Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve NnihalL tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

11 Şubat 2010
    Konu Sahibi : NnihalL
  1. NnihalL

NnihalL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    108
    konjenital adrenal hiperplazi hastası arkadaşlar var mı? hastalık hayatınıza nasıl yansıdı?

2. 13 Mart 2010
  3. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    evet var canım çocuğum olmuyor kıllanma var tedavi görüyorum ve tabiki klitoriste büyük aşırı değilde belirgin işte ama onun dışında herşey normal adetlerim falan yerli yerinde.

4. 15 Mart 2010
  5. NnihalL

NnihalL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    108
    çok şükür bir cevap geldi ne zamandır bakıyordum :) bende de var aynı hastalık ben evli değilim ama aklıma takıldı bu bebek mevzusu doktor sitesi diye bi site var soru sorabiliyorsunuz oradan bir doktora yazdım kendi durumumu, ilacımı ,tahlillerin durumunu falan ilacı düzenli içmek ve kontrolleri aksatmamak kaydıyla bir sakınca olmaz diye yanıt verdiler bence olur sizinde ya a.s

6. 16 Mart 2010
  7. NnihalL

NnihalL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    108
    papatya hanım mesajlarınıza baktım da siz herhangi bir ilaç ya da ameliyat sürecinden bahsetmemişsiniz hipoplazisiniz siz sanırım

8. 19 Mart 2010
  9. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    bana bu teşhis 2004 2005 yıllarında konulmuştu şimdi bu teşhisin yanından geçmiyor doktorum nedense.ilk 12 yaşında adet oldum 13 yaşında kesildi 1 yıl bekledik 14 yaşımda başladım tedaviye git gel git gel derken 2 yıl sonra kah diye kocaman birşey yazdı doktor kağıda mr kemik sayımı ilaç kullanımı falan filan derken böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması ve enzim eksikliği ortaya çıktı bu durum sadece bende değil ablamda aynı kendisi halen bekar ve yılda 2 3 kez anca adet olabiliyor lazerle kıllarımızdan kurtulduk ama bize ergenlik çağında yaşattığı sıkıntı halen gitmiş değil.
    gögüslerimiz küçük klitoris belirgin kıllanmaya her ne kadar lazerle baskı kurulsada tüylenme devam ediyor testesteron yüksek östrojen düşük ve ne yazıkki bebeğim olmuyor.
    herhangi bir ameliyat hiç denmedi bize ne ablama ne de bana ama birçok ilaç kullandık isimlerini hatırlayamıcam kadar çookk.
    bu arada 18 yaşında tedaviyi bıraktım sıkmıştı artık beni iyice 2 yıl sonrada evlendim hiç adet olmuyordum 1 aylık evliyken adet olmaya başladım şuan 2.5 yıllık evliyim allaha şükür her ay adet oluyorum sanırım ablamda böyle olcak.
    tabi aynı doktoruma bebek için devam tek sorun progesteron fsh ve testesteron diyor inş dengelenir onlarda anne olurum.

10. 19 Mart 2010
  11. NnihalL

NnihalL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    108
    anlıyorum ablanıza da size de çok geçmiş olsun. sizin durumunuz benden daha farklı. benim ki doğuştan gelen bir hastalık bebekliğimden beri kortizon alıyorum hayatımın sonuna kadar da devam edecek bu.2 defa da ameliyat oldum ilacı içtiğim sürece benim hiçbir şikayetim yok (tüylenme yada adet düzensizliği gibi hatta tüy azaltıcı kremlerin faydasını gördüm tavsiye ederim )işte hormon tedavileriden en önemli şey süreklilik ve düzenli kontrol aksatmamak lazım siz evlendikten sonra iyi şeyler olmuş düzene girmiş bir takım durumlar tabi siz daha iyi bilirsiniz ama streste önemli diyorlar bebeklerde geleceği zamanı bilirmiş :KK46:

12. 19 Mart 2010
  13. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    sana da çok geçmiş olsun canım allah yardımcımız olsun valla bizim durumumuzda doğuştan ama ameliyat yada kortizon hiç önerilmedi gerçi kortizon içeren ilaçlardan kullandık ama işe yaramamıştı.
    belki bize yazılan KAH KONJENıTAL ADRENAL HıRSUTıZM olabilir.

14. 21 Mayıs 2010
  15. gulnazankara

gulnazankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    78
    merhaba. 4 yaşındaki kız yiğenime bu hastalık tanısı kondu. ilk kez duyduk böyle bir hastalığın varlığını... nasıl bir sürecin bizi beklediğini bilmiyoruz... çok üzgünüz...

16. 22 Mayıs 2010
  17. NnihalL

NnihalL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    108
    4 yaş teşhis için çok geç. Doğduğu gün farkedilmiş olması lazım, pek anlayamadım geçmiş olsun.

18. 18 Şubat 2011
  19. karakedi85

karakedi85 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    bende doğduğumdan beri kah hastasıyım. önceleri çok üzülüyordum tedavi sürecinde çok bunalıyordum. ameliyat oldum. artık herşey düzene girdi. bütün hormonlarım normal. :KK34: Sıra bebiş yapmaya geldi :) doktorum normal yollardan olabilir diyor. allah hepimizin yardımcısı olsun.