Kopya insanların türemesi an meselesi

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  İrlanda’daki bir insan hakları merkezi, BM’nin insan kopyalamayı önleme konusunda yetersiz kaldığını açıkladı.


  İrlanda Ulusal Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi’nden Brendam Tobin ve ekibinin yayımladığı rapor, BM’nin üreme amaçlı kopyalamayı yasa dışı ilan etmekte başarısız olmasının, araştırmalardaki hızlı gelişmeler yüzünden kopyalanmış insanların ortaya çıkması ve çoğalmasının an meselesi olduğunu anlamına geldiğini ortaya koydu.

  Tobin, tedavi amaçlı denetimli kopyalama araştırmalarına izin verilirken, üreme amaçlı insan kopyalamasının yasa gücüyle dünya çapında yasaklanmasının en arzu edilen seçenek olduğunu söyledi.

  Brendam Tobin, uluslararası toplumun uzlaşma bulamamaya direnmesi halinde, sorumluluğu kabul etmesi ve kopyalanmış her bireyin aynı insan haklarından bütünüyle yararlanmasını sağlaması gerekebileceğini ifade etti.

  BM’nin, kopyalanmış insanlara saygı gösterilmesi ve kopyalanmış insanların ön yargı, suistimal ya da ayrımcılığa karşı koruması yönünde halkın duyarlılığını artırmak için büyük çaplı programlar başlatması gerekebileceğini de ifade etti.

  Fransa ve Almanya, BM’den üreme amaçlı kopyalama girişimlerine küresel bir yasak getirilmesini istemiş, ancak tedavi amaçlı klonlama deneylerine izin verilmesini talep etmişti.

  BM’deki tartışmalar sırasında, birçok hükümet bu görüşe sahip çıkmış, ancak aralarında ABD ve Vietnam’ın da bulunduğu bazı ülkeler amacı ne olursa olsun her türlü klonlama çalışmasına karşı çıkmıştı.