Köpüklü Türk Kahvesi

Konusu 'İçki - İçecekler' forumundadır ve Libyana tarafından 10 Eylül 2008 başlatılmıştır.

10 Eylül 2008
    Konu Sahibi : Libyana
  1. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Kahve tarifinden önce "Türkler ve Türk Kahvesi" üzerine mini bir yazı paylaşalım.
    Türkler için kahve içmek bambaşka bir keyiftir.
    Beraberinde getirdiği dostluk, sevgi ve paylaşım için bir fincan kahveye büyük anlamlar yüklenir. "Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır" sözü bunu en iyi şekilde vurgular. Kahve içmek Türk halkı için o kadar büyük önem taşır ki, dilimizdeki "kahvaltı" kelimesi kahve-altı sözcüklerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır.
    Kahve ikramı da dostlukların pekişmesinde önemli bir yer tutar. Ev sahibi misafirine verdiği değeri, hazırladığı ve özenle sunduğu kahvesi ile gösterir. Evlilik öncesi kız istenirken, gelin adayının damadın ailesine kahve yaparak ikram etmesi de âdettendir. Kahvenin kabulü ise ikramda bulunanı onurlandırır. Dilimize yerleşen "kahvesi içilir olmak" ve "bir kahveni içerim" deyişleri bunu ifade eder.
    Bol köpüklü kahveler içildikten sonra sohbet daha da uzar ve sıra kahve falına gelir.

iyi çekilmiş türk kahvesi
    şeker
    su
    (bakır cezve)

Gelelim kahvenin tarifine (bilmeyen genç kızlarımıza duyrulur) :
    Nefis bir Türk Kahvesi hazırlamak için sadece 2 dakika yeterlidir.
    İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyun (kalitede su etkendir).
    Her fincan için iki çay kaşığı kahve (5 gr), iki çay kaşığı şeker ilave edin (ya da şeker arzuya göre).
    Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın.
    Bir süre sonra kabaran köpüğü ister tatlı kaşığı ile ister dökerek fincanlara pay edin.
    Kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın.
    Türk Kahvesi sunulurken yanında su verilmesi âdettir. İçilen su ağzı kahve lezzetine hazırlar.
    Not : Toplu tüketimde, orta şekerli sunulması daha pratiktir.
    Alıntıdır.

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Eylül 2008
  2. 10 Eylül 2008
  3. kahvekolik

kahvekolik Ya Hafiz! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    bir kahvekolik olarak bu başlığa yazmam gerekir diye düşündüm. kahveyi ben şahsen 3 farklı şekilde yapıyorum. birincisi yukarıda anlatılan gibi. ikincisi su yerine süt koyarak ( çok hafif oluyor), üçüncüsü ise şeker yerine bitter çikolata koyarak. :kahve: :nazar:

4. 10 Eylül 2008
  5. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    bitterle mükemmel oluyor canım hakkaten:kahve:sengözlerimebaksanab

6. 10 Eylül 2008
  7. life_city

life_city 22.11.2009 evlendik :) Üye

Beğenildi:
    137
    Ödül Puanları:
    153
    bend ekahwe hastasıyım ama çikolatayla dneemedim
    az mı koyuyosnz çikolata

bide kızlar ben damla sakızlı türk kahvesi aldım
    mükemmell:KK70:

8. 10 Eylül 2008
  9. roseaysegul

roseaysegul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben de cok guzel kahve yaparim :)) bol kopuklu ,kahva muhabbetle guzel oluyor ,cikolatali deniyeyim hic aklima gelmemisti guzel olur herhalde ,kucuk bir anim var kahveyle aklima getirdiniz yazayim bari :)) kahve yapmayi gurbete gelince ogrendim mecburen yapan yok :)) esimin ailesi geldiginde tanisma isteme soz donemleri falan kahveyi annem yapardi (kahvede eline su dokulmez :)) neysem evlendik bir zaman sonra esimin ailesine gittik,yemekten sonra annesi kizim hadi babana bir kahve yap senin kahven cok guzel oluyor dedi ,anne dedim ben kahve yapmayi bilmemki annem yapardi kahveleri siz geldiginizde yazik kadincagiz guzel bir kahve yapti caktirma dedi babana :)) ben de kendim yapmis gibi ikram ettim ,kayinpederim gelinim ne guzelmis bu kahve annene (yani kayinvalidem icin ) ogret o guzel yapamiyor dedi bilmiyorki kahveyi zati o yapti

10. 10 Eylül 2008
  11. kahvekolik

kahvekolik Ya Hafiz! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    ben şekerli içerim kahveyi o yüzden 1 parça koyuyorum çikolatadan. kendi damak tadına göre değişir. sakızlı türk kahvesi hiç duymamıştım deneyeyim bi. ha bu arada azerbaycan kahvesi diye de bişey var anlatılmaz içilir a.s.

12. 10 Eylül 2008
  13. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    şutarafagitti kahvekolik,azerbaycan kahvesi nasıl oluyor arkadaşım?
    Google amcaya da sordum ama detaylı bilgi alamadım :dilcikar: ben de arkadaşıma sorayım dedim Şeniz
    Turk kahvesi olağanüstü bir lezzet;en azından benim için
    Şekerli içerim :eek:
    2 gün önce yaptım misafirlerimize köpüğü az oldu :a015:
    Bir arkadaş önce suyla şekeri kaynat sonra kahve kat demişti mukemmel oluyormus;hatta gıttıgı heryerde evsahıbıne degıl ona yaptırıyorlarmıs ama
    ben beceremedım mı ne tutmadı :çok üzgünüm:
    En ıyısı bıldıgım klasık sekıl..
    Farklı yapan özel puf noktaları olan arkadaşların paylaşımlarını bekleriz..yerimseniben

Son düzenleme: 10 Eylül 2008
  14. 10 Eylül 2008
  15. leylek82

leylek82 çok zor bazen.... Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    ay assosda tatildeyken bicafe vardi ama bi gör şirinliği yaşlilar kahvehanesi gibi .
    Köylü yaşli amcalar takilirdi sohbet ederdik
    ve deeeee yaninda sakizli türk kahvesi.bakir cezvede kömür ateşinde pişerdicokacimcoookcokacimcoook
    BEN DE KAHVEYİ ŞÖYLE YAPARIM:ÖLÇÜLER AYNI DA KAHVEYİ CEZVEYE KOYARIM BİKAÇ DAMLA SU KOYARIM O ÇAMUR GİBİ OLUR BULAMAÇ HALİNİ ALIR YANİ ŞEKERİNİ DE KOYARIM İYİCE KARIŞTIRIRIM.SONRA SUYUNU KOYAR BİKERE KARIŞTIRP KENDİ HALİNE BIRAKIRIM.KISIK ATEŞTE PİŞER.GERİSİ SİZİNKİYLE AYNI LİBYANACIM
    KIZ CANIM ASSOSDAKİ KAHVEYİ ÇEKTİ YAKTIN BENİ YAAAAA:1shok::1shok:cokacimcoookcokacimcoook.

16. 10 Eylül 2008
  17. cardigan85

cardigan85 kahveci güzeli Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben tam bir kahve hastasıyım diyebilirim..favorilerim..damla sakızlı,çikolatalı,kakuleli ve tabiki sadeeea.s
    ben kahveyi cezvede diil fincanda yapıyorum..bunun için elektrikli ocağa ihtiyacımız var..
    fincanın içine 1 tatlı kaşığı kahve,yarım tatlı kaşığı şeker ve suyunu koyuyoruz..hiç karıştırmıyoruz..fincanı orta sıcaklıktaki elektrikli ocağa koyuyoruz..bi süre sonra şekeri ve kahveyi yavaş yavaş içine çektiğini göreceksiniz..hiçbaşından ayrılmamalısınız çok yavaş pişiyor ama bi anda kabarıyor köpükleri..köpükler kabarınca bi bezle (eliniz yanmasın) fincanı ocaktan alıyosunuz..cezvede asla bu kadar çok köpük yapamazsınız..ayrıca fincanda yaptığınız için fincan sıcak oluyor ve kahveniz bitene kadar asla soğumuyor..ilk denemenizde taşırabilirsiniz belki ama bi kaç denemeden sonra tepe oluşturacak kadar köpürecektir...yanınada çikolatalı badem şekeri yada kuş lokumu koyarak servis yapabilirsiniz..Afiyet olsun hanımlarrra.s.

18. 10 Eylül 2008
  19. soledad

soledad Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar damla sakızlı türk kahvesini nerden bulabilirim :a015: