Kötü arkadaş...

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Zehranur tarafından 19 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  19 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 1. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  KÖTÜ ARKADAŞ...  İnsanın dinini, imanını, edebini, hayasını ahlakını bozan, dünya ve ahiret seadetini kaybettiren arkadaş.


  İşin temeli iyi insanlarla konuşmak, kötü arkadaştan sakınmaktır. (İmamı Rabbani)


  İmanın düşmanı dörttür: Sağda kötü arkadaş, solda nefsin hevası (arzu ve istekleri), önde dünyaya düşkün olmak ve arkada şeytan.

  Bunların hepsi insanın imanını almak isterler. Kötü arkadaş, yalnız insanın malını, parasını çalmak, dünyasını almak için aldatanlar değildir. Arkadaşların en kötüsü, en zararlısı, insanın dinini, imanını, edebini, hayasını, ahlakını bozmağa uğraşanlar, böylece dünya ve ahiretine, ebedi seadetine saldıranlardır.

  İmanımızı, bu düşmanların şerrinden ve İslam düşmanlarının aldatmalarından Allahü teala emin eyleye.

  Bir kalb, iyi arkadaşların nasihatlarına ve akla tabi olup, İslamiyete uyarsa, nurlanır, temiz olur. Dünya ve ahirette seadete, huzura kavuşur. Kötü kimselerin iğfal edici, aldatıcı sözlerine, yazılarına ve nefse, şeytana uyup, İslamiyete uymayan kalb kararır, bozulur. Nurlu, temiz kalb, İslamiyete uymayı sever. Kararmış kalb, kötü arkadaşa, nefse, şeytana uymayı sever.
  Allahü teala çok merhametli olduğu için, dünyanın her yerinde yeni doğan çocukların kalblerini temiz olarak yaratmaktadır. Bunları, sonraları anaları, babaları ve kötü arkadaşları karartmakta, kendileri gibi yapmaktadır buyrulmuştur..

  Kötü arkadaş kötü yılandan daha kötüdür. Zira kötü yılan can alır. Kötü arkadaş ise can ve iman alır. (Ali Ramiteni)
   
 2. 19 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 3. cmrm

  cmrm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  5.615
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ellerine sağlık çok güzel yazmışın canım.kötü arkadaşım olacağına hiç olmasın daha iyi.ARKADAŞINI SÖYLE SANA KıM OLDUĞUNU SÖYLEYEYıM