kordon dolanması

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve kadis tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

11 Şubat 2008
    Konu Sahibi : kadis
  1. kadis

kadis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    cumartesi kontroldeydim
    her şeyi iyi bebişimin suyu kilosu vs
    ama kordonu boynunda dedi sana emanet dedi
    ne yapabilirmi ki ya
    fazla korkutmadı aslında da her hafta kontrol dedi
    nts ye aldı
    aç olduğum için biraz kalp atışları düşük çıktı
    sancı çıkmadı hiç
    doğum için bişe demedi ama
    kordon boynundaysa sezeryan olursun diyo kimi
    böyle tanıdıklarınız oldu mu
    birde çalışıyorum hala sürekli yatmak mı laızm ki ya
    ama öyle olsaydı izne ayrıl derdi de mi doktor
    canım çok sıkıldı o kadar da dikkat ediyorum
    iş güç yapmıyorum ama
    çok hareketli benimki napayım

2. 11 Şubat 2008
  3. myflowers

myflowers biroyana birbuyana salla Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ayy canım benım sende bebısınde allaha emantsınız ınsallah sapa saglım kucagına aalırsın bebısını bence sen buyuk ıhtımalle sezeryan olursun kımı tanıyosam kordon dolanması yuzunden dokot sezeryane almısss sag salım kucagına alda bence sezeryan veya normal dogum onun hayatından onemlı deıll

4. 11 Şubat 2008
  5. EU1

EU1 Guest

bişey olmaz inşallah yatıp kalkmalarına dikkat et.hızla yatıp kalkma..önce dön yana sonra bacaklarını indir.sonra kalk cnm..böyle yapmak gerekiyomuş

6. 11 Şubat 2008
  7. zoyo

zoyo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar canım.... ilk bebeciklerimiz olunca nasılda panik oluyoruz... ama herşey allahtan... ayrıca doktorunda sana çok kötü bir durumdan bahsetmemiş anladığım kadarıyla... bence izne ayrılma olasılığın varsa hiç bekleme evinde dinlenmeye çekil derim.... benim bebeğimde sürekli başaşağı pozisyondaydı şimdiye kadar... hareketlerini hep aynı yerlerde hissediyordum... ama 3 gündür hareketler değişti... sanki kafası yukarı döndü gibime geliyor:KK43: normal mi bilmiyorum... ama insan korkuyor.... cuma günü kontrolümüz var bakalım doktorum ne diyecek.... hepimize sağlık ve sabır diliyorum arkadaşım.... selam ve sevgilerimle....

8. 11 Şubat 2008
  9. myflowers

myflowers biroyana birbuyana salla Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    evt canım bencede ızne ayrıl nede olsa bebısın hayatı onemlı kendını fazla yorma belkı doktorun dalgınlıgına gelmıs olabır unutmustur ızned ayrılman konusunda senı bılgılendırmek ıcın bı doktoruna tekrardan sor uzzme tatlı canını allah hepımızın yardımcısı olsun

10. 14 Şubat 2008
  11. rhodora

rhodora Noldu Hiçbişey Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    CAnım bence hemen izin al,dinlen evde bolbol,nasıl olsa doğunca bebişin çok yorulcan, bide benim bildiğim kordon riski varsa,dolanma durumu falan,normal doğum pek önerilmiyo,doğarken :Allah korusun boğulmasın diye,tabi doktorun bilir zaten doğrusunu yaparsınız,sağlıkla kucagına almak nasip etsin inşalla,bak azıcık kalmış sabret acıcık daha

12. 14 Şubat 2008
  13. alinlara

alinlara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kadiscim merhaba ben de dün dr.daydım 35 haftam bitti herşey iyi ama benimkide çılgın gibi sürekli hareket ediyor,benimkininde kordonu dolaşmış ben de kafama taktım bunu.Dr. a sordum benim yapmam gereken bişi var mı diye,yok dedi ama bende tedirgin oldum.Bişey öğrenirsen senide bilgilendiririm.

14. 14 Şubat 2008
  15. alinlara

alinlara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kadiscim biraz araştırdım aynı sorunu bende yaşıorum ve bunları buldum. bebeğin boynunun etrafında kordon dolanmış olması genellikle ciddi sorun yaratmaz. Kordonun özel yapısı içindeki damarların ve kordonun sıkışmasını engeller. Bu nedenle bebekler bu durumu kolaylıkla tolere edebilirler.
    Bazı durumlarda doğum kasılmaları sırasında bebek aşağıya doğru ilerledikçe, kordon boyun etrafında sıkışabilir. Bu sırada bebeğe giden kan ve oksijen miktarı azalır. Çoğu bebek bu durumu kolaylıkla tolere edebilirken bazı bebekler edemez. Bebeğin kalp atım hızında bir yavaşlama ortaya çıkar. Anne adayının sol yanına çevrilip oksijen verilmesi ile kalp atım hızı genellikle normale döner. Daha nadir durumlarda ise bebeğin kalp atımları düzelmez ve acil sezaryen gerekli olabilir.
    Eğer kordon kısa ise bebeğin aşağıya inişine izin vermeyebilir. Bu gibi durumlarda da bebeğin kalp atım hızında sürekli bir düşüş izlenir ve sezaryen ile doğurtulması gerekebilir.
    Anne karnında herhangi bi risk yok doğum sırasındada sezeryan yapıcaz onlar için işte bu kadar için rahat olsun..

16. 15 Şubat 2008
  17. kadis

kadis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkür ederim bilgiler için alinlara
    evet bende araştırdım ama korkmuyo değilim ya
    bazen hareketleri azalıyo eyvah diyorum
    bu korku çok kötü ya
    hareketli olduğunda canımı yaksa bile oh diyorum vur oğlum vur diyorum :)
    zaten 35 yada 36. haftada belli olurmuş dolandığı
    sanada geçmiş olsun yarın doktora gitcem
    ntsye girdin mi ben her hafta gircem
    bakalım sorun olursa doktor belki daha sık görmek ister
    sezeryan demedi doktor ama bende sormadım
    fark etmez hemde sezeryan olsun napalım önemli olan sağlık

18. 15 Şubat 2008
  19. sabixsx

sabixsx Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    meraba,gecen kontrolumde sormustum doktoruma kordon dolanırsa normas dogum olmuyomu dıye,alakası yok dedi.normal doğuruluyomuş yanı.ben internette bol bol ızlıyorum catır catır doguruyolar.kordonlarını kafası cıkar cıkmaz iki tarafına makas koyuyolar ortadan kesiyolar kordonu.bence korkma.