Köpeklerimize Yapılması Gerekli Aşılar - Bilgi

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nevbahar tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  KÖPEKLERİMİZİN AŞILARI AŞI NEDİR ?

  Aşı hastalık etkeninin belirli yöntemler kullanarak etkisiz hale getirilmesiyle (inaktivasyon) hazırlanan ve canlıya uygulanmasıyla o canlıyı o hastalık etkenine karşı bağışık hale getiren yani canlıyı o hastalıktan koruyan öldürülmüş veya hastalık yapıcı etkisi ortadan kaldırılmış mikroorganizma içeren karışımdır.

  NEDEN AŞI YAPTIRMALIYIZ ?

  Hayvanlarımızı hastalıklara karşı korumanın en etkili yollarından biriside aşılamadır. Köpeklerimizi aşılama ile her hastalığa karşı koruyamayız. Aşıların köpeklerimizi sadece enfeksiyöz hastalıklara karşı koruduğu unutulmamalıdır. Oysa köpeklerimiz sadece mikroorganizmalarla karşı karşıya değildir. İç ve dış parazitlerde köpeklerimizin önemli problemlerindendir ve bunlarla mücadelede rutin antiparaziter uygulamaları etkili olmaktadır. Öte yandan köpeklerimizi yanlış beslenme sonrası da önemli hastalıklar beklemektedir. Neden aşı yaptırmalıyız sorusuna geri dönecek olursak, canlılar hastalık etkeniyle ilk kez karşılaşacak olursa o etkene karşı bağışık olmadıkları için bağışıklık sistemleri yeterli gelmemektedir ve adeta hiç tanınmayan bir düşmana yenilme gibi canlı hastalanmaktadır. Bundan dolayıdır ki enfeksiyon yapabilme kabiliyeti (enfektivite) elinden alınmış mikroorganizmalar canlıya verilerek canlının o etkenle tanışması sağlanmakta ve ikinci bir karşılaşmada canlının koruma stratejilerini geliştirmiş bir şekilde etkenle en kısa sürede başa çıkması söz konusu olmaktadır.

  KÖPEĞİM NE ZAMAN AŞI OLMALI ? (Aşı Programı)

  Köpeğinizin aşı programı için Veteriner Hekiminize başvurunuz.

  AŞI OLMADAN ÖNCE ÖNEMLİ BİLGİLER

  Köpeğinizi veteriner hekime aşılanması için götürdüğünüzde veteriner hekiminiz köpeğinizi muayene edecek, vücut ısısına bakacak ve size bir takım sorular soracaktır. Eğer köpeğiniz bir enfeksiyon geçiriyorsa aşı yapılması sakıncalı olmaktadır. Bu durumda öncelikle mevcut hastalığının teşhis edilip tedavisinin yapılması gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hasta hayvanınıza aşı yapılmaz. Aşılama öncesi antiparaziter uygulamanın önemi burada yatmaktadır. Henüz aşılanmamış köpekleriniz hastalıklara karşı çok duyarlı olmaktadır. Aşılanmamış veya aşılansa da henüz yeterli bağışıklığa erişmemiş hayvanlarınızın (3 aylığa kadar olan hayvanlarınız) başka hayvanlarla temas etmesine izin vermeyin. Park ve yollar da bu hayvanlar için tehlikeli bölgelerdir. Bu tip yerlerde hayvanlarınızın bulunması hastalanmasına yol açabilir dikkatli olun.

  KÖPEĞİM HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUNACAK ?


  Köpeğiniz bu aşı programı sayesinde aşağıda yazılı hastalıklara karşı korunacaktır. Kuduz Hastalığı(Rabies) Corona virüs enfeksiyonu Kanlı ishal (Parvoviral Enfeksiyon) Köpek Gençlik Hastalığı(Distemper) Leptospira Enfeksiyonu (kan işeme ve sarılık hastalığı) Köpeklerin karaciğer enfeksiyonu(Adenovirus tip-1 / Hepatit) Köpeklerin üst solunum yolu enfeksiyonu (Adenovirus tip-2) Viral pnömoni (Parainfluenza enfeksiyonu)
   
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Aşı programı ile ilgili bir bilgiyi de ben ekleyeyim.. yerimseniben

  Normal Aşı Programı:

  6. haftada veya daha erken iç ve dış parazitlere karşı ilaçlama

  8.hafta da DHPPİ+L ve CORONA ilk aşısı 21 gün sonra DHPPİ+L ve CORONA aşılarının tekrarı

  9.haftada Bordetalla ilk aşısı 21 gün sonra Bordetella aşısının tekrarı

  3. aynından sonra RABISIN(KUDUZ) D:KK70:istemper H:Hepatit P:parvo Pİ :parainfluenza L:Leptospirozis

  Karma, kuduz, bronchine, corona aşıları yılda bir kez tekrarlanır.

  İç paraziter ilaçlama(kist ilacı) ve dış paraziter ilaçlama üç ayda bir tekrarlanır.  Not: Bir veteriner kliniğinin sitesinden alıntılanmıştır.