kordon bankası hakkında bilgisi olan

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve matarzu tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1 Şubat 2010
    Konu Sahibi : matarzu
  1. matarzu

matarzu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar mayıs ayında doğum yapacagım.kordon bankalarını araştırıyorum.bilgisi olan var mı?ayrıca düşen dişlerde bankada saklanırsa kök hücre olarak kullanılabilirmiş.yalnız kordon bankasına kordon kanı bırakmak biraz pahalı......bu konu yakından ilğilenen annelerimiz varsa beni aydınlatabilir mi?iyi günler

2. 2 Şubat 2010
  3. Modesty

Modesty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba
    Biz dedğin konu ıle ılgılenıyoruz. .Onkim ile bir görüşme dahi yaptık ve bu konuda bir kac arastırmada okuduk.
    Ankara üniversitesi 100 donörden sadece 6 sının ıhtıyac nedeni ıle kullanıldıgını yazmıs. Rısk gruplarını kordon kanı bankasını yonlendırdıklerını belırtmıs. (aılesınde kan hastalıgı olanları)

Doktor bır arkadas bu kok hucre tedavısının ılerıde 5 10 yıl ıcınde su anda oldugundan cok daha fazla derde derman bulabılecegını soyluyor.

Halıhazırda yurutulen kokhucre dısıdnakı calısmalardan bırı de bır anda kordon kanından alınan kokhucrelerı gereksız hale de getırebılır. Şu anda bunlar sadece ongoru sadece olasılık. tıpta kesınlık yok.
    Disden alınan kök hucre her hangı bır hastalıgın tedavısı ıcın yeterlı mıktarda olmadıgı ıcın su kordon kanının saklanmasını gereksız kılan bır teknık degıl.

Kordon kanı ıle elde edılen kok hucrenın hasta olan kısı ıle 6 da 3 luk bır uyum gostermesı yeterlşı ıken kemık ılıgı naklının 6 da 5 lık bır uyum gostermesı gerekıyor. Bu da kordon kanının kemık ılıgı naklıne gore avantajı oluyor.

kordon kanı ıle alınan kok hucre kardes anne ve baba ve arastırma sonucuna gore teyze hala ve cocuklarında kullanılabılıyor.

Kordon kanı daha cok kan hastalıkları ıle ılgılı cozumlarde umut vaatedıyor. Çözüm degıl umut vaatedıyor.

2500 lıra yada 2000 lıra gıbı bır rakam on odemesını 4 ay olarak yaptıktan sonra her yıl 100 euro odendıgınde kordon kanını 15 yıl boyunca saklayabılıyorlarmıs.
    15 yıl sonunda dahı hala kordon kanı yuzde 80 oranında kullanılabılır halde ımıs buna dayanarak yakın zamanda saglık bakanlıgı bu sureyı 20 yıla uzatmayı dusunuyormus.

Bız bu konuyu verdıgımız paraya degermı degmez mı acıınsan değerlendırmeyı uygun bulmadık. SAdece karar verırsek odeyebılıyormuyuz ve nasıl oderızı dusunduk. Insallah gerek kalmaz da kullanılmaz neden bosuna yatırım yaptık kan saklattık cok para verdık demem asla. Sadece sukrederım.

Belkı cok kucukte olsa cok kotu bır olasılık ıcın sadece bır umut yatırımı olarak konuyu genelledık. Butcemızı ayarladık. Su anda yuksek ıhtımal olumlu bakıyoruz. Esım yabancı makalelerıde okuyacak. Nihai kararımızı verecegız.

sıze yardımcı olduysam ne mutlu.

4. 2 Şubat 2010
  5. matarzu

matarzu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler

6. 2 Şubat 2010
  7. pretty_angel

pretty_angel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Ben Acıbadem hastanesiyle görüştüm. Diğerlerini pek sevmedim. Toplam 3500'e geliyor (20 yıl boyunca saklama da dahil). Para gerçekten mesele değil de işe yarayacak mı sorusu takılıyor hep kafama. Doktoruma sordum 20000 de 1 işe yarar dedi, kan hastalığı da yok ailede. Yani ne olur ne olmaz diye aldırsam bu sefer de kendimi çok pimpirikli hissedecem. Ne yapsak acaba? Doğuma da 25 gün var. Bizim de sanki kanımız saklı mı yaşıyoruz işte..

8. 7 Şubat 2010
  9. OCD

OCD Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canım senın fıyatda bı yanlıslık olmasın ? acıbadem genetıka bana 2800 tl bı rakam verdı.

10. 19 Şubat 2010
  11. kordon bankası para tuzagı