Kötümserliği bırakın!

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve selinns tarafından 29 Mart 2007 başlatılmıştır.

  29 Mart 2007
  Konu Sahibi : selinns
 1. selinns

  selinns Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  KİM KAZANMIŞ KÖTÜMSERLİKTEN?

  1960''lardan günümüze 7 bin yetişkini inceleyen uzun süreli araştırma sonucunda, gençlikte iyimser olanların kötümserlerden daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

  İyimserler kötümserlerden çok yaşıyor. Mayo Clinic Proceedings tıp dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmaya katılanlardan en kötümserlerin herhangi bir nedenle erken yaşta ölme riski, iyimserlerden yüzde 42 fazla. Kuzey Carolina''daki Duke Üniversitesi Tıp Merkezi''nden çalışmayı yürüten Dr. Beverly H. Brummet ve ekibi, bu bulguların çeşitli faktörlerle açıklanabileceğini söylüyor. Uzmanlar iyimserlerin hem ruhsal, hem fiziksel rahatsızlıklara yol açan depresyona yakalanma riskinin kötümserlerden az olduğunu söylüyor. İyimserler ayrıca sağlıklarına dikkat edip egzersiz yaparak daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsiyor.

  Araştırma, 1960''ların ortalarında Kuzey Carolina Üniversitesi''ne giren ve o dönemde iyimserlik ve kötümserliğe eğilimleri ölçen bir testi çözen 6 bin 958 kadın ve erkeğin 40 yıllık incelemesine dayanıyor.

  Düzeltmek için ne yapmalı?

  Peki eğer kötümserlik, erken ölüm için bir risk faktörüyse bu konuda ne yapılabilir? Dr. Brummett, kişilik özelliklerinin değişmesinin zor olduğunu söylüyor. Ancak, ''eğer motive edilirse insanların pek çok özelliğinin bir dereceye kadar değiştirilebileceğini'' de ekliyor. "Mesela, insanlarda kalp hastalığı ve erken ölüme neden olan saldırganlık, öfke kontrolü terapisiyle değiştirilebilir" diyor. Dr. Brummet, kötümserlere bazı araştırmalara göre pozitif duyguları artıran meditasyon yapmalarını da öneriyor.


  Kaynak : www.radikal.com.tr
   
 2. 29 Mart 2007
  Konu Sahibi : selinns
 3. celebrian

  celebrian o biiir ADANALI... Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.825
  Beğenildi:
  1.385
  Ödül Puanları:
  163
  ben direk ölüyorum o halde
   
 4. 3 Ekim 2011
  Konu Sahibi : selinns
 5. diclecan

  diclecan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2011
  Mesajlar:
  7
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  şimdi şunumu demek istiyorsun. adam valizini almış
  evi terketmiş ama sen eğlen gülmü diyorsun. bana iyimser düşünmem için bir sebep
  söylermisin lütfen :KK58: