Koşu Bandında Göbek ERİTİLMEZ

Konusu 'Bölgesel İncelme; Yöntemler ve Ürünler' forumundadır ve gi.em tarafından 23 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : gi.em
 1. gi.em

  gi.em Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.138
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Göbek ve bel ile ilgili sorunu olanlar için,ve gerçekten göbek eritmek dünyadaki en zor şeylerden birisi benim için.Umarım işinize yarar.
  "Hepsini okuyamam uzun geldi" diyenler için yazı hakkında önemli notlar.
  *Koşu bandında göbek eritilmez
  *Göbekten kurtulmak çok zordur.
  *Karın kaslarını hedefleyen egzersizler düzenli yapıldığında, kilo kontrolüne de dikkat edildiğinde göbekten kurtulmak mümkündür.
  *Göbek eritmek için en iyisi; spesifik karın kaslarını hedeflediği için pilatestir. Binicilik, yüzme ve kürek çekmek en idealleridir.
  *Erkeklerin göbeklerini eritmeleri kadınlara göre daha kolaydır.
  Karın egzersizlerinin muhakkak yatark yapılması gerekir.


  Koşu bandında göbek eritilmez
  Göbeğinizden kurtulmak için en ideal sporlar pilates ve yüzme. Dr. Hürriyet Yılmaz'a göre futbola bu konuda güvenmeyin göbeğiniz üzerine olumlu hiçbir etkisi olmuyor!..

  Formed Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz egzersiz ve sporla göbek eritmek için neler yapılacağına dair soruları yanıtladı:

  Göbek eritmek kolay mı? (tabiki zor)

  Göbekten kurtulmak çok zordur. Çünkü göbek bir anda ortaya çıkmaz, göbeğiniz çıktıysa aslında bunun pek çok nedeni vardır. Genetik yapınız uygun olabilir, zayıf karın kasları ve de egzersiz yapmadan geçen hareketsiz bir hayat ya da sürekli oturmak göbeğinizin nedeni olabilir. Masa başında bir hayat geçirmek karın bölgesinde yağlanma yapar, karın kasları zayıflar. Göbek ofis insanlarının çoğunun ortak sorunudur.

  Ofis hayatı mutlaka göbek mi yaratır?

  Bu daha çok nasıl yaşadığınıza bağlı. Eğer hayatınızın büyük bir bölümü masa başında geçiyorsa ve geri kalan bölümünde de çok fazla hareket etmiyorsanız göbek sizin kaderinizdir. Masa başında oturan insanlar yalnızca göbek sahibi olmazlar, boyun ve sırt bölgesinde sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalırlar. Masa başında oturanların ciddi şekide egzersiz yapmaları gerekir. Egzersiz dediğimizde algılanan şey yürüme bandının üzerine çıkmak oluyor ama bu egzersiz şekli sizi göbeğinizden kurtarmaz! Koşu bandında göbek eritemezsiniz. Kardiyo egzersizlerinde göbek genelde ihmal edilir. Ne kadar kardiyo yaparsa yapsın göbeğinden kurtulamayabilirsiniz. Kardiyo sırasında vücudun duruşu bile vücut yapısını etkiler. Karın kaslarınız için mutlaka özel egzersizler yapmanız gerekir.

  Sadece spor yaparak göbekten kurtulmak mümkün mü?

  Karın kaslarını hedefleyen egzersizler düzenli yapıldığında, kilo kontrolüne de dikkat edildiğinde göbekten kurtulmak mümkündür. Sanıldığı kadar zor ve zaman alan egzersizler değildir karın egzersizleri, günlük hayatta da bazı basit uygulamalarla karın kasları çalıştırabilir. Ancak şunu da itiraf etmek gerekir, karın egzersizleri sıkıcıdır, yatarak yapılır ve günde 20 dakikanızı ayırmanız gerekir.

  Sizce en iyi hangi spor göbekten kurtulmayı sağlar?

  En iyisi; spesifik karın kaslarını hedeflediği için pilatestir. Binicilik, yüzme ve kürek çekmek en idealleridir. 'Haftada iki gün futbol oynuyorum' demeyin, çünkü futbolun göbek eritme gibi bir özelliği yoktur. Ne kadar futbol oynarsanız oynayın göbeğiniz sabit durabilir. Yağ yaktığınız için her türlü egzersiz yağ birikimini azaltır ama kuvvetli karın kasları için yeterli değildir. Pilates özellikle duruşu; sırt ve bel kaslarını, karın kaslarını hedefleyen yoğun egzersiz içeren bir programdır. O nedenle çok etkilidir ve daha ritmik olduğu için sevilerek yapılabilir. Genellikle insanlar karın egzersizlerini sıkıcı bulurlar. Yürümek daha kolaydır ama karın kasları için yatay pozisyonda egzersizler vardır. Daha kolay ihmal edilir ama önemi anlaşılsa kişiler daha dik durur, daha pik olur, bel bölgesindeki biçimsel özelliklere kavuşabilirler.

  Kadınların mı, erkeklerin mi egzersizle göbeklerini eritmeleri daha kolay?

  Erkeklerin biraz daha kolaydır çünkü kadınlarda zamanla, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hormonal değişiklikler yani menopoz süreci kasların daha güçsüz olmasına neden oluyor. Kadınlardaki gebelikle bunun sonrası iyi egzersizlerle karın kasının güçlendirmemesi ve günümüzde çok sık sezaryen yapılması kadınların göbeklerini artırıyor.

  Herkes standart hareketlerle kendi kendine göbek eritme egzersizi yaparak karnından kurtulabilir mi?

  Herkes kendi kendine bu egzersizleri yapamaz ya da yapmamalı. Bazı kişilerin mutlaka hekim gözetiminde karın kaslarının değerlendirilip fizyoterapist tarafından yoğunlaştırılarak egzersizleri sürdürmesi gerekir. Bel ağrısı yaşayanlar, karın bölgesinde fıtığı bulunanlar, gebeler, yeni doğum yapanlar, uzun süreli hareketsiz kalanlar, bir operasyon ya da sağlık sorunu geçirmiş olanlar ve idrar kaçırma problemi olanlar mutlaka bir hekim tarafından görülmeli. Bu kişilerin egzersiz programları kendi kas kuvvetlerine göre başlatılarak giderek yoğunlaşan egzersizlere doğru artırılmalı.

  Doğru bir egzersiz programı ile ne kadar sürede kaç santim bel incelir?

  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir insanda belirlenmiş olan 8-10 karın egzersizi ile 8-10 tekrardan başlayıp 20-25 tekrara ulaşılırsa üç ay içinde belirgin olarak artmış karın kasları olabilir. Karın çevresindeki yağ ve birikimlerin oranı ile ilgilidir. Bu; karın egzersizi ile diyet ve kilo önemli ama göbek çevresinde hafif yağlanması olan bir insan için üç ayda üç santim bir incelme olabilir. Tercih olarak aslında her gün ya da en büyük ihmalle gün aşırı yapılmalı. Aslında gün içinde 15 ile 20 dakikanızı alır. Son zamanlarda ciddi ölçüde bel ağrısı problemi yaşayan 30-40 yaş arası ofis insanı bulunuyor. Test ettiğimizde karın kaslarının çok zayıf olduğu ortaya çıkıyor. ıkinci sırada bel desteğini sağlayan sırt kasları geliyor.

  Evde göbek eritin

  Göbeğinizden bir an önce kurtulmak istiyorsanız egzersiz konusunda bilinçlenmelisiniz... Dört tane ana karın kası grubu vardır. Bunlar üst karın ve alt karın kaslarımız ve çapraz karın kaslarıdır. Kısa mekikler yapmak üst karnı aktif olarak çalıştırır yani yattığımız yerden doğrulmaya çalışmak... Her iki bacağımızı yerden 15-20 santim kaldırıp indirmeye çalışmak, havada bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler yapmak ise alt karnı çalıştırır. Yattığımız yerden çapraz doğrulmaya çalışmak da çapraz karın kaslarını çalıştırır. Karın kasları kuvvetlendiğinde duruş düzelir, bel ağrıları azalır. Görünüm olarak çok daha genç bir duruş sağlanır. Çalışan kasın üzerinde yağ birikimi oluşmaz, kuvvetli karın kası olanların ileri yaşta karın bölgesinden fıtık oluşumu engellenir. Birkaç dakikalık hareket size sağlık olarak geri döner.

  ış yerinde bel inceltme

  Oturduğunuz yerden her iki bacağınızı yerden keserek yirmi santim yukarı kaldırın, on saniye bekleyip bacaklarınızı bırakın. Nefes burada çok önemlidir. Karın kasının üzerinde diyafram vardır. Derin bir nefes alıp bacakları yerden 20 santim çekip on saniye kalın. Yaklaşık olarak gün içinde 15-20 tekrar yapın. Bunları yaparken aynı zamanda nefesinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Nefes kontrolü karın kasları için egzersiz anlamına gelir.

  Otomobil kullanırken

  Herkes otururken, otomobil kullanırken karın kaslarını sıkılı tutup bırakabilir... Sıkmak, beklemek ve gevşemek önemlidir. Oturduğunuz yerden çapraz karın kaslarını çalıştırmak adına çapraz yönde sağ elinizi sol dizinizi geçecek yönde çevirerek ve sonra aksi yönde tekrarlayarak kasları sıkıp bırakarak çalıştırabilirsiniz. Üst karın kaslarını otururken çalıştırmak zordur, otururken en fazla yapabileceğiniz boynunuzu iyice öne doğru eğip çenenizi göğsünüze yaslayıp bir miktar çalıştırmaktır. Karın kasları gerçekten çok önemlidir; insanın duruşunu, bel sağlığını ve bütün olarak da omurga sağlığını etkiler. O nedenle mutlaka gerekli özen gösterilmelidir. Oturduğunuz yerde bu egzersizleri yapmayı bir alışkanlık haline getirin. Böylece 'spora zamanım yok' diye bahaneniz de kalmaz.

  Yürürken göbek eritin

  Örneğin otururken karın kasınızı kasılı tutun, on saniye içinizde havayı tutun sonra bırakın. ızometrik dediğimiz kasılmalar karın kasımızı korur. Ayrıca yürürken insanlar karın kaslarını kasılı olarak yürüdüklerinde aktif olarak karın kaslarını çalıştırmış olurlar. Bunlar alışkanlık haline de getirilebilir. Bu alışkanlık aynı zamanda size çok daha dik bir duruş kazandıracaktır. Karın kaslarınızı çalıştırırken bir yandan da yanlış duruş pozisyonlarınızı da düzeltmeniz mümkün olabilir.
   
 2. 4 Şubat 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 3. esma1983

  esma1983 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ben koşu bandının göbek eritmeyeceğine asla inanmıyorum. düzenli olarak hergün 1 saat-ya da 40 dak. hızlı tempoda koşu bandında yürüyorum. Spor salonuna giderken denemiştim ilk olarak, ve mekik çekmek ne bileyim bacak kol kaldırma hareketleri yapmaktan nefret ettiğimi ama koşmaktan ya da yürümekten zevk aldığımı farketmiş ve hemen eve almıştık koşu bandını.

  Kesinikle yürümek koşmak göbek eritiyor!!! Kendimi bildiğimden beri pko luyum, dolayısıyla can simidim var. 1 aydır kullanıyorum çok şişkin olan can simidim günbegün hava kaçırmış bir can simidine dönüştü, hatta can çekişiyor :teytey:

  Ayrıca spor zayıflatır! Spor zayıflatıyorsa, koşmak ya da yürümekte zayıflatır, hemde vücudun heryerinden!
   
 4. 9 Şubat 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 5. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  tesekkurler canım bır an ıcın kosubandı hakkında olumsuz dusuncelere kapılmıstım..opuyorumnanaktan
   
 6. 21 Şubat 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 7. ysfmir

  ysfmir Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  9.970
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  katılıyorum sana ..kaydirigubbakcemile5düzenli spor her taraftan yağ yaktırdığı için göbek filanda kalmıyor..bendede koşu bandı var dik yürüsen ve düzenli soluk alıp veriken göbeğin içeri çekik yürü taş gibi göbeğin oluyor...
   
 8. 21 Şubat 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 9. ysfmir

  ysfmir Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  9.970
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  ayrıca inasan vucüdu öyle mükemmelki ilk nerde fazla yağ varsa oradan yakım başlıyormuş...
   
 10. 23 Şubat 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 11. burcinyuksel

  burcinyuksel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba arkadaşlar,

  Ben bir aydır spor salonuna gidiyorum ve antrenörle çalışıyorum. Vücudumda benim gözümde en çok yağ olan bölge karın bölgesiydi bana göre ve özellikle bu bölgeyi çalıştırmak istediğim için ( bi de mayısta evlendiğimden) spora gitmeye başladım. Spora başladığımda 49 kiloydum şu an da 48-49 arası gidip geliyorum. Yağ ölçümü yapıldığında en çok yağın kalça ve bacaklarda olduğu ortaya çıktı ki ufak tefek bir insan olmama rağmen. Her gidişimde bütün vücut için ayrı hareketler yapıyoruz karın hareketleri de dahil hatta bazıları pilates hareketleri. antrenörün bana söylediği şey şuydu karın bölgesindeki yağlar yaptığım işten ( muhasebeciyim) dolayı ve uzun yılların birikimi sonucu oluşmuş bir şey hemencecik düz bir karına sahip olmak kolay değilmiş ve bacak ve kalçalarımda gözle görülür değişiklikler olmasına rağmen karnımda hiç bir değişiklik yok :KK43:
   
 12. 7 Mart 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 13. jujaaa

  jujaaa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  39
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76

  kesınlıkle katılıyorum...bende yenı kosu bandı aldım 1 ay falan oldu duzenlı mekıkte cekıyorum yararını gordum bu kadar buyutmemek lazım...buyutursek buyurler:)
   
 14. 7 Mart 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 15. gi.em

  gi.em Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.138
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Doktor yanlış söylemiş sanırım,KK'nın bu konudaki tecrübeli hatunlarına daha çok inanıyorum.:nazar:
  Konu başlığını ERıTıLıR olarak görün hatunlar,Yaşasın yürümek :teytey:
   
 16. 17 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 17. plnhsyn

  plnhsyn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  774
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  valla öyle bir eritiyor ki ben geçen sene koşu bandıyla incelttim simidimi tabi kilo da verdim şimdi yine başladım 2 haftada hemen fakediyor tecrübeyle kanıtlanmıştır kızlar :))
   
 18. 18 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : gi.em
 19. nepertes

  nepertes Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  967
  Beğenildi:
  196
  Ödül Puanları:
  113
  kızlar bunu doktor ciddi bölgesel sorunu olanlar için demiştir herhalde.mesela benim heryerim zayıf ama çok büyük bir göbeğim var.bi dönem koşu bandı kullandım.3 kilo verdim heryerimden.tabi göbekte biraz gitti.ama heryerden zayıflandığı için o göbek tamamen gidene kadar bir deri bir kemik kalırdım herhalde.kesinlikle yürüyüşün yanında karın egzersizleriyle göbekten kurtulunur.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.