KÖPEK EĞİTİMİ - Püf Noktaları ve İpuçları

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve Kalliste tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 1. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Bir gün kitapçıda dolaşırken köpek eğitimi adı altında bir kitap dikkatimi çekti hemen aldım...

  En yaramaz köpeği bile bir çok oyun bilen iyi huylu köpeğe dönüştürme yolları diye başlıyordu kitap, haylaz kızım için çok heyecanlanmıştım ve her gün yavaş yavaş sindirerek okumaya çalışıyorum..biz bazı yöntemleri uygulamaya başlaık, yakında size videolu gösteri bile sunacağızhihoyyyt...

  Doğru yapabilmek adına çok ağırdan gidiyorum, bir nefeste okumayıp anlayarak uygulayarak ilerlemeyi tercih ettim ve bu yavaşlığı fırsat bilerek buradaki arkadaşlarımında faydanalacağı konulara değinebiliriz diye düşündüm..

  Konuları yavaş yavaş buraya aktarmaya çalışacağım, belki benim kızım gibi bir haylaz çıkarda beraber eğitiriz diye düşündüm...kaydirigubbakcemile5
   
 2. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 3. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Oyun öğretimi çoğunlukla eğlencelidir, bazen bir parça gülünç hale getirir insanı ama yaramaz bir köpek ve hüsrana uramış sahibine sağlayacağı yararlar büyüktür. Köpeğinize yuvarlanmayı, ölü gibi yatmayı ya da oturmayı öğretmenin önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz, ta ki bu becerileri yapabilmesi için köpeğin "otur" ya da "yat" gibi bazı temel komutları anlaması gerektiğini fark edene dek. Köpeğe çeşitli beceriler öğretmek, hayvanın zaten bildiği bazı becerileri geliştirmek ve daha kullanışlı hale getirmekle ilgilidir. Örneğin neşeli ve aşırı hareketli bir köpeğin repartuarında ölü gibi yatma becerisi varsa patilerini etrafındakilerden uzak tutmasını sağlayabilirsiniz. Beceri öğretmenin diğer yararı da köpeğin, köpek sevmeyenlerle olan " halkla ilişkilerini" geliştirme olasılığıdır..

  Oyun öğretmenin en güzel yanı bu becerilerin her cinste, her büyüklükte ve her mizaçtaki köpeğe öğretilebilir olmasıdır. Sizi tek sınırlayabilecek şey, köpeğin beceriyi yerine getirebilmesini engelleyebilecek fiziksel eksikliği olmasıdır.Türü nedeniyle cüssesi endişe uyandıran iri köpeklerde eğlenceli hatta aptalca denilebilecek becerilerin yeni karşılaşılan kişilere sergilenmesi çok ilgi çekicidir..Örneğin, kocaman bir Alman çoban köpeğinin uslu uslu oturacağı yerde burnunun ucuna konan bir bisküviyi dengelemeye çalışması karşısında insanlar tamamen farklı tepkiler vereceklerdir. Bu ayrıca köpeğinize ekstra bir yararda sağlar : ziyaretçiler ne kadar rahat olurlarsa köpeğiniz onların varlığından o kadar çok hoşlanır.
   
 4. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 5. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  BECERİ ÖĞRETMEK DAHA İYİ BİR EĞİTİM SAĞLAR​


  Oyun eğitimi, yabancıları gördüğü zaman çok fazla havlayan, tüylerini diken ve huzursuzlaşan hayvanınıza daha farklı alternatifler sunmanızı sağlayacağı için daha kolay kontrol etmenize yardımcı olur.

  Beceriler öğreterek köpeğinize daha hakim ve güdüleyen bir eğitici olabilirsiniz.
  Köpeğin eğitimi yaşam boyu devam eden bir süreç olduğu için bu konuda ne kadar deneyim kazanırsanız o denli iyi bir eğitici olursunuz ve köpeğinizde öğrettiklerinizi çok daha kolay kavrar.

  Başlangıçta en zor olan şey vereceğiniz eğitimi sizin de köpeğinizle aynı anda öğreniyor olmanızıdır. Kendinize karşı da sabırlı olun, köpek eğitimi çok fazla egzersiz ve yineleme gerektiren fiziksel bir beceridir. Başlangıçta göstereceğiniz sabrın ödülünü, daha sonra köpeğinizin güzel performansını izledikçe, yüz katı olarak alacaksınız.
   
 6. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 7. chechen

  chechen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2008
  Mesajlar:
  261
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu tam bana göre bi konu. merakla takip edeceğim. huysuz değil deliiiii bi oğluşum varda:) öyle küçükte deği kartlaştı nerdeyse:) 04-05-06 doğumlu:)
   
 8. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 9. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  DEVAMLILIĞIN ÖNEMİ​


  İyi bir eğitici olmak ve köpeğinizin daha önce belirlediğiniz hedeflere ulaştırmak istiyorsanız düzenli olarak yapılan egzersizler çok önemlidir. Hafta içinde belirli zamanları alıştırma yapmaya ayırabilirseniz, hem sizin dğişik teknikleri geliştirecek fırsatınız olur, hem de köpeğiniz sizinle birlikte çalışmaya daha çabuk alışır.

  Bir sorun olduğunda ya da yeni bir beceri öğretmeye çalıştığınızda, hafta içinde belirli zamanları sadece köpeğinize ayırmakta kararlı olabilirseniz başarılı olma şansınız artacaktır.
  Ayrıca sizinle çalışmaktan hoşlanan bir köpeğe sahip olmanın ne kadar değerli ve eğlenceli olduğunu hissedeceksiniz.

  OYUNLAR SERGİLEMEK YAŞLI KÖPEKLERİ GENÇLEŞTİRİR, DAHA ÇEVİK VE ESNEK OLMALARINI SAĞLAR; GENÇ VE HAREKETLİ KÖPEKLERİNSE ENERJİLERİNİ BOŞALTMALARINA YARDIM EDER.

  Bazı köpek sahipleri hayvanlarına belirli zamanlarını ayırmayı başaramadığından; eğitim için bir okula devam etmenin kendilerini daha kolay motive edeceğini düşünebilirler.

  DOĞRU KÖPK EĞİTİMİ OKULUNU ARARKEN BU EĞİTİMİN GÜÇ KULLANMAYI GEREKTİRMEDİĞİNİ ASLA AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN. KÖPEĞİNİZİN DAVRANIŞ PROBLEMLERİ VARSA İHTİYACI OLAN AĞIR İSLAH KOŞULLARI VE AZARLAMA DEĞİL, DAHA FAZLA EĞİTİMDİR.
   
 10. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 11. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Teşekkür ediyorum ve hepimize kolay gelsin o zaman demek gerekiyor sanırımkaydirigubbakcemile3 Bende huysuz kelimesini yanlış kullandım aslında hiç bir huysuz davranışı göstermiyor deli bizede daha uygun. Enerji seviyesi çok yüksek benimkininde mesela öyle hafif oyun yada yürüyüş kesmiyor kesinlikle. Yürüyüş yerine bisiklete takılan bir iple koşmayı tercih ediyor ancak bu tür bir davranışta mutlu oluyor..

  Eğitimde dikkat edilecek konuları geçip birazdan köpeğimizin nasıl bir huya sahip olduğunu bulmamıza yardım edebilecek bir konuya geçeceğim ve artık yavaş yavaş ona verilebilecek bir iş ile başlayıp oyunlara geçiş yaparız.a.s.

  Çok ta komik hallere düşebiliyoruz, ama her ne yapsalar çok güzeller, çok tatlılar...Başarabilirsem az sonra bir video eklemeye çalışacağım çalışmalarımızı pekiştirmeye çalışırken bizimkinin aklı karışıyor bazen ne yapacağını bilemeyebiliyor:roflol: yaptıkça gösterelim bari:sm_cool:
   
 12. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 13. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  DAVRANIŞ PROBLEMLERİNİ GİDERMEK​  Oyun öğretmek köpeğinizin davranış problemlerini çözmek için daha yaratıcı olmanızı sağlar.

  Köpeğinizin yaptığı şeyleri neden yaptığını değerlendirebiliyorsanız, bir sorun anında uygun çözümü bulmanız kolaylaşır.

  Çok havlayan bazı köpeklerin eve gelen misafirleri, ağzında bir oyuncak taşıyarak karşılamasına izin verilirse sessizleştiği bir gerçektir.

  İnsanların üzerine sıçrayan köpekler "baş selamı verme" , "reverans yapma" , "oturma" ya da " pati sallama" becerilerini öğrenerek bir konukla karşılaştıklarında daha makul davranarak kendilerini sevdirebilirler.

  Köpeklerle arasıiyi olmayan, korkan misafirlerinizi, köpeğinize yerde yuvarlanma, ölü gibi yatma gibi beceriler yaptırarak rahatlatabilirsiniz.

  Problem ne olursa olsun köpeğin enerjisi ve hevesi bir beceriye yönlendirilerek uygun olmayan davranışını engellemek mümkündür.


  OTO KONTROL

  Hareketli köpek sahibi pek çok insan köpeklerinin bir noktadan sonra oto kontrolü yitirdiğinden şikayet ederler. Köpekler tabii ki bu konuda doğuştan eğitimli değillerdir, günün birinde uyanıp daha aklı başında, daha uslu davranamazlar. Mutlaka eğitilmeleri gerekir...

  Genel davranış konularında köpeğinizin eğitimine zaman ayırmazsanız sonunda insanlarla normal iletişim kuramayan, ortalıkta çılgın gibi dönüp duran bir köpekle yaşamak zorunda kalırsınız.
   
 14. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 15. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  SİZİN KÖPEĞİNİZ NASIL?


  Bir dakikanızı ayırıp düşünmek, onu ailenizle uyumlu bir hale getirmek için nasıl bir eğitim programı çizmeniz gerektiğini görmenize yrdımcı olur. Köepeğinizin eğlenceli şeylere nasıl tepkiler verdiğini, oyuncaklarla ya da oyunlarla motive olup olmadığını bilmeniz, uygulaması daha kolay olan bir program hazırlamanızı sağlar.

  KÖPEĞİNİZİ NE KADAR İYİ TANIYORSUNUZ?

  Eğitim çalışmalarınızı küçük adımlara bölmek, köpeğinizi neyin motive edeceğini ortaya çıkarmak ve nerede dikkatinin dağıldığını bilmek, eğitime nereden başlayacağınızı planlamak açısından önemlidir. Aşağıda eğitim programınıza başlamadan önce kendinize sorabileceğiniz bazı sorular sıralanmıştır.

  - Köpeğiniz enerjik mi ağırkanlı mı? Forlatılan her şeyi deli gibi koşup getiren bir köpek mi yoksa yatağına yığılıp kalan bir patates çuvalı mı?

  -Aslında ona yaptırmak istediğiniz ama nasıl yaptırabileceğinizi bilmediğiniz bir şeyi kendiliğinden yapabilir mi?
  -Dikkatini odaklama süreci kısa mı uzun mu? Bir olayın ortasında aniden meydana çıkan dikkat dağıtıcı şeylere tepkisi nasıl?
  -Yapmayı en çok sevdiği hareket ya da favori oyuncağı ne?
  -Çok kolay pes ediyor mu yoksa başladığı şeyi bitirene dek sabır gösterebiliyor mu?


  Köpeğinizin kişiliğini anlamak ve stilini bilmek eğlenceli ve başarılı bir eğitim için gereklidir..

  ENERJİ SEVİYESİ​


  HAREKETLİLİK

  Çok hareketli köpekler, doğal olarak hızla dönme, sıçrama, havlama ve pençe atma hareketlerini sıklıkla yaptıklarından karekterlerine uygun olarak hareketli oyunları severler. Köpeğiniz bu kadar enerji doluysa bu avantaj değerlendirilerek onlara uygun hareketli beceriler öğretmelisiniz
  Hareketli bir köpeği fazla uzun çalışmalarla bunaltmadan çalıştırırsanız öğrettiğiniz becerileri çok sevecektir.

  DAHA AZ AKTİF

  Düşük enerjili köpeklerin, ne yapmalarını istediğinizi anlayarak harekete geçmelerini sağlamak daha zor olabilir. Bu tür köpekler düşünür statüsüne alınabilir; onlar sizin tüm bunlarla nereye varmak istediğinizi anlamak isterler. Köpeğiniz bu karakterdeyse acele etmeyin. Çalışmalarınızı kısa tutun,çünkü hayvan kolaylıkla sıkılarak,bu ardı ardına yinelenen denemeleri yapmaktan nefret edebilir. Ama ödül olarak çok sevdiği yiyecekleri sunarak onları neşelendirebilir ve iyi bir ders yapabilirsiniz.
  Orta enerjili köpekler, daha az tepkisel olduklarından sizin hata yapmanıza daha çok izin verdikleri için , birlikte çalışmanın en kolay olduğu türdür.
  Denemeleri tekrar tekrar yapmaya aldırmazlar, bir hata yaptığınızda ya da öğretmeye çalıştığınızı iyi planlamadığınızda sabırlı davranırlar. Orta enerjili köpeklerin tüm eğlence ve enerjileri içlerinde saklıdır; gerektiğinde bir roket patlaması gibi bunu ortaya çıkarabilirler, ama genellikle siz ne yapmayı istiyorsanız uyum içinde olurlar.
   
  Son düzenleme: 28 Aralık 2008
 16. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 17. chechen

  chechen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2008
  Mesajlar:
  261
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim oğluşum pek kategorize edilemiyor:) hareketli ama aynı zamanda hımbıl:) atılan herşeye koşuyor ama geri getirmek için değil.alıp saklamak için:) favori oyuncağı peluş fred çakmaktaşı:) pes etme gibi bir huyu yok inatçı :)
  aslında insan türü bir erkek:) pasaklı,obur,şımarık,gürültücü...
   
 18. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 19. chechen

  chechen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2008
  Mesajlar:
  261
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  daha önce bende konu açmıştım havlaması çok :) susmak bilmiyor:) profesyonel eğitimde aldı. normal süre 25 gün olmasına rağmen 70 güne yakın kaldı:) geldi basit komutları öğrenmişti. ama eğitmeni günde 4-5 defa çalıştırın.sert ve ciddi olarak komutları tekrarlayın biraz öğrenme sorunu varr psikolojiside bozuk dedi)
  sert şekilde otur yada yat dediğimde gözleri dolu dolu bakıyor. sanki anne ben anlamıyorum napayım der gibi... anlama özürlü sanırım birazcık. kıyamıyorumda olsun salakta olsa benim oğluşummm çok seviyorummmm onu:) varsın istediği zaman otursun
  bi havlamamayı öğrense yeter. huysuz komşularla savaşmak istemiyorum