gideriz:eek:

10. 18 Aralık 2008
  11. essmeralda

essmeralda pamuklara sarsam seni... Pro Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    148
    biz 19 sene aynı apartmanda oturmuştuk. oradaki komşularımızla artık akraba gibiydik.
    sonra ordan taşındık 1 sene başka bir muhitte oturduk ailemle ve ben sonrasında evlendim.
    şimdi oturduğum semti hiç mi hiç sevmiyorum. benim anlaşabileceğim insanlar nerdeyse hiç yok gibi. :1no2:
    2,5 senedir evliyim 12 dairelik apartmanda yüzünü görsem tanımayacağım insanlar var. zaten çalışan kişileriz. sabah çıkıp akşam geliyoruz.
    sadece karşı komşumla gece gündüz birlikteyiz ki kendisi kuzenim olur zaten.
    :1rolleyes:

12. 18 Aralık 2008
  13. divinity

divinity ♥ömründe boyun gibi uzun olsun uzun adam♥ Üye

Beğenildi:
    196
    Ödül Puanları:
    213
    bekarken komşuluklarıma bişey diyemem gider gelirdik birbirimize yardımlaşırdık paylaşırdık herşeyi
    evlendikten sonra pek komşu tutmadım insanlarla diyalog kuramıyorum bu son evime gelene kadar
    kiracıyım ev sahibim üstte oturuyor
    ilk zamanlar çok güzel anlaştık yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi tanıyana kadar tabiki
    beni çok kullanmaya başladı vırt cırt girmeler çıkmalar akrabalarını getirmeler her misafirimde gelmeler her işini yaptırmalar........
    bide bir huyu var evime aldığım herşey onun götürür canı ne zaman isterse o zaman getirir ay geçer istemesem umurunda bile olmaz sinir olurum
    elektrik süpürgemi götürdü bir sefer 1 hafta getirmedi düşünün elektrik süpürgesi hergün açılmazmı süpürüp geri getirebilir
    istemeye gidincede yanlış anlıyo kendini kötü borçlu gibi hissediyomuş aynı çatı altında ayrı gayrı olmazmış benimki onun onunki benimmiş:dilcikar:
    yok y. abla seninki senin benimki benim diyorum yok olmaz öyle şey diyor
    ben evimde yoksa gidip başkasından isteyemiyorum çarşıdan almayı tercih ederim
    offf saysam bitiremem bu komşumla yaşadıklarımı
    şimdi yaza inşallah kendi evime çıkacam ve komşu tutmayacam mesafemi koruycam gerektirdiği kadar

(yaklaşık 1 senedir evine gitmiyorum anladı bişeyleri aman anlasın zaten en başta yapmam gerekeni en sonda yaptım )

Son düzenleme: 18 Aralık 2008
  14. 18 Aralık 2008
  15. Selenais

Selenais Kelepceliyim ben sana Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    yurt disindayim ben, komsularim hep yabanci, evlenmeden önce oturdugumuz yerde birsürü türk komsumuz vardi cok iyiydi hepsiyle aramiz, ama yabancilarla bir olmuyor iste.. Onlarda komsuya gidip gelme komsuda bir cay icme gibi aliskanliklar yoktur zaten, sadece bir kuzenim var aramizda 5dakikalik bir mesafe var onunlada, ikimizde calistigimiz icin bazen haftasonlari görüsebiliyoruz.. yada is sonrasi biryrelere gidip birseyler iciyoruz okadar..

Kendi adima konusuyum eskilerde komsuluk iliskileri daha iyiydi cunku hanimlar cogunlukla evdeydi benim annem ve butun komsulari ev hanimi ve dogal olarakda cok vakitleri oluyordu gidip gelmek icin birbirlerine.. ama bu zamanda erkek veya kadin herkes calisiyor birbirlerini görmeye vakitleri olmazken komsuya nasil vakit ayirsinlarki?

16. 18 Aralık 2008
  17. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    bız 5 senedır sımdıkı evımızde oturuyoruz..bır kac komsu dısında...cok ıyıyız..
    haı derler yedıgımız ıcıtıgımız bıle bır....
    onceden lojmanda oturuyorduk..tam 13 sene oturduk...karsı komsumuz yuksel teyze vardı halaen gorusurduk...
    onlarla bır baskaydı komsuluk..hem annem ıyı anlasırdı...hem ben benım yasıtımda 3 kızı vardı...
    orda cok daha ıyıydı....
    burdada annem komsularımızla ıyı ben calısıyor olunca ancak hafta sonları..gorusebılıyorum...
    allah korusun ınsanın basına bır sey gelınce akrabadan ..cocuktan once ılk yardıma komsu gelır bence..
    o yuzdende sahıp cıkmak gerekıyor...ılıskılere..

18. 18 Aralık 2008
  19. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    şu an aile apartmanındayım..:nazar:
    bundan önceki evimde 44 haneli bir apartmandaydık.hiç kimse kimsenin yüzüne bakmazdı..ne selam vermesi suratımıza asansör kapısı kapatılırdı.
    ben bekarlık apartmanım gibisini görmedim..10 dairelik bir apartman..
    ama herşey orda..
    kardeşlik,dostluk..birlik beraberlik..Allahım bin kere razı olsun hepsinden..bizde de hakları çok vardır..hepsinden ayrı ayrı anne gibi ilgi görmüşümdür.
    nişan arifemde,düğün arifemde hem yanımda oldular her bir işin ucundan tuttular.
    hastanede yattım iki kere ikisinde de akrabalarımla birlikte başımda durdular gecenin bir yarısına kadar..
    onlar için dicek o kadar cümle varki..
    naile ablalar,sebahattin dedeler,birsen ablalar,hatcoşlar,şengül ablalar,sündüz ablalar,selma ablalar,yıldız ablalar,ayşe teyzeler..ve babamın evi..
    bir ev gibiyiz..
    çok seviyorum hepsini.Allahım eksikliklerini göstermesin.